آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۱۲۶۶۷۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

قائم مقام وزیر کشور:

۱۹ دی پایان مهلت اعتراض رد صلاحیت‌شدگان

قائم مقام وزیر و سخنگوی وزارت کشورگفت: داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها از سوی هیئت های اجرایی احراز نشده است به مدت ۴ روز یعنی تا پایان وقت اداری شنبه ۱۹ دی می‌توانند به هیئت‌های نظارت استان‌ها مراجعه و اسناد و شکایات خود را ارائه کنند.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ، حسینعلی امیری در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: هیئت‌های نظارت هم هفت روز فرصت دارند به این اعتراضات رسیدگی کنند.

وی گفت: مستندات قانونی افرادی که از سوی هیئت‌های اجرایی احراز صلاحیت نشده‌اند کتبی به آن‌ها اعلام شده است.

وی با اشاره به این‌که «احراز شرایط نامزدها یکی از مراحلی است که قانون گذار برای انتخابات تعریف کرده است» افزود: هیئت‌های اجرایی ، گلوگاه راهبردی نظام انتخاباتی ما هستند که از معتمدان محلی به نمایندگی از اقشار مردم تشکیل می‌شوند.

قائم مقام وزیر کشور گفت: یکهزار و 63 هیئت اجرایی بر اساس ماده 50 قانون انتخابات، کار احراز شرایط نامزدها رابرای نمایندگی مجلس بررسی کردند . بر اساس این ماده هیئت‌های اجرایی با دو روش به علم می رسند یکی از طریق مراجع چهارگانه " ثبت احوال ، نیروی انتظامی ، وزارت اطلاعات و دادستانی کل کشور" همچنین در برخی موارد خود هیئت های اجرایی بر اساس بررسی ها و تحقیقات محلی و علم خود اظهار نظر می‌کنند. هر کدام از دستگاه‌ها و مراجع چهارگانه فوق بر اساس وظایف ذاتی خود عمل می‌کنند. آن‌چه ملاک بررسی سوابق افراد است از مراجع چهارگانه استعلام می شود و ارزیابی و تطبیق آن بر عهده اعضای هیئت های اجرایی است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا حضور افراد در حوادث 88 هم در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار می‌گیرد؟ افزود : بر اساس ماده 28 قانون انتخابات، سوابق کسانی که قانون‌شکنی کرده باشند یا نسبت به بیت المال خسارت وارد کرده باشند در ارزیابی ها مدنظر قرار می‌گیرد.

وی گفت: امسال همه مراحل ثبت نام را الکترونیکی انجام دادیم و اطلاعات ثبت نام شدگان بلافاصله پس از ثبت نام آنها، برای مراجع چهارگانه قابل رویت بوده است و آنها همزمان بررسی‌ها را آغاز می کردند.

سخنگوی وزارت کشور افزود: هیئت‌های اجرایی کاملاً مستقل از دولت و وزارت کشور هستند و با توجه به مدارک و مستندات اظهار نظر می کنند.

وی هم‌چنین در مصاحبه با صداوسیما از احراز صلاحیت 10 هزار و 954 نفر از داوطلبان انتخابات مجلس از جانب هیئت‌های اجرایی در مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها خبر داد ور گفت: از مجموع 12 هزار و 123 ثبت نامی برای مجلس شورای اسلامی 580 نفر در ایام ثبت نام و 296 نفر هم در زمان بررسی صلاحیت‌ها با اختیار خودشان از ادامه ورود به عرصه انتخابات انصراف دادند و البته صلاحیت814 نفر هم در زمان بررسی صلاحیت‌ها احراز نشد.

وی ادامه داد: مجموع انصرافی ها و احراز صلاحیت نشده ها به هزار و 690 نفر و تعداد احراز صلاحیت شده نیز به 10 هزار و 954 نفر رسید.

انتهای پیام/7008

منبع: ایسنا