وقتی حتی خوش بینی به فرانسه هم جواب نمی دهد
پنج شنبه 27 دی 1397

فرانسه رفیق دزد و شریک قافله؛

وقتی حتی خوش بینی به فرانسه هم جواب نمی دهد

 وقتی حتی خوش بینی به فرانسه هم جواب نمی دهد
کد خبر: 268358/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/08/27 ساعت: 10:00 AM


فعالین سیاسی و سیاست خارجی حامی دولت با روی کار آمدن امانوئل مکرون اعتقاد داشتند که این سیاستمدار سوسیالیست در رابطه با ایران سیاست متعادل تری را در پیش خواهد گرفت. ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی در 25 اردیبهشت سال جاری یک روز پس از پیروزی ماکرون در تحلیلی که ارائه کرد، معتقد بود رئیس جدید کاخ الیزه، سابقه موضع گیری منفی علیه ایران در کارنامه خود ندارد و کارشناسان معتقدند وی رویکرد متوازنتری در قبال کشورهای غرب آسیا بویژه ایران در پیش خواهد گرفت.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ،دولت فرانسه از بسیاری از جهات همان رفتاری را از خود بروز می دهد که پیش از اقدامات اوباما برای اجماع جهانی علیه ایران از خود به نمایش می گذاشت و از پیش قراولان تنظیم ساعت صفر برای شروع ظالمانه ترین تحریم ها بود.

زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، یکی از کشورهایی که بیشترین کمک های نظامی را به رژیم بعث برای تجهیز علیه ایران کرد، فرانسه بود. ده ها فروند جنگنده بمب افکن میراژ، رادارهای پیشرفته، جدیدترین موشک های ضد زره و مدرن ترین تسلیحات فرانسوی، فهرست کمترین اقلام اهدایی فرانسه به عراق بود.

فرانسه گرچه در ابتدا اعلام بی‌طرفی کرد، اما وجود برخی از منابع و آمارها نشان می‌دهد که این کشور 7/4 میلیارد دلار کمک مالی در اختیار رژیم بغداد قرار داد. همچنین به منظور تجهیز صدام هواپیماهای سوپر اتاندارد و موشک‌های لیزری که از آخرین دستاوردهای صنعت نظامی فرانسه بود در اختیار ارتش عراق قرار ‌گرفت.

بحث در هیأت دولت فرانسه درباره امکان حمایت از دستیابی محدود عراق به سلاح هسته‌ای در جنگ نیز دلیلی دیگر بر حمایت فرانسه از صدام بود. آلمان نیز از دیگر کشورهایی بود که با ارسال مواد شیمیایی به یاری صدام شتافت به طوری که عراق را قادر ساخت تا 6000 تن بمب شیمیایی علیه ایران به کار گیرد.

روابط اقتصادی ایران تا سال ها پس از جنگ تحولی را شاهد نبود تا آنکه در زمان دولت اصلاحات به تدریج روابط گرم تر و شرکت های فرانسوی مانند توتال و پژو راهی بازار ایران شدند. بازار بکر ایران، تا چند سال باعث تاخت و تاز شرکت های فرانسوی شد ولی همین کشور در زمان بحران هسته ای در کنار آمریکا قرار گرفت و یکی از اولین کشورهایی بود که علی رغم داشتن منافع اقتصادی در ایران، با خارج کردن شرکت های خود از ایران باعث تقویت تحریم های بین المللی علیه تهران شد.

با این وجود پس از حصول برجام، اعتیاد بازار ایران به شرکت های فرانسوی و علی رغم سنگ اندازی های دولت فرانسه در زمان مذاکرات هسته ای باعث شد تا شرکت هایی که یک زمان با پشت پا زدن به قراردادهای خود بازار ایران را ترک کنند، اولین بنگاه های اقتصادی باشند که پیش از کشورهای دیگر وارد بازار ایران شوند، اما این بار نامطمئن تر و با پیش شرط های فراوان. می توان از فرانسه به عنوان کشوری یاد کرد که بیشترین هماهنگی را در بحث سرمایه گذاری با آمریکا در ایران دارد. شرکت های این کشور برای هر قراداد اقتصادی با ایران با وزارت خزانه داری آمریکا در هماهنگی کامل به سر می برند و مسئولان شرکت های فرانسوی به عینه اعلام کرده اند در صورت بازگشت تحریم ها و تاثیر آن بر قرادادهای فی مابین با ایران، بازار کشور را ترک خواهند کرد!

این در حالیست که فعالین سیاسی و سیاست خارجی حامی دولت با روی کار آمدن امانوئل مکرون اعتقاد داشتند که این سیاستمدار سوسیالیست در رابطه با ایران سیاست متعادل تری را در پیش خواهد گرفت. ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی در 25 اردیبهشت سال جاری یک روز پس از پیروزی ماکرون در تحلیلی که ارائه کرد، معتقد بود رئیس جدید کاخ الیزه، سابقه موضع گیری منفی علیه ایران در کارنامه خود ندارد و کارشناسان معتقدند وی رویکرد متوازنتری در قبال کشورهای غرب آسیا بویژه ایران در پیش خواهد گرفت. همچنین روزنامه های اصلاح طلب در گزارش هایی بر رویکرد متعادل مکرون در روابط فرانسه با ایران و عربستان تاکید داشتند و حتی از علاقه وی برای فاصله گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج فارس سخن گفته بودند.

تمام این تحلیل ها در چند ماه اخیر با اشتباه محاسباتی روبه رو شده اند. فرانسه در دوران ماکرون همچون زمان دولت های اولاند و سارکوزی همچنان سیاست خصمانه خود را علیه ایران و در هماهنگی با آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس دنبال می کند. این کشور در کنار آمریکا و عربستان، در حال مدل سازی مذاکرات موشکی و منطقه ای با ایران است تا به مانند برجام هسته ای، با محدودسازی ایران، امتیازات بی سابقه ای به طرف های غربی داده شود.

سفرهای ریئس جمهور و وزیر خارجه فرانسه به کشورهای حاشیه خلیج فارس در هفته های گذشته شدت گرفته و مواضع تند و شدیدی علیه ایران اتخاذ کرده اند. ماکرون خواهان مذاکرات موشکی با ایران و اضافه شدن بندهایی جدید به برجام شده است. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز در سفر اخیر خود به عربستان با لفاظی های مقامات سعودی علیه تهران همراهی کرده و با بیان اینکه از مداخله ایران در بحران های منطقه ای و اهداف سلطه جویانه تهران نگران است، عنوان کرده: "من مشخصا برنامه موشکی بالستیکی ایران را در نظر دارم."

دور تازه اظهارات و لفاظی مقامات فرانسوی در حالیست که تبادلات این کشور با شیخ نشین های خلیج فارس افزایش چشمگیری داشته است. سفرهای رئیس جمهور فرانسه به امارات و عربستان نشان دهنده زمینه سازی شیخ نشین ها برای باج های کلان به فرانسه جهت افزایش دشمنی و هماهنگی جدید علیه توانمندی های ایران در زمینه موشکی و منطقه ای است.

بدون شک اظهارات جدید مقامات شرکت توتال فرانسه برای خروج از ایران در صورت افزایش فشارها نیز در همین راستا قرار دارد تا ایران را بیش از پیش تحت فشار قرار داده و این کشور متقاعد به عقب نشینی از برخی از توانمندی های خود در زمینه دفاعی و منطقه ای کند.

هرچند فرانسه پس از برجام خود را مشتاق به سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی ایران نشان داد ولی این تمایلات و سرمایه گذاری های اندکی که نیز صورت گرفته بیش از پیش بر پایه لرزان و نامطمئنی قرار دارند. بدون شک قرادادهای چند ده میلیاردی پاریس با کشورهای حاشیه خلیج فارس نقش موثری در افزایش لفاظی های مقامات فرانسه علیه ایران داشته و این امر ثابت می کند فرانسه نمی تواند شریک قابل اتکای برای ایران در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی باشد.

بر همین اساس رفت و آمدهای هیات های اقتصادی و سرمایه گذاری نامطمئن کشورهای غربی به خصوص می تواند همچون گذشته ضرباتی را بر پیکر اقتصاد ایران وارد کند و این لزوم جذب سرمایه های مطمئن تر و اتکا به اقتصاد داخلی را بیش از گذشته ضروری می سازد.

انتهای پیام/1404
 

منبع خبر : جهان

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.