آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۱۱۰۳۲ کد خبرنگار: ۲۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۴ ساعت: ۱۹:۱۶

گزارش؛

نقش توئیتر در فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸

شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی جزو ابزارهایی هستند که دشمنان انقلاب اسلامی در فتنه‌ی سال ۸۸ برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی استفاده کردند.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ،دشمنان انقلاب اسلامی از مدت‌ها پیش برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ برنامه‌ریزی کرده بودند تا بتوانند با به کارگیری روش‌های مختلف، این انتخابات را زمینه‌ای قرار دهند برای روند تغییر نظام یا به قول خودشان رژیم چینج (regime change) را در ایران آغاز کنند.

آن‌ها در این مسیر از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که در آن زمان از جدیدترین ابزار‌های رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی محسوب می‌شد، استفاده زیادی کردند؛ فیس بوک، یوتیوب و وبلاگ‌ها از اصلی‌ترین آن‌ها بودند.

در این میان توییتر یکی از مؤثرترین این ابزار‌ها بود؛ سیدعلیرضا آل‌داوود کارشناس و پژوهشگر فضای مجازی در کانال خود یادداشتی در همین خصوص با عنوان "نقش توئیتر در فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸" منتشر کرد و با ارائه تحلیلی جامع در این رابطه، به بیان بخشی از طرح‌های دشمن در آن سال پرداخت.

"میکروبلاگ توئیتر نقش بسیار مهمی در فتنه ۸۸ بازی کرد، تاجایی که خانم هیلاری کلینتون در کتاب انتخاب‌های سخت که در ماه مارس سال ۲۰۱۳ منتشر شده است به صراحت به نقش ویژه این میکروبلاگ در آن فتنه اشاره می‌کند. همچنین ۳ بار اشاره امام خامنه‌ای به جلوگیری از تعطیلی توئیتر در فتنه ۸۸ نشان از موضوعی مهم دارد.

نخست به واکنش‌های رهبر فرزانه انقلاب می‌پردازم:

در همان بحبوحه‏‌ى جریان فتنه‌‏ى سال ۸۸ شنیدید که یکى از شبکه ‏هاى اجتماعى اینترنتى که در ارتباط با معارضین فعال بود، خبرهاى اینجا را ببرند، دستورهاى آنجا را برسانند، همین طور شلوغ کنند، فضا را چه کنند، می‌خواست موقتاً براى تعمیرات کارش را تعطیل کند. دولت آمریکا مانع شد، گفت: شما اگر الان، ولو براى تعمیرات تعطیل موقت بکنید، این به معارضین داخل ایران ضرر می‌زند؛ جلویش را گرفتند. یعنى تعطیلى موقت را به این شبکه‏‌ى اجتماعى اجازه ندادند. یعنى کمک‌هاى اینجورى بود و انواع و اقسام کمک‌ها و اعانت‌هایى که به این‌ها می‌شود. (دیدار با اعضای خبرگان رهبری - ۱۳۸۹)

یک شبکه‌ی اجتماعی آن روز‌ها می‌خواست برای تعمیرات تعطیل کند، گفتند تعطیل نکن؛ برای اینکه بتوانند روی فتنه و آتش فتنه اثر بگذارند! (بیانات در دیدار مردم آذربایجان ۱۳۹۱/۱۱/۲۸)

در همین زمانِ رئیس جمهور کنونى آمریکا، در فتنه‌ى ۸۸ یکى از این شبکه‌هاى اجتماعى - که می‌توانست عامل فتنه و فتنه‌گران قرار بگیرد - احتیاج به تعمیر داشت؛ دولت آمریکا از او خواست تعمیراتش را عقب بیندازد؛ امیدوار بودند که بتوانند با این کارهاى رسانه‌اى و شبکه‌ى فِیسبوک و توییتر و امثال این‌ها، نظام جمهورى اسلامى را براندازند؛ خیال‌هاى احمقانه‌ى خام! (۹۲/۸/۲۹)

خانم کلینتون در کتاب انتخاب‌های سخت در سال ۲۰۱۳ در قسمت دیپلماسی دیجیتالش نوشته بود: در ژوئن سال ۲۰۰۹، جوانان ایرانی از وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به منظور ارسال پیام‌های خود در جریان اعتراضات پس از انتخابات استفاده کردند. درست در همان زمان بود که صحنه تیراندازی به خانم ۲۶ ساله‌ای به نام "ندا آقا سلطان" توسط نیرو‌های شبه نظامی طرفدار دولت با استفاده از دوربین تلفن‌های همراه ضبط شده و در توییتر و فیس بوک منتشر شد.

درست پنج روز پیش از این حادثه (قتل ندا آقاسلطان)، مقامات وزارت امور خارجه که پیگیر تلاش‌های مخالفان دولت ایران در فضای مجازی بودند، متوجه بروز یک مشکل شدند. توئیتر قصد داشت به منظور انجام تعمیرات دوره‌ای برای مدت زمان کوتاهی خدمات جهانی خود را محدود کند که دقیقا نیمه روز در تهران بود.

برای حل این مسئله یکی از اعضای واحد برنامه ریزی سیاسی وزارت امور خارجه به نام "کوهن" که جوانی ۲۷ ساله بود، انتخاب شد.

در آوریل همان سال او طی سفری به بغداد با "جک دورسی" یکی از بنیانگذاران و مدیران توئیتر، ملاقاتی داشت.

به همین دلیل او بلافاصله تلاش کرد تا ضمن ارتباط با دورسی به او هشدار دهد که محدود ساختن خدمات توئیتر در آن بازه زمانی چه ضربه‌ای به فعالان اجتماعی در ایران وارد می‌کند.

این شرکت در توضیح علت این کار در یادداشتی که در وبلاگ خود منتشر کرد نوشت: "به نظر می‌رسد در حال حاضر توئیتر نقش ارتباطی مهمی در ایران ایفا می‌کند".

نکته جالب اینجاست که آقای جرد کوهن در سال ۲۰۰۴ یعنی ۵ سال پیش از فتنه ۸۸ به ایران سفر کرده است و در کتاب فرزندان جهاد به این سفر اشاره می‌کند. در آن فتنه نقش آقای اریک اشمیت مدیر گوگل هم نقش بسیار پررنگی بود. در رشته توئیت‌های بعدی به نقش آنان می‌پردازیم. "انتهای پیام/1404
منبع: باشگاه خبرنگاران