آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۲۶۵۰۵۴ کد خبرنگار: ۲۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۳ ساعت: ۱۱:۷

تلاش برای مشابه سازی میان شهرداری و ریاست جمهوری

اولين بدعت شوراي پنجم/ مراسم من درآوردی "تحلیف شهردار" چقدر هزینه روی دست مردم می‌گذارد؟/ وزیر کشور از حضور در این جلسه امتناع کرد

آیا بهتر نیست شورای شهری که با سروصدای زیادی روی کار آمده، به جای برگزاری چنین مراسم من درآوردی و مضحکی، به امور واقعی و اصلی مردم و شهر بپردازد و پایه گذار یک بدعت هم نشود؟

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ،  شورای شهر پنجم تهران در یکی از اولین اقدامات خود با یک بدعت گذاری جدید، برای شهردار، مراسم تحلیف در نظر گرفته است!
علی اعطا، سخنگوی شورای‌ شهر دلیل این موضوع را مشابه سازی جایگاه شهرداری با ریاست جمهوری دانسته است! او در این باره گفته بود: "ابتدا بحث میثاق‌نامه و تفاهم‌نامه با شهردار مطرح شده بود، اما در نهایت مقرر شد مراسم شروع کار شهردار جدید را با سوگند‌نامه‌ای برگزار کنیم تا همانند مراسم تحلیف باشد و به سمت پارلمان محلی حرکت کنیم."

اعطا که پس از صدور حکم نجفی برای شهرداری تهران سخن می گفت، این نکته را هم گفته است که " پیش از صدور حکم توسط وزیر کشور برگزاری مراسم سوگند‌نامه اشکال قانونی داشت"اما توضیح نداده است که اصل برگزاری چنین مراسمی در کجای قانون گنجانده شده است؟

برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور، بنابر اصل 121 قانون اساسی ذکر شده و متن آن نیز مشخص است؛ اما تحلیف شهردار، در هیچ قانونی ذکر نشده و به طور کلی یک بدعت گذاری به شمار می رود.

جالب اینجاست که اعضای شورای شهر تهران، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور را هم به این مراسم خودساخته دعوت کرده اند که او از حضور در این جلسه امتناع کرده است.
همچنین از آنجایی که اساسا متنی برای بدعت تحلیف شهردار وجود ندارد، چند تن از نمایندگان شورا، مامور تهیه و نگارش این متن شده اند.

سوال اینجاست که اولا جایگاه قانونی مراسم تحلیف برای شهردار کجاست و بر اساس کدام قانونی نجفی مشابه رییس جمهور، سوگند یاد خواهد کرد؟

نکته دوم اینکه آیا شهرداران دیگر شهرها و کلان شهرها هم مراسم تحلیف خواهند داشت و هرکدام با یک متن تهیه شده توسط شورای شهرشان این مراسم بی فایده را برگزار خواهند کرد؟

و نکته سوم، چرا شورای شهر که با ادعای کار برای مردم و عدم اتلاف وقت کار خود را آغاز کرده در همان تصمیمات اولیه خود هم بدعت گذاری کرده، هم وقت و انرژی و هزینه یک جلسه شورای شهر و نیز ساعت ها مقدمه چینی برای برگزاری "تحلیف" را تحمیل کرده است؟

یعنی شورایی که مدعی است شهردار را در همان جلسه اول انتخاب کرده تا وقتی از آن تلف نشود و حتی محسن هاشمی رییس شورا ادعا داشت که حتی برای یک ساعت خالی ماندن صندلی شهردار هم سرپرست انتخاب خواهد شد – که شد – اکنون قرار است آن صرفه جویی های ادعایی در وقت را صرف مراسم تحلیف کند؟!

گفتنی است چندی پیش بر اساس یک محاسبه ساده مشخص شده بود که هزینه برگزاری یک روز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، با احتساب 4 ساعت  حدود 4 میلیارد و 270 میلیون تومان است. همین محاسبه اگر در مورد شورای شهر تهران نیز انجام شود مشخص خواهد شد که برگزاری مراسم تحلیف نجفی چقدر هزینه روی دست مردم و بیت المال خواهد گذاشت. این در حالی است که هزینه اتلاف وقت، مقدمات برگزاری مراسم، وقتی که خارج از جلسه علنی، نمایندگان شورا صرف برگزاری مراسم کرده اند و .. نیز باید در این محاسبه لحاظ شود.

آیا بهتر نیست شورای شهری که با سروصدای زیادی روی کار آمده، به جای برگزاری چنین مراسم من درآوردی و مضحکی، به امور واقعی و اصلی مردم و شهر بپردازد و پایه گذار یک بدعت هم نشود؟ان تهای پیام/1404