آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۰۴۹۸۵ کد خبرنگار: ۵۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۶ ساعت: ۱۳:۳۰

مدیرکل بهزیستی استان قزوین:

حقوق مددکاران از حداقل حقوق قانون کار هم پایین‌تر است/ تاسیس "خانه امن" در اولویت بهزیستی است

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: در کشور ما حقوق مددکاران بخش دولتی براساس قانون کار و بخش غیردولتی نیز منهای کسانیکه دارای کلینیک هستند، متاسفانه حقوقشان از حداقل حقوق قانون کار هم پایین‌تر است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ همایش بزرگداشت مقام مددکار ظهر امروز(یکشنبه) با حضور مسئولان کشوری و استانی در مجتمع تالارهای آرامیس قزوین برگزار شد.

علیرضا وارثی، مدیرکل بهزیستی استان قزوین در این همایش با تبریک به مناسبت روز مددکار اظهار کرد: امروز در این همایش میزبان ۴۰۰ نفر از مددکاران بخش دولتی و غیردولتی در حوزه‌های اجتماعی، توانبخشی و پیشگیری هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت سلامت اجتماعی بیان کرد: پیشرفت تکنولوژی و صنعت در جامعه محصولات بسیار خوبی را به همراه داشته است؛ اما در کنار آن بعضی غفلت‌ها در حوزه برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی آسیب‌هایی را به دنبال داشته است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: این پیچیدگی‌های خاص جامعه، مردم و خانواده را با چالش‌های جدی‌ای مواجه ساخته، چالش‌هایی که به نظر می‌رسد حل مشکلات آنها با یک فرازونشیب جدی روبرو است.

وی ادامه داد: آسیب‌های اجتماعی به لحاظ تعدد و تنوع روز به روز در حال گسترش و توسعه است و این موضوع زیبنده نظام و حکومت اسلامی ما نیست.

وارثی عنوان کرد: در گذشته خانواده محلی امن برای اعضای خانواده بود؛ اما امروز به دنبال تاسیس خانه امن برای همسرانی هستیم که به دلیل همسرآزاری نیازمند حمایت هستند و یا به دنبال تاسیس خانه حمایت از کودک برای تامین سلامت روح و روان کودکان در معرض آسیب اجتماعی هستیم.

مددکاران، حقوق کافی در ازای سختی کار دریافت نمی‌کنند

وی تصریح کرد: توسعه بیماری‌های اعصاب و روان، اختلالات رفتاری و ناهنجاری‌های اجتماعی، کودک آزاری، همسرآزاری، معلولیت، دختران فراری، کودکان کار، کارتن خواب‌ها و اعتیاد از جمله مشکلات اجتماعی‌ای هستند که امروز در مسیر زندگی ما وجود دارد و در زندگی همه افراد جامعه نیز تاثیرگذارند.

این مسئول افزود: پیشرفت تکنولوژی و صنعت جهان اولین آسیب را متوجه خانواده‌ها کرده است؛ به طوریکه روابط اجتماعی و خانوادگی دچار آسیب شده و متاسفانه به صورت مجازی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: برای حل مشکلات موجود، مددکاری می‌تواند نقش موثری را ایفا کرده و با شناسایی و شناخت مسائل و مشکلات با توجه به امکانات موجود کمک رسان باشند، چراکه مددکار می‌تواند به صورت حرفه‌ای در زندگی فرد و جامعه تغییرات اساسی را ایجاد کند.

وارثی تصریح کرد: در سه دهه گذشته مددکاران را فقط در بهزیستی می‌شناختند؛ اما امروز حضور و فعالیت مددکاران در حوزه سلامت و بهداشت، حوزه قضایی و انتظامی و حوزه اجتماعی کاملا مشهود است؛ ضمن اینکه بخش غیردولتی هم خیلی در این زمینه فعال شده است.

وی عنوان کرد: علی‌رغم تلاش و حضور فعال مددکاران اما مشکلات و چالش‌های جدی در این حرفه وجود دارد به طوریکه حقوق کافی در ازای سختی کار دریافت نمی‌کنند؛ از سوی دیگر غالب مردم به طور کامل با این رشته و توانمندی و اثرگذاری مددکاران در رفع مشکلات جامعه آشنایی ندارند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: نبود قوانین حمایتی مناسب در بحث کودک آزاری و همسرآزاری موجب شده که مددکاران با وجود حضور جدی‌ای که دارند؛ همچنان نگران تامین قضایی خود در مواجهه با مشکلات احتمالی به وجود آمده باشند.

وی در ادامه گفت: ورود فارغ التحصیلان رشته روانشناسی و مشاوره در این حوزه باعث نگرانی مددکاران شده است؛ چراکه مددکاری یک رشته تخصصی است و ضرورت دارد که خدمات اجتماعی نیز از طریق آنها صورت گیرد.

وارثی تصریح کرد: نبود گرایش‌های تخصصی در رشته مددکاری در موسسات آموزشی عالی کشور و تفاوت حقوق و مزایای مددکاران کشور در قیاس با کشورهای پیشرفته از دیگر مشکلات مددکاران است.

وی در پایان گفت: در کشور ما حقوق مددکاران بخش دولتی براساس قانون کار و بخش غیردولتی نیز منهای کسانیکه دارای کلینیک هستند، متاسفانه حقوقشان از حداقل حقوق قانون کار هم پایین‌تر است که امیدواریم با پیگیری مسئولان ذی‌ربط این مشکل نیز رفع شود.
انتهای پیام/7003