آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۰۶۱۷۹ کد خبرنگار: ۱۰۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۳ ساعت: ۱۵:۳

مدیر پیگیری تحقیقات حفظ نباتات کشور در قزوین:

۱۹۳ مرکز پایش کنترل عوامل خسارت‌زا در سطح کشور راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل شبکه پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ۱۹۳ مرکز پایش کنترل عوامل خسارت زا در سطح کشور راه اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ محمد ظاهر رجبی، مدیر پیگیری تحقیقات سازمان حفظ نباتات کشور  ظهر امروز(یکشنبه) در جلسه هماهنگی مانور سمپاشی هوایی با استفاده از پهباد در قزوین اظهار کرد: در این 193 سامانه لحظه آفات بیماری خسارت زا شناسایی، کنترل و مبارزه انجام می‌شود.

وی افزود: سازمان حفظ نباتات کشور با سازمان بحران در راستای کاهش عوامل خسارت زا در ۳۲ استان کشور مرکز اصلی پایش خسارت زای گیاهی ایجاد خواهد کرد.

به گفته‌ی وی؛ همچنین در این راستا ۱۶۰ مرکز فرعی در کل کشور و یک مرکز اصلی در تهران ایجاد و راه اندازی می‌شود.

مدیرکل شبکه پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: طرح ایجاد مراکز پایش عوامل خسارت زای گیاهی با هدف پیشگیری از بروز بحران اجرا شده است که با توجه به شرایط آب و هوایی این پهبادها قادر هستند در فاصله حدود ۴ تا ۵ ساعت شرایط مناسب آب و هوایی، سمپاشی را انجام دهند.

رجبی تصریح کرد: این سامانه برای رصد آفات و بیماری‌ها و ساماندهی هوشمند در سطح کشور است.

وی اذعان کرد: هم اکنو ن ۸۷ ایستگاه مگس زیتون در کشور داریم که بمدت ۲ سال است راه اندازی شده و آمار آن به مرکز اعلام می‌شود که در این مراکز نوسانات جمعیتی کنترل می‌شود و مبارزه با آفت بصورت کانون کوبی صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول یادآور شد: استفاده از پهبادها در شرایط نامساعد آب و هوایی؛ امکان ورود به مزرعه با ادوات و سمپاش‌ها را دارد.
انتهای پیام/2002