آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۰۳۱۱۳ کد خبرنگار: ۱۰۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۴ ساعت: ۱۳:۴۷

توسط دامپزشکی قزوین صورت گرفت؛

آغاز فاز دوم پایش بیماری‌های ویروسی در مزارع پرورش ماهیان

دامپزشکی قزوین فاز دوم پایش بیماری‌های ویروسی در مزارع تکثیر و پرورش ماهیان سردابی را آغاز کرد.

دکتر وحید ابراهیم نژاد حمیدی، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: اجرای فاز دوم طرح مراقبت بیماری‌های ویروسی IPN- VHS-و IHN در ماهیان قزل آلای رنگین کمان در سطح تمامی مراکز تکثیر و پرورش استان قزوین انجام می‌گیرد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور،آبزیان و زنبورعسل اداره کل دامپزشکی استان قزوین افزود: در این طرح کارشناسان ادارات دامپزشکی با مراجعه به مزارع فعال پرورش ماهیان سردآبی، ضمن نمونه گیری از استخرها و تکمیل پرسشنامه‌های مربوطه، جزئیات عملیات پایش را نیز در سامانه اطلاعات جغرافیایی سازمان دامپزشکی کشور ثبت می‌کنند.

وی اذعان کرد: بیماری ویروسیVHS که به سپتی سمی خونریزی دهنده ماهیان هم معروف است، اگرچه قابل انتقال به انسان نیست، اما باعث بروز تلفات سنگین و خسارات اقتصادی جبران ناپذیر در استخرهای پرورش آبزیان می‌شود.

 این مسئول بیان کرد: عمده راه انتقال این بیماری به استخرهای آبزی پروری را از طریق ابزار و وسایل، آب و غذای آلوده و جابه جایی بین مزارع است.

وی به آبزی پروران توصیه کرد: ضمن رعایت اصول و ضوابط امنیت زیستی و توجه به دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی، از جابجایی ماهیان بدون اخذ مجوز حمل و گواهی بهداشتی قرنطینه ای دامپزشکی خودداری کنند و بچه ماهی، تخم چشم زده و غذای ماهیان پرورشی خود را نیز فقط از مراکز مجاز تحت نظر دامپزشکی و شیلات تهیه کنند.

وی افزود: آبزی پروران باید در اصلاح ساختار بهداشتی مزارع خود اهتمام جدی داشته باشند و هرگونه تلفات و موارد مشکوک در استخرهای خود را سریعاَ به دامپزشکی اطلاع بدهند تا اقدام‌های بهداشتی و قرنطینه ای لازم انجام گیرد.

دکتر حمیدی در پایان گفت: از جمله اهداف این طرح، تعیین شیوع بیماری در مزارع، دستیابی به اطلاعات لازم برای اجرای برنامه های پیشگیری از بروز بیماری، پیشگیری از گسترش بیماری و ارتقاء مدیریت بهداشتی و شرایط امنیت زیستی مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردابی است.
انتهای پیام/2002