آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۱۷۸۱۲۵ کد خبرنگار: ۴۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۲/۱۶ ساعت: ۰:۰

مبعث، فرصتی دوباره برای بازخوانی سیره پیامبر (ص)

یک کارشناس گفت: مبعث فرصت دوباره بازگشت به فطرت انسان است، امروز اگر ما بازخوانی درستی از سیره پیامبر گرامی اسلام نداشته باشیم هرگز از مشکلات رهایی نخواهیم یافت.

یک کارشناس گفت: مبعث فرصت دوباره بازگشت به فطرت انسان است، امروز اگر ما بازخوانی درستی از سیره پیامبر گرامی اسلام نداشته باشیم هرگز از مشکلات رهایی نخواهیم یافت.

حجت‌الاسلام مجید نقیلو در گفت‌وگو با خبرنگار صبح قزوین ( صبح قزوین ) منطقه زنجان، اظهار کرد: بعثت موضوعی است که جامعه بشری همواره نیازمند آن بوده ولی متاسفانه این موضوع مورد غفلت قرار گرفته است؛ چرا که اگر بعثت نبود حیاتی نیز برای انسان وجود نداشت.

وی افزود: شرط انسانی زیستن در الهی زیستن نهفته است. اگر انسان دین و خدا را از زندگی خود حذف کند دیگر زندگی انسانی نخواهد داشت و زندگی که انسانی نباشد مسلما ریشه و جهت الهی ندارد. پس لازمه داشتن زندگی انسانی توجه به بحث بعثت است که در این موقعیت زمانی باید نگاه اضطرار بدان داشت که در اینجا اضطرار به معنای بالاتر از نیاز است.

این کارشناس تصریح کرد: برای داشتن زندگی انسانی لازم است یک سری از شناخت‌ها را در زندگی کسب کنیم و این شناخت از منبع مهم بعثت محقق می‌شود؛ خداوند برای هدایت و راهنمایی انسان در طول تاریخ پیامبران متعددی را به سوی بندگان خود فرستاده است که هر یک با کلام و معجزه خاصی سعی در حقانیت بعثت خود داشتند.

نقیلو افزود: انسان اگر شناخت صحیحی از بعثت به‌دست بیاورد می‌تواند نسبت به اطراف خود با آگاهی زندگی کند. خوشبختی حقیقی انسان در با خدا بودن نهفته است و اگر انسان فکر کند که می‌تواند با ابزارهای مختلف دنیایی به سعادت برسد سخت در اشتباه است؛ زیرا حیوان نیز همچون انسان زندگی می‌کند پس فرق انسان با حیوان در چیست؟ در پرستیدن خداوند و دین‌دار بودن. پس زمانی ما می‌توانیم به حیات طیبه برسیم که از بعثت الهام گرفته باشیم.

وی یادآور شد: بعثتی که با شناخت محقق شود انگیزه کافی و لازم را به فرد برای زندگی انسانی و الهی داشتن می‌دهد چراکه دین انگیزه‌ای در انسان ایجاد می‌کند که او را به‌سوی داشتن زندگی انسانی فرامی‌خواند پس بعثت آغاز شدن به انسان است.

این کارشناس تصریح کرد: اولین پیام بعثت تعلم و تزکیه مردم است، همان‌گونه که با عمل کردن به احکام موجب پاکی و نظافت ظاهری می‌شود بعثت نیز فطرت و درون انسان را به چالش می‌کشاند و پاکی او را فراهم می‌کند و اصحاب خاص پیامبر گرامی اسلام و ائمه‌اطهار (ع) نمونه‌های بارز این امر هستند.

نقیلو در ادامه گفت: بعثت موجب خروج انسان از ظلمات و تاریکی‌ها شده و او را به‌سوی نور هدایت می‌کند، تاریکی‌هایی که چشم ظاهر و دل انسان را کور کرده و زندگی، درست زیستن را از او سلب کرده است، رهایی از غل و زنجیرهایی که انسان را در قعر خود فرو می‌برد و اسیر دنیا و ظواهر آن می‌کند که این غل و زنجیرها شامل عادت‌های زشت و ناپسند و خرافات است که هیچ مبنای درست دینی و علمی ندارند و فرد زمانی‌که گرفتار این تعلقات می‌شود به اسارت خود و هوای نفس خود در می‌آید و مبعث راهی است که موجبات رهایی انسان را فراهم می‌کند.

وی یادآور شد: پیامبر گرامی اسلام (ص) تک‌تک کارهایش از روی اخلاص و پیروی از فرمان خدا برای هدایت بندگان بود و در این عرصه برایش هیچ تفاوتی نمی‌کرد که این بندگان دشمنان قسم خورده او باشند یا دوست‌دار وی؛ زیرا او مبعوث شده بود تا بار دیگر انسان‌ها را به فطرت خود بازگرداند.

وی خاطرنشان کرد: ما در دوران معاصر موظف به بازخوانی درست سیره پیامبر گرامی اسلام هستیم چون تا زمانی‌ که امت اسلامی بازخوانی درستی از پیامبر(ص) و سیره ایشان نداشته باشند هرگز از مشکلات رهایی نخواهند یافت.

انتهای پیام