آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۲۰۴۴۰۱ تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۴/۱۹ ساعت: ۱۰:۱۶ ↗ لینک کوتاه

آخرین اخبار از تخلفات بانک وابسته به بنیاد شهید؛

دستگیری متخلفان پرونده/ دستور ویژه جهت تشکیل دادگاه و بررسی مستندات هیئت تفحص+اسناد

از روزی که نمایندگان مجلس نهم سرنخ تخلفات بنیاد شهید را دست گرفتند تا به امروز بیش از دو سال گذشته است. سرنخی که در پیچ و خم کمیسیون، نماینده‌ها و مسئولان بنیاد شهید به یک کلاف سردرگم تبدیل شد.

به گزارش سرویس سیاسی صبح قزوین ؛ بر اساس گزارش اطلاعات روز، بیمه دی در پایان سال گذشته، مبلغ 38 میلیارد تومان بابت عوارض وزارت بهداشت، 5 میلیارد تومان به صندوق تامین خسارت های بدنی و 12 میلیارد تومان بابت عوارض نیروی انتظامی، بدهکار است که رقم مربوط به بدهی وزارت بهداشت شامل 30 میلیارد تومان مانده از سال 1393 است که ظاهرا هنوز تسویه نشده.

بدهی بابت عوارض وزارت بهداشت و ناجا

اضافه کاری مدیرعامل چقدر است که در بخش ذخایر پرسنلی درج شده؟


یکی از موارد مهم دیگری که در این گزارش به آن اشاره شده است، درج بخشی با عنوان "سایر ذخایر پرسنلی" ذیل مبحث "سایر اسناد و حساب های پرداختنی" است که در این بخش، اشاره شده است که قسمتی از 533 میلیون تومانی که برای ذخایر پرسنلی در نظر گرفته شده است، مربوط به اضافه کاری مدیرعامل بیمه دی است اما رقم دقیق آن درج نشده است.

با توجه به اینکه بنا بر اعلام سال گذشته مدیرعامل بیمه دی "خانواده شهدا سهام خود را با وکالت، به نظام‌ های اقتصادی بنیاد شهید واگذار کرده ‌اند" به نظر می رسد بهتر است بررسی دقیق تر و کالبد شکافی بهتری در خصوص نحوه فعالیت این شرکت انجام بگیرد، بخصوص آنکه در ماههای اخیر، تبلیغات گسترده ای از سوی این شرکت در بلیبوردهای مختلف پایتخت دیده می شود که شعار آن "جبران" است.

انتقال‌ پول‌های میلیاردی بدون ضابطه و چارچوب قانونی در بنیاد شهید/اتفاقات خاصی در بانک دی روی می دهد

در همین رابطه چندی پیش هم امیر خجسته رییس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص آخرین وضعیت تحقیقات صورت گرفته از بنیاد شهید، اظهار داشت: مدارک لازم در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار گرفته و من هم از

وقت خودم در مجلس استفاده و گزارش تحقیق و تفحص را در صحن علنی قرائت کردم
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطر نشان کرد: در شرایطی که جانبازان و خانواده های محترم شهدا در شرایط سخت اقتصادی موجود شرایط چندان مساعدی ندارند به خصوص در حوزه های درمانی و بهداشتی، اما متاسفانه مسئولان امر در بنیاد شهید و امور ایثارگران توجهی به این مسئله ندارند و می گویند که منابع مالی نداریم.

وی افزود: ادعای کمبود منابع مالی در شرایطی است که ما امروز مشاهده می کنیم در بانک دی که وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران است اتفاقات خاصی روی می دهد.

رییس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید گفت: در شرایطی که برای اعطای یک وام 2، 3 یا 5 میلیون تومانی به جانبازان و خانواده های شهدا، اقدامات سختگیرانه بسیاری انجام می شود اما ما اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان می دهد مبالغ میلیاردی بدون ضوابط و چارچوب قانونی به سایر بخش ها منتقل شده است.
خجسته در پایان عنوان کرد: بررسی و تفحص از بنیاد شهید انجام شده و پیگیری ها در این خصوص تا حصول نتیجه ادامه می یابد.
دستگیری چند نفر در پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید/ ۳۰ هزار سند تفحص را رسانه‌ای می‌کنم

امیر خجسته همچنین با یادآوری اظهارات زریبافان رئیس پیشین بنیاد شهید مبنی بر لزوم ارایه مستندات از سوی کمیته تفحص از بنیاد شهید، افزود: من بار‌ها به آقای زریبافان تاکید کردم که مصاحبه‌ای انجام ندهد اما ایشان توجهی نکردند؛ آقای زریبافان نباید وارد بحث تحقیق و تفحص می‌شدند.

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخلاف درخواست‌های رسانه‌ها تمایلی ندارم که وارد این بحث‌ها شوم؛ اینکه آقای زریبافان اعلام می‌کند که اگر به اندازه حبه قندی سند دارید آن را رو کنید باید گفت که اگر رئیس مجلس اجازه دهد ۳۰ هزار سند از این تحقیق و تفحص را رسانه ‌ای خواهم کرد.

پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید مختومه نشده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: ما با هیچ یک از افراد رودربایستی نداریم و با هیچ کس نیز تبانی نکرده‌ایم؛ اینکه می‌گویند این پرونده مختومه شده اطلاعات غلطی است. ما مشکلات عدیده‌ای در بانک دی و سیستم‌های اقتصادی در بنیاد شهید داشتیم که تیم تحقیق و تفحص در بررسی‌های خود به آن‌ها پرداخت.

وی با بیان اینکه ما با دولت‌ها در جنگ نیستیم بلکه به دنبال ریشه‌کنی مفاسد هستیم، یادآور شد: با هر کسی بیت‌المال را غارت کند برخورد می‌کنیم، در جریان تحقیق و تفحص از بنیاد شهید نیز صد‌ها میلیارد تومان را برگرداندیم.

خجسته تصریح کرد: متأسفانه تخلفاتی در بانک دی رخ داده است که تلاش داریم سرمایه‌ رفته را بازگردانیم؛ برخی‌ها گمان می‌کنند که ما اطلاعاتی نداریم درحالی که باید گفت که آیا گمان می‌کنید اطلاعی از قیمت‌گذاری زمینی که با قیمت ناچیز می‌خرید، نداریم؟

او یادآور شد: به همین زودی‌ها چندین تحقیق و تفحص را شروع خواهیم کرد از جمله ۵۰ هزار میلیارد تومانی که در یکی از بانک‌ها بلاتکلیف است و نیز تحقیق و تفحص از چندین بانک نمونه آن بانک دی است این بدان معناست که تحقیق و تفحص ما استمرار دارد.

خجسته با یادآوری موانعی که در مجلس قبل برای تحقیق و تفحص از بنیاد شهید ایجاد شد، افزود: طبق قانون اتفاقاتی که صورت گرفته به رئیس مجلس گزارش شد و به صورت مفصل مدارک را به رئیس مجلس ارائه کردیم، حال بخش عمده‌ای از تحقیق وتفحص از بنیاد شهید با مستندات آن به رئیس قوه قضاییه ارایه شد و توضیحاتی نیز در جلسه‌ای مشترک با رئیس قوه قضاییه به ایشان ارایه کردیم.

تعدادی از افراد در ارتباط با تحقیق و تفحص از بنیاد شهید دستگیر شده‌اند

وی افزود: اکنون رئیس قوه قضاییه دستور دادند تا این موضوع در دادگاهی ویژه پیگیری شود، از قبل تعدادی از افراد دستگیر شده‌اند و در آینده نیز با قدرت این کار ادامه می‌یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: اکنون نیز مستندات به صورت مستمر به دستمان می‌رسد و هم اکنون نیز در بانک دی اتفاقاتی افتاده که من راساً به آن ورود و برخورد کرده‌ام تا این مبالغ برگردانده شود. اگر کسی اصرار دارد که ما مستندات خود در زمینه تفحص از بنیاد شهید را ارائه کنیم با رئیس مجلس هماهنگ خواهیم کرد تا این مستندات ارائه شود و آن را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم.

خجسته با انتقاد از اینکه ناکارآمدی و سوء مدیریت در بنیاد شهید غوغا کرده است، گفت: فشارهای سیاسی از داخل و خارج مجلس مانع از آن می‌شد که تحقیق و تفحص به نتیجه برسد؛ بر اساس تلاش‌های صورت گرفته ۵۰۰ میلیارد تومانی که از صرافی بانک دی به دبی رفته بود برگردانده شد همچنین بخشی از اموال و یک هتل نیز بازگردانده شده است.

وی درباره عدم امضای تحقیق و تفحص از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس نهم، افزود: ۷ نفر این تحقیق و تفحص را امضا کردند ولی تعدادی از آن‌ها امضا نکردند، ما گمان می‌کردیم که این تحقیق و تفحص روال عادی دارد اما پیچیدگی‌های زیادی داشت و عزمی برای قرائت آن وجود نداشت.

خجسته تاکید کرد: متاسفانه درآخرین جلسه‌ای که برای نهایی شدن تحقیق و تفحص از بنیاد شهید تشکیل شد تعداد اعضا به حدّنصاب نرسید اما از مسیر قوه قضاییه موضوع را پیگیری و به رییس مجلس گزارش دادیم و حال مسئولیت طبق قانون با هیات رئیسه خواهد بود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود: متاسفانه برخی از نمایندگان فشار می‌آوردند تا این تحقیق و تفحص به سرانجام نرسد. لذا در ‌‌نهایت در صحن علنی مجلس از وقت نطق میان‌دستور خود استفاده کردم و بخشی از گزارش تحقیق و تفحص را ارائه دادم و گفتم که آیا بحث سلطان شکر در شرکت سبحان دروغ است؟ آیا سند ندارد؟ ما طبق آیین نامه نمی‌توانیم بگوییم ولی اگر رئیس مجلس بخواهد آن را مطرح می‌کنیم.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی که با خانه ملت گفت‌وگو می‌کرد، ادامه داد: ما هیچ‌گاه نمی‌گوییم آقای زریبافان یا هر فرد دیگری اختلاس کرده اما بدون شک ضعف‌های مدیریتی وجود داشته ما حتی با رئیس فعلی نیز کاری نداریم؛ به نظر می‌رسد باید سیستم‌های اقتصادی از بنیاد شهید جدا شود و واگذاری‌هایی در این زمینه صورت گیرد.

انتهای پیام/

منبع: راه دانا