آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۱۵۰۱۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۶ ساعت: ۱۰:۳۷ ↗ لینک کوتاه

سناریوسازی هم پیمان؛

پخت و پز جریان اصلاحات برای کناره‌گیری روحانی/ اصلاح طلبان دولت روحانی را به استعفا می کشانند؟ +تصاویر

همه شواهد و قرائن نشان می دهد که پخت و پز رسانه‌ای موضوع استعفای دولت روحانی را اصلاح طلبان شروع و جا انداختند.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ، زمزمه‌های استعفا و عدم کفایت دولت قبل از بحبوحه مشکلات اقتصادی از سوی برخی از شخصیت‌های اصلاح طلبی از جمله «سعید حجاریان»، تئوریسین این جریان مطرح شد. او با سناریو سازی درباره اینکه مخالفان روحانی در پی کناره گیری دولت وی هستند، آلترناتیو آنرا دولت نظامی عنوان کرد. همان دوقطبی نخ نما شده، حقوق دان و سرهنگ، اعتدال و افراط و ... که توسط حجاریان دوباره با الفاظ جدید بازنمایی شد.

«علی جنتی»، وزیر مستعفی دولت یازدهم یکی دیگر از نزدیکان دولت بود که موضوع خام استعفای دولت را در یک سناریوسازی رسانه‌ای مطرح کرد. موضوعی که از سوی جریان اصلاحات مطرح شد و پس از پخت و پز این جریان در رسانه‌ها دیگر جا افتاد.

در همین مصاحبه، روزنامه اصلاح طلب اعتماد سر نخی که حجاریان داده بود را بافت و از جنتی این سئوال معنادار را پرسید: «شما معتقديد كه شرايط ( دولت دوم روحانی) سخت‌تر شده است. از سويي تحليل‌هايي وجود دارد كه به نظر مي‌رسد سخت‌تر هم خواهد شد. براي نمونه سعيد حجاريان در گفت‌وگو با «اعتماد» از طرح عدم كفايت رييس‌جمهوري يا سوق دادن رييس‌جمهوري به سمت استعفا و سناريوهايي اينچنيني سخن گفت. چقدر اين سناريوها را محتمل مي‌دانيد؟»

جنتی هم در پاسخ به این سئوال گفت: «البته مخالفان دولت ممكن است چنين پروژه‌اي را تعقيب كنند ولي به نظر من امكان تحقق آن وجود ندارد. نه روحاني به خاطر فشارهايي كه وارد مي‌شود اهل استعفا دادن است و نه شرايط به گونه‌اي است كه مجلس بخواهد راي به عدم كفايت ايشان بدهد. آقاي روحاني در سال 92 كه وارد انتخابات و پيروز شد، در يك ملاقات خصوصي كه با ايشان داشتم، بيان كرد كه من هوس رييس‌جمهور شدن نداشتم ولي شرايط كشور به گونه‌اي است كه آمده‌ام خودم را فدا كنم تا كشور نجات پيدا كند. كسي كه با اين روحيه به ميدان مي‌آيد هرگز به خاطر مشكلات و فشارها استعفا نمي‌دهد تا بحراني جديد براي كشور ايجاد كند؛ لذا من هيچ يك از اين سناريوها را محتمل نمي‌دانم.»

پس از این مصاحبه بود که زمزمه های عدم کفایت در مجلس از سوی نمایندگان اصلاح طلب پیچیده شد. در همین زمینه جلال محمود‌زاده عضو فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان) مجلس شورای اسلامی دو روز پیش از طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور توسط خود و تعدادی دیگر از نمایندگان فراکسیون امید  خبر داده بود.

نماینده مهاباد در مجلس با بیان اینکه طرحی که حدود 3 ماه پیش تدوین شده بود قبل از آغاز موج گرانی‌ها در کشور بود، اظهار داشت: پس از گرانی ارز و به‌هم‌‌ریختگی بازار و ایجاد تورم در کشور چند محور دیگر نیز به طرح اولیه اضافه شده است.


پس از این موضوع «سید حسین موسویان»، دیپلمات کهنه کار نزدیک به دولت روحانی پیشنهاد استعفای دولت روحانی و انتخابات زودهنگام را مطرح کرد که بر حسب اتفاق خبرگزاری دولتی ایرنا آنرا منتشر کرد.


اما بعد از چندی این مطلب را از خروجی خود برداشت و توجیه موسویان که با اما و اگر درباره استعفای دولت روحانی همراه بود را جایگزین آن کرد.
 

حال در یک رسانه اصلاح طلب دیگر، یعنی خبرگزاری ایلنا، «اکبر ترکان»، مشاور رئیس جمهور  درباره استعفای دولت روحانی می گوید: «در حال حاضر ۳ پنجره به روی دولت باز است، یک پنجره موضوع استعفا را مطرح می‌کند که برخی به دنبال آن هستند، پنجره ای دیگر عدم کفایت است که به مطبوعات کشیده شده و عده ای از مخالفین سنتی روحانی به دنبال عدم کفایت هستند، اما پنجره ای دیگر این است که دولت داوطلبانه و فعالانه نسبت به اصلاحلات لازم در کابینه عمل کند و با انرژی جدید به مقابله با چالش ها بپردازد که اگر دولت راه سوم را در پیش نگیرد، مخالفین دولت راه اول و دوم را عملی خواهند کرد.»

اصلاح طلبان درحالی در همه گفتگوهای خود طرف مقابل را متهم به حرکت به سمت استعفای دولت روحانی و عدم کفایت آن می کنند که خود زمینه سازی رسانه‌ای این موضوع را در دستور کار قرار داده و حتی پیشنهاد کرده اند. البته به نظر می رسد که این جریان سعی داشت استعفا را مطرح کرده و رقیب را در یک تله سیاسی قرار دهد که اصولگرایان آنرا در فضای التهابات اقتصادی غیرمنطقی خواندند اما اینک به وضوح مشخص است که واقعا چه کسی به دنبال استعفای دولت بوده است. حربه ای که نشان می دهد که جریان اصلاحات برای منافع جناحی خود حتی به دولتی که با آن ائتلاف کرده و سرنوشت کشور در دست آن است، در شرایط مشکلات اقتصادی که مردم را درگیر خود کرده، نیز رحم نمی کند.انتهای پیام/1404

منبع: جهان