آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۲۳۶۴۶۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ ساعت: ۹:۴۴ ↗ لینک کوتاه

ساعاتی پیش از آنکه اجرایی شدن؛

دادگاه فدرال هاوایی فرمان مهاجرتی جدید ترامپ را لغو کرد

یک قاضی فدرال در ایالت هاوایی آمریکا اجرای دستور مهاجرتی جدید ترامپ را تعلیق کرد.

به گزارش سرویس سیاسی صبح قزوین ، دادگاه فدرال هاوایی فرمان مهاجرتی جدید ترامپ علیه 6 کشور مسلمان را ساعاتی پیش از آنکه اجرایی شدن آن آغاز شود، به دلیل مغایرت با قانون اساسی آمریکا و ماهیت ضداسلامی آن، لغو کرد.

این اقدام درحالی انجام شد که تنها چند ساعت به اجرایی شدن این فرمان باقی بود.

قاضی "دریک واتسون" در توجیه حکم صادره از سوی خود اعلام کرد با وجود اینکه در فرمان ضدمهاجرتی جدید رئیس جمهور آمریکا، به صراحت نامی از "اسلام" برده نشده است، اما این فرمان به وضوح برخلاف آنچه در قانون اساسی آمده، علیه مسلمانان برای ورود به آمریکا تبعیض قائل می‌شود. 
 
قاضی واتسون در حالی حکم به توقف فوری فرمان ضدمهاجرتی ترامپ داد که کاخ سفید پس از امضای این فرمان از سوی ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد فرمان مهاجرتی دوم رئیس جمهور آمریکا بر خلاف فرمان قبلی به گونه‌ای تنظیم شده است که هیچ دادگاهی نتواند مانع از اجرایی شدن آن شود. 

ترامپ در واکنش به رای قاضی فدرال هاوایی، ضمن انتقاد شدید از این قاضی، لغو مجدد فرمان مهاجرتی خود را "بدعتی بی‌سابقه از سوی دستگاه قضایی آمریکا" و "اقدامی خارج از حدود اختیارات آنها" توصیف کرد.

به تازگی بیش از 130 مقام پیشین و کارشناس سیاست خارجی آمریکا نیز با محکوم کردن فرمان ضد مهاجرتی جدید ترامپ، آن را به اندازه فرمان لغو شده قبلی، تضعیف کننده امنیت و منافع ملی این کشور خواندند. 
 
در نامه مقام‌های پیشین دولت و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا آمده است: این فرمان که سفر شهروندان برخی کشورهای اسلامی و پناهندگان را به آمریکا ممنوع می کند، ادعای تبلیغاتی گروه تروریستی داعش را درباره جنگ ایالات متحده با اسلام، تقویت می کند.
 
انتهای پیام/1404

منبع: باشگاه خبرنگاران