آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۲۱۵۵۰۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۶/۳۱ ساعت: ۱۰:۱۵ ↗ لینک کوتاه

بانک مرکزی گزارش داد؛

گرانی بی‌سابقه مواد غذایی در دوران تورم تک‌رقمی

در شرایطی که دولت بر تک‌رقمی شدن نرخ تورم مانور می‌دهد، آمارهای بانک مرکزی بیانگر افزایش بی‌سابقه قیمت حبوبات، میوه‌های تازه، شکر، تخم‌مرغ، مرغ و برنج است.

به گزارش سرویس اقتصادی صبح قزوین ؛ بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی، قیمت انواع برنج در هفته منتهی به 19 شهریور امسال نسبت به هفته مشابه سال قبل، 47 درصد افزایش یافته است.

قیمت تخم‌مرغ نیز در این مدت 23 درصد افزایش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، قیمت انواع حبوبات در هفته منتهی به 19 شهریور امسال نسبت به هفته مشابه سال قبل به طور متوسط 28 درصد افزایش یافته است. در میان حبوبات، رکورددار گرانی، نخود بوده که در یک سال اخیر 74 درصد گران شده است.

میوه‌های تازه هم در یک سال اخیر 27 درصد گران شده‌اند که رکورددار آنها هندوانه با 84 درصد، موز با 44 درصد و خربزه با 40 درصد بوده است.

قند و شکر هم در هفته منتهی به 19 شهریور امسال نسبت به هفته مشابه سال قبل 49 درصد گران شده است.

مرغ هم در این یک سال 17 درصد گران شده است.

افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی پرمصرف در یک سال اخیر در حالی است که دولت چند ماهی است از تک‌رقمی شدن نرخ تورم خبر داده و آن را بزرگترین دستاورد اقتصادی خود معرفی می‌کند.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، نرخ تورم در پایان مردادماه امسال 8.9 درصد بوده است.

مطابق آمارهای دولت، نرخ تورم در یک سال اخیر تقریبا نصف شده است.گرانی بی‌سابقه مواد غذایی در دوران تورم تک‌رقمیبا این حال، آنچه که مردم در سفره خود می‌بینند و به قول حسن روحانی جیب مردم، همین گرانی شدید مواد غذایی است که در آمارهای بانک مرکزی قابل مشاهده است.

گرانی بی‌سابقه مواد غذایی در دوران تورم تک‌رق

منبع: مشرق

منبع: شرق