آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۰۱۰۰۶ کد خبرنگار: ۱۰۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۲ ساعت: ۱۲:۴۹

مديرعامل سازمان آتش نشاني قزوين:

محبوس‌شدن در آسانسور جزو بیشترین حوادث سال گذشته بود

مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين گفت: در بخش امداد و نجات نيز محبوس شدن در آسانسور با ۱۸۰ مورد، محبوس شدن در منازل مسکوني با ۱۷۰ مورد، تصادفات جاده اي با ۱۰۲ مورد و سقوط و واژگوني خودرو با ۶۵ مورد داراي بيشترين تعداد است.

ابوالفضل ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین  با اشاره به آمار عمليات‌هاي اين سازمان در سال 95 و 96 اظهار کرد: در سال 1395،3 هزار و 33 مورد عمليات و در سال 1396، 2 هزار و 856 مورد عمليات رخ داده که در مقايسه متوجه کاهش 6درصدي تعداد عمليات‌ها در سال 1396 است.

وي افزود: از مجموع عمليات‌هاي انجام شده در سال 1396، تعداد يک هزار و 470 مورد، مربوط به اطفاء حريق و يک هزار و 386 مورد، مربوط به امداد و نجات است.

مدير عامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين ادامه داد: در مجموعه عمليات‎هاي اطفاء حريق و امداد و نجات انجام شده در سال گذشته تعداد 347 نفر مصدوم داشت و 30 نفر جان باختند و 797 نفر نيز نجات داده شدند.

وي بيان کرد: در سال گذشته تعداد 158 مورد حريق منزل مسکوني، 57 مورد حريق مراکز تجاري، 17 مورد حريق کارخانجات و مراکز صنعتي، 155 مورد حريق وسائل نقليه و 363 مورد حريق ضايعات به وقوع پيوسته و در بخش امداد و نجات نيز محبوس شدن در آسانسور با 180 مورد، محبوس شدن در منازل مسکوني با 170 مورد، گيرکردن اجسام حلقوي و انگشتر با 100 مورد، تصادفات جاده اي با 102 مورد و سقوط و واژگوني خودرو با 65 مورد داراي بيشترين تعداد است.

ذوالقدر با اشاره به آمار آتش سوزي و حوادث ناشي از شب چهارشنبه پايان سال 96 افزود: در اين روز آتش نشانان قزوين در 40 عمليات مختلف امداد و نجات و اطفاء حريق حاضر شدند که 16 مورد از اين حوادث مربوط به مراسم چهارشنبه پايان سال و در ساعات برگزاري اين مراسم بود.

وی اضافه کرد: در مقايسه با سال 95 شاهد کاهش 100 درصدي حوادث سنگين و خسارتي نسبت به سال 95 است که اين امر نشان از ارتقاء فرهنگ ايمني و موثر بودن اقدامات و تدابير سازمان آتش نشاني، صداوسيما، آموزش و پرورش، اورژانس، نيروي انتظامي و ديگر ادارات و ارگان‌هاي مربوطه دارد.

این مسئول عنوان کرد: ما همواره اعتقاد بر اين اصل داريم که شهري ايمن با مشارکت شهروندان محقق مي‌شود؛ بنابراين با توجه به رسالت سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين در حوزه آموزش شهروندي به منظور پيشگيري از بروز حريق و حوادث، اين سازمان هر ساله در طرح آموزش آتش نشانان داوطلب اقدام به ثبت نام از شهروندان مي‌کنند و متقاضيان در قالب دوره‌هاي مقدماتي و پيشرفته آموزش‌هاي ايمني و آتش نشاني را در مرکز آموزش اين سازمان به صورت رايگان فرا مي‌گيرند.

وی در پايان گفت: متاسفانه کماکان حوادث آسانسور جزو بيشترين تعداد حوادث اعلامي به اين سازمان است که لازم است ساکنان و به خصوص مديران مجتمع‌هاي مسکوني دقت بيشتري در بازديد و سرويس‌هاي دوره اي از آسانسورها داشته باشند.
انتهای پیام/2002