آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۰۸۲۹۸ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۳/۶ ساعت: ۱۰:۲۵ ↗ لینک کوتاه

تحلیل توییتری‌ها از اخبار پنهان مذاکرات؛

روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟

یک روزنامه آلمانی مدعی شد، دیپلمات‌های اروپا، چین و روسیه در حال بحث بر سر توافقی برای پیشنهاد به ایران هستند تا در ازای کمک‌های مالی، ایران «برنامه موشک‌های بالستیک و مداخله در منطقه» را محدود کند تا به این ترتیب راه برای حفظ برجام باز شود.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ، پوست خربزه اروپایی، چون برجام زیر پای حسن روحانی است. یک روزنامه آلمانی مدعی شد، دیپلمات‌های اروپا، چین و روسیه در حال بحث بر سر توافقی برای پیشنهاد به ایران هستند تا در ازای کمک‌های مالی، ایران «برنامه موشک‌های بالستیک و مداخله در منطقه» را محدود کند تا به این ترتیب راه برای حفظ برجام باز شود.
روزنامه آلمانی «ولت آم زونتاگ» این خبر را در شماره امروز یکشنبه خود منتشر کرده و به نقل از مقامات ارشد اروپایی مدعی شده که دیپلمات‌های چین، روسیه و اروپا در هفته‌های آتی، در جلساتی به ریاست هلگا اشمید گام‌های بعدی خود پس از تصمیم اخیر ترامپ برای خروج از برجام را مورد بحث قرار خواهند داد.
بنا به ادعای این روزنامه آلمانی در این جلسات، نمایندگان آمریکا حضور نخواهند داشت، ولی هنوز روشن نیست ایران که تاکنون مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای خود را رد کرده، در این جلسه حضور خواهد داشت یا خیر.وزارت خارجه آلمان، تاکنون به درخواست اطلاعات بیشتر خبرگزاری رویترز درباره صحت ادعای منتشره، پاسخ نداده است.
در مدت اجرای برجام، باقی ماندن تحریم‌های غیرهسته‌ای و از جمله تحریم‌های موشکی سبب شده است که ایران به منافع اقتصادی مورد نظر خود از برجام دسترسی کامل پیدا نکند.
به نوشته رویترز، گفته می‌شود که توافق جدید پیشنهادی به ایران شامل چندین میلیارد دلار کمک اقتصادی به ایران خواهد بود و مشابه توافقی است که بر اساس آن، اروپا میلیارد‌ها دلار در اختیار ترکیه قرار داد تا مرز‌های خود را به روی سیل مهاجرین به سوی اروپا ببندد. آن توافق به پایان بحران مهاجرین در سال ۲۰۱۵ کمک کرد.
صرف نظر از میزان اعتبار ادعای روزنامه آلمانی «ولت آم زونتاگ»، ایران و اروپا در هفته گذشته مذاکراتی را برای حفظ برجام آغاز کردند که باید منتظر ماند تا روشن شود در هفته‌های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

در پی این خبر، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز مدعی آغاز مذاکرات موشکی با حسن روحانی در خارج از قالب برجام شد. با انتشار این اخبار کاربران توییتر به سرعت با #تکرار_اشتباه به احتمال خطا زدن دوباره حسن روحانی و گره زدن اقتصاد کشور به برجام واکنش نشان دادند. صابر با یادآوری تجربه بزک کردن امریکا توسط حسن روحانی و خطایی که در این زمینه گریبانگیر ایران شد نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
نعیمه احتشامی هم با اشاره به روندی که برای مذاکرات هسته‌ای از تحریف عاشورا و ... توسط برخی عناصر معلوم‌الحال طی شد، نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
پروانه نیز با اشاره به اعتصاب روز‌های اخیر کامیونداران و مشکلات متعدد اقتصادی در ایران و معطل کردن کشور توسط روحانی به برجام نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
کاربر دیگری هم با اشاره به دو قرارداد پیش روی ایران برای مشکل‌سازی در صنایع دفاعی ایران نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
فرید ابراهیمی هم در کنایه به رئیس مجلس و تصویب بیست دقیقه‌ای برجام با انتحار علی لاریجانی گفت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
باز هم مذاکره و باز هم خسارت محض؟
درحالی مذاکرات ایران و چهار به علاوه یک دیروز در وین پی گرفته شد که نماینده ایران در این نشست اعلام کرد اروپا ما را به ماندن در توافق هسته‌ای مطمئن‌تر کرد. البته این در شرایطی است که پیش از این ماکرون اعلام داشته بود بر سر ایران وارد جنگ تجاری با آمریکا نمی‌شویم و همین طور اخیرا اعلام کرده است که شرکت‌های فرانسوی خود، باید درباره عواقب تجدید قرارداد با ایران تصمیم گیری کنند. اگر چه جزئیاتی از آنچه در جلسه دیروز وین گذشت رسانه‌ای نشد، اما آنچه مسلم است اینکه ایران در شرایط جدید در واقع چیزی برای از دست دادن ندارد و به همین خاطر مصمم‌تر از هر زمان آمادگی هضم شرایط جدید و حضور در دنیای پس از توافق هسته‌ای را دارد، چرا که حقیقت موضوع آن است که ایران علی رغم پایبندی به توافق هسته‌ای _به شهادت ۱۱ گزارش آژانس بین المللی اتمی_ از شر کلیه تحریم‌ها چنان که وعده داده شده بود خلاصی نیافت و در عین حال در شرایطی که به کلیه تعهدات خود عمل کرد همواره با زیاده طلبی آمریکا و اخیرا اروپا در باب توسعه برجام به مسایل موشکی و حضور منطقه مواجه شد. در مقابل امریکا با اعلام ۱۲شرط به نطر می‌رسد بر این اعتقاد است که تهدیداتش به تحریم موثر واقع شود و ایران را بر سر میز مذاکره جدیدی با هدف توسعه توافق هسته‌ای بامحوریت خالی کردن دستان ایران از اسباب پیشرفت از یک سو و خلع اقتدار جمهوری اسلامی از دیگر سو بنشاند. اینکه کدام یک از دو نگاه آینده را رقم خواهد زد محتاج گذر زمانی نچندان زیاد است.لیلا قاف با اشاره به جدیدترین مشکل کشور کوچک گرجستان در ازای برجام برای ایران نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
کاربر دیگری با اشاره به نگاه دولت به اروپا و بیکاری جوانان ایرانی نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
مریم توانا از برجام به عنوان آزمون یاد کرد و گفت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
علی کثیری با اشاره به ادعای دولتمردان روحانی پیش از برجام در مورد آزادسازی بیش از ۱۰۰ میلیارددلار از ثروت بلوکه شده ایران توسط امریکا نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
محمد پاداش درخصوص ادعای مرکل درمورد مسائل موشکی و منطقه‌ای ایران و دخالت او در این خصوص نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟
کاربر دیگری هم با اشاره به بردن لایحه به اصطلاح مبارزه با پولشویی و طرح خودتحریمی دولت در مجلس نوشت:
روحانی مذاکرات مخفیانه موشکی را آغاز کرده است؟


انتهای پیام/1404

منبع: خبرگزاری دانشجو