آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۰۰۹۵۵ کد خبرنگار: ۲۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۲ ساعت: ۸:۵۵

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف استان:

دوره‌های سبک زندگی اسلامی در قزوین برگزار می‌شود

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: دوره‌های سبک زندگی اسلامی طی سال جاری در ۲۱ بقعه متبرکه با رویکرد کاهش آسیب‌های اجتماعی برگزار می‌شود.

حجت الاسلام سیدمصطفی مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین  اظهار کرد: طرح «آرامش بهاری» از ابتدای سال گذشته آغاز و در ۹۶ بقعه با حضور مبلغان و روحانیون برگزار شد.

وی افزود: از سایر برنامه‌های فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین نیز می‌توان به برپایی خیمه‌های معرفت، اسکان زائران و مسافران، اجرای طرح ضیافت الهی و اعزام مبلغ برای تبلیغ ماه رمضان، طرح نشاط معنوی در طول تابستان و برگزاری کلاس‌های آموزشی و هنری در بقاع متبرکه برای دانش آموزان و نوجوانان اشاره کرد.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف استان قزوین اذعان کرد: ویژه برنامه‌هایی نیز در دهه کرامت و مراسم بزرگداشت بقاع متبرکه استان قزوین برگزار شد که برنامه‌های بصیرت عاشورایی و آرامش بهاری از مهمترین و شاخص ترین برنامه‌های سال گذشته است.

وی عنوان کرد: برپایی موکب اربعین در شهر نجف یکی از فعالیت‌های ویژه اداره کل اوقاف و امور خیریه این استان در سال گذشته بود که این موکب با حضور بیش از ۶۰ نفر از امناء و کارکنان اداره کل و با ارائه خدمات عزاداری، پذیرایی و اسکان زائران اربعین در روبه روی حرم امام علی (ع) برپا شد و بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نیز برای برپایی این موکب هزینه شد.

اسکان بیش از یک هزار زائر در امامزاده‌های قزوین
مجیدی یادآور شد: همچنین طی سال گذشته برنامه‌های مختلفی در هفته وقف برگزار شد که از موارد آن می‌توان به برگزاری سوگواره یاس نبوی اشاره کرد.

وی به آمار اسکان زائران و مسافران نوروزی سال جاری در بقاع متبرکه استان قزوین اشاره و مطرح کرد: طرح آرامش بهاری طی سال جاری در ۳۱ بقعه دارای ایستگاه‌های آرامش بهاری، خیمه معرفت و مبلغ به صورت ویژه برگزار شد که ۱۰۴ بقعه هم به عنوان میزبان و آماده اجرای طرح آرامش بهاری درنظرگرفته شده بود که مسافران و زائران در این بقاع حضور پیدا کرده و از خدمات عمومی این بقاع استفاده کردند.

این مسئول ادامه داد: نزدیک به ۳۲ مبلغ در حوزه‌های مشاوره تخصصی کودک، بازی، برنامه‌های جُنگ و اهدای جوایز فرهنگی برای نوجوانان و نونهالان برای حضور در بقاع متبرکه فعالیت می‌کردند.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین تصریح کرد: در ایام نوروز، میزبانی از ۲۰ هزار نفر به صورت روزانه و اسکان یک هزار و ۱۰۰ نفر در تمام بقاع متبرکه این استان صورت گرفت که در آرامش بهاری سال جاری، شاهد رشد چشمگیر تعداد زائر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده ایم.

مجیدی با اشاره به رویکردهای معاونت فرهنگی اداره کل اوقاف قزوین در سال جاری اضافه کرد: راهبردی به عنوان سرلوحه فعالیت‌های فرهنگی این اداره کل در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شود» وجود دارد.

وی افزود: تبدیل شدن یک بقعه به قطب فرهنگی بسیار مشکل بود؛ اما تمام تلاش مجموعه اداره کل اوقاف و امور خیریه، رسیدن به جایگاه فرهنگی مکانی بوده که بقعه در آن واقع شده است.

این مسئول مطرح کرد: اگر بناست بقعه به قطب فرهنگی تبدیل شود باید فعالیت‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی از جمله شیوه‌های سبک زندگی اسلامی، فعالیت‌های فرهنگی، قرآنی واجتماعی به صورت مردمی و خودجوش در بقاع متبرکه شکل بگیرد؛ به عبارت دیگر بقاع متبرکه باید به یک مرکزی برای فعالیت‌های مختلف در حوزه‌های متنوع تبدیل شود.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: هرگاه به این باور رسیدیم که یک امامزاده و بقعه ای در شهر توانست پاسخگوی نیازهای مردم باشد، آن بقعه به قطب فرهنگی تبدیل شده و تمام مجموعه اوقاف رسیدن به این مرحله است.

برگزاری ویژه برنامه‌های فرهنگی اوقاف قزوین در سال جاری
مجیدی اضافه کرد: برنامه‌های مختلفی در این خصوص پیش بینی شده و بنا است در طول سال برنامه‌های مختلف در هر بقعه برگزار شود تا بتوانیم به منویات مقام معظم رهبری نزدیک تر شویم.

وی بیان کرد: چندین فعالیت ویژه در سازمان اوقاف و امور خیریه در نظر گرفته شده که هرسال برگزار می‌شود و به صورت ثابت در بقاع متبرکه شکل گرفته است و تفاوتشان در این است که هر سال پررنگ تر از سال های گذشته برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین افزود: هر سال برنامه‌های فرهنگی در کارگروه‌های ویژه دنبال می‌شود که برگزاری دوره‌های سبک زندگی اسلامی در سال جاری از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و اجرای این دوره‌ها در بقاع استان از سال گذشته آغاز شده است؛ در این دوره‌ها اساتید مجرب حضور دارند و در پایان دوره، گواهی پایان دوره به شرکت کنندگان ارائه می‌شود.

مجیدی یادآور شد: دوره‌های سبک زندگی اسلامی طی سال گذشته در ۳ بقعه استان قزوین برگزار شد و پیش بینی می‌شود این دوره‌ها در سال جاری در ۲۱ بقعه متبرکه با رویکرد کاهش آسیب‌های اجتماعی برگزار شود.
انتهای پیام/2002