آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۰۰۶۱۷ کد خبرنگار: ۲۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۰ ساعت: ۸:۵۶

نماینده ولی فقیه در استان قزوین:

«احیای هنر» رسالت جامعه هنری است/ ضرورت تهذیب و تزکیه هنر از آنچه که برازنده آن نیست

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تأکید بر اینکه «احیای هنر» رسالت جامعه هنری است، گفت: تهذیب و تزکیه هنر از آنچه که برازنده آن نیست، ضروری است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین ؛ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی امام جمعه قزوین همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از هنرمندان که به همت حوزه هنری استان برگزار شد، با تأکید بر اینکه هنر مرز نمی‌شناسد و هنری ماندگار است که خدایی باشد، اظهار کرد: هنری که رنگ و بوی خدایی داشته باشد هیچگاه پایان نمی‌پذیرد و برای همگان تازگی و قابل فهم بودن آن حفظ می‌شود.

وی با بیان اینکه خداوند منشأ هنر است، افزود: هنر به خداوند اختصاص دارد و استفاده غیر خدایی از هنر، اثرگذاری معنوی و قلبی آن را از میان می‌برد و تنها کالبدی از هنر باقی می‌ماند.

امام جمعه قزوین بیان کرد: اگر دیوان حافظ و مثنوی مولانا طراوت و تازگی خود را حفظ کرده‌ و ماندگاری پیدا کرده‌اند به خاطر خدایی بودن آن است و این ویژگی ممتاز سبب شده تا آثار حافظ و مولانا در هر عصری اثرگذاری معنوی و قلبی داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اضافه کرد: خداوند بخاطر «ماعنداللهی» بودن کار شهدا، به آن‌ها حیات طیبه که با فضیلت‌ترین نوع حیات است عنایت کرد و به همین خاطر آن‌ها زنده هستند و حیاتشان در بالاترین جلوه ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه «احیای هنر» رسالت جامعه هنری است، گفت: تهذیب و تزکیه هنر از آنچه که برازنده آن نیست ضروری است و نباید به نام هنر، هر آرایه‌ای به آن متصل شده و به جامعه تحمیل شود و می‌باید مراقب این فضا باشیم تا همه کارها تأیید خداوند را به همراه داشته باشند.

عابدینی با بیان اینکه جمال و جلال الهی عرصه‌های هنر را ایجاد کرده است، اذعان کرد: رسول گرامی اسلام (ص) فرموده‌اند هر کاری که با خداوند هماهنگی نداشته باشد، ابتر می‌ماند و پایان‌پذیر است؛ بنابراین برای استمرار و جاودانگی هنر می‌باید آن را با خداوند هماهنگ کرد.

امام جمعه قزوین ابراز کرد: تمام توجه مان این باشد که هنر از خزائن غیب الهی به انسان رسیده است و هر چه اخلاص بیشتر و صمیمیت انسان با خداوند افزایش یابد، لیاقت و شایستگی بیشتری را برای دریافت هنر در خود ایجاد می‌کند.

وی قرآن کریم را هنر عظیم الهی دانست و خاطرنشان کرد: کسانی که با نگاه هنری قرآن را می‌نگرند، بیشتر پی به جاذبه‌های شگفت‌انگیز آن می‌برند و مردم از جامعه هنری انتظار دارند تا با هنرمندی جاذبه‌های این هنر عظیم خداوند را برجسته نمایند؛ همانطور که حافظ و مولانا این کار را به خوبی انجام دادند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین همراهی و پیوند حوزه‌های مختلف هنری را ضروری عنوان کرد و تأکید کرد: در فیلم‌های سینمایی «به وقت شام» و یا سریال تلویزیونی «پایتخت» همراهی و پیوند بسیار خوبی بین هنرمندان به وجود آمد و در نهایت «پایتخت» شرحی بر متن «به وقت شام» شد.

عابدینی در ادامه بیان کرد: همراهی و پیوند حوزه‌های مختلف هنری محقق نمی‌شود، مگر آنکه همه جلوه‌های هنری در کارشان با مبانی دینی و الهی هماهنگ شوند زیرا با این هماهنگی به نقطه مشترک رسیده و در نهایت «و اعتصموا بحبل اللّه جمیعا» در حوزه هنر به وجود می‌آید.

وی به اهمیت هنر در حوزه مسجد اشاره و اظهار کرد: ورود هنر در مساجد بسیاری از مشکلات را برطرف خواهد کرد و می‌توان با بهره‌گیری از هنر نمایش بسیاری از چالش‌ها و مشکلات جامعه را به نمایش گذاشته تا راهکاری برای حل معضلات اجتماعی و سایر عرصه‌ها پیدا شود.

امام جمعه قزوین در پایان از هنرمندان درخواست کرد تا از هنر خود برای تحقق شعار سال استفاده کنند.
انتهای پیام/2002