چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴
صبح قزوین

تبلیغات

تيترجو,آخرین اخبار ایران وجهان,جدید ترین اخبار روز,تازه ترین اخبار
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۰ کد خبر : 15724
مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور تغییرات قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را اعلام کرد و عمده ترین آنها را سطح سواد و افزایش تعداد شوراها عنوان کرد.

به گزارش صبح قزوین به نقل از صبح توس، حسنعلی نوری، مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور صبح امروز 26 بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه در استانداری خراسان رضوی، گفت: قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دارای تغییراتی بوده است که عمده ترین آنها سطح سواد و افزایش تعداد شوراها می باشد.

وی با اشاره به اصلاح قانون انتخابات، تصریح کرد: انتخابات پیش رو، اولین انتخاباتی است که با قانون جدید اجرا می شود و در همایش های منطقه ای، مجریان و دست اندرکاران انتخابات به ویژه فرمانداران و بخشداران با قوانین جدید آشنا می شوند.

نوری با اشاره به آغاز ثبت نام داوطلبان واجدالشرایط، افزود: ثبت نام کاندیدای ریاست جمهوری از 17 اردیبهشت ماه و شورای اسلامی شهرها از 26 فرودین ماه خواهد بود و در این دور از انتخابات، دومین انتخابات میان دوره ای مجلس نهم و چهارمین انتخابات  میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری برگزار خواهد شد که ثبت نام آنها به ترتیب در تاریخ های 17 فرودین ماه و 15 فرودین ماه انجام خواهد شد.

وی در خصوص اصلاح قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، ابراز کرد: عمده ترین تغییرات اصلاح قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، سطح سواد و افزایش تعداد شوراها است.

مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور ادامه داد: بر این اساس ملاک ثبت نام برای روستاهایی تا 200 خانوار، خواندن و نوشتن، بالای 200 خانوار دیپلم، شهرهایی تا 20هزارنفر جمعیت مدرک تحصیلی فوق دیپلم و بالای 20هزار نفر لیسانس و فوق لیسانس ملاک است.

وی همچنین درباره افزایش تعداد شوراها، گفت: روستاهایی با هزار و 500 نفر جمعیت سه نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل، روستاهای بالای هزار نفر پنج نفر اصلی و سه نفر عضو علی البدل، شهرهایی تا 20 هزار نفر، پنج نفر اصلی و دو نفر علی البدل، شهرهایی تا 50 هزار نفر جمعیت هفت نفر اصلی و سه نفر علی البدل، شهرهایی تا 100 هزار نفر جمعیت 9 نفر اصلی و چهار نفر علی البدل انتخاب خواهند شد.

نوری خاطر نشان کرد: شهرهایی تا 200 هزار جمعیت 11 نفر اصلی و پنج نفر علی البدل، شهرهایی با 500 هزار جمعیت 13 نفر اصلی و شش نفر علی البدل و شهرهایی با یک میلیون جمعیت 15 نفر اصلی و هفت نفر علی البدل و شهرهایی با دو میلیون جمعیت 21 نفر اصلی و هشت نفر علی البدل و شهرهایی با بیش از دو میلیون جمعیت 25 نفر اصلی و 10 نفر علی البدل انتخاب می شوند.

وی با اشاره به اینکه شهر تهران به صورت خاص تعیین شده است، ابراز کرد: با وجود اینکه شهرهایی با بیش از دو میلیون جمعیت 25 نفر عضو اصلی انتخاب می شوند، اما شهر تهران به صورت خاص 31 عضو اصلی و 12 عضو علی البدل خواهد داشت.

مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور اظهار کرد: به منظور آمادگی مجریان انتخاباتی، سلسه همایش های منطقه ای در دستور کار قرار گرفته است که پنجمین همایش آن به میزبانی خراسان رضوی با حضور 150 نفر از مجریان انتخابات در استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در مشهد برگزار شد.

وی در خصوص همزمانی دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، اظهار کرد: انتخابات شورای اسلامی، محلی و انتخابات ریاست جمهوری ملی است و این همزمانی نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی بیشتری خواهد بود.

نوری با بیان اینکه انتخابات یکی از مهمترین برنامه های وزارت کشور است، تصریح کرد: جدول زمان بندی انتخابات تدوین شده است و پس از تشکیل ستاد های انتخاباتی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به این که کل فرآیند انتخابات تحت سامانه جامع انتخابات انجام می شود و ساماندهی تمام عوامل و فرآیند اخذ رأی از طریق این سیستم خواهد بود، خاطر نشان کرد : با موافقت شورای نگهبان در برخی از حوزه ها انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می شود.

مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور در خصوص مشارکت مردم در انتخابات خردادماه سال آینده، تصریح کرد: در دولت نهم و دهم هر انتخاباتی که برگزار شده است با افزایش مشارکت روبرو بوده است

وی با بیان اینکه مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن ثابت کردند گام بزرگی را در خرداد ماه سال 92 برخواهند داشت، افزود: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات باعث ناامیدی دشمنان خواهد شد.

انتهای پیام/3001/ی

Print Friendly

ارسال نظر

برچسب ها: , ,