آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۱۰۳۱۲ کد خبرنگار: ۱۰۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۰ ساعت: ۱۳:۴۰

در شهرستان آبیک؛

بیش از ۲۷ هزار رأس دام سنگین مورد تست سل قرار گرفتند

بیش از ۲۷ هزار رأس دام سنگین مورد تست سل در شهرستان آبیک قرار گرفتند.

دکتر مرتضی یعقوبی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: تست و غربالگری دام‌ها از جمله برنامه‌های مدون و مستمر دامپزشکی در راستای تشخیص، کنترل و پیشگیری از بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام است که به طور گسترده در سطح واحدهای گاوداری صنعتی به مرحله اجراء گذاشته می‌شود.

وی افزود: سل عفونت مزمنی است که به وسیله باکتری«مایکوباکتریوم توبرکلوزیس» و گاهی به وسیله سایر مایکوباکتریوم‌ها ایجاد می‌شود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک اذعان کرد: این بیماری اغلب ریه را درگیر می‌کند، اما تقریباً هیچ کدام از دستگاه‌های بدن از عوارض بیماری سل در امان نیستند و سایر اعضای بدن هم ممکن است با این بیماری درگیر شوند.

وی عنوان کرد: به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام کارشناسان این اداره طی سال گذشته تعداد ۲۷هزارو880 رأس گاو در سطح واحدهای گاوداری صنعتی و نیمه صنعتی از نظر بیماری سل گاوی پایش شد.

یعقوبی دلیل کاهش این بیماری را رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای توسط دامداران و اقدام به موقع عملیات تست سل توسط کارشناسان دامپزشکی دانست و گفت: تمام خدمات تست سل به صورت رایگان اجرا می‌شود.
انتهای پیام/2002