کِشت هندوانه شریف‌آباد کمک بزرگی به صرفه‌جویی آب است
دو شنبه 30 مهر 1397

شهردار شریفیه:

کِشت هندوانه شریف‌آباد کمک بزرگی به صرفه‌جویی آب است

 کِشت هندوانه شریف‌آباد کمک بزرگی به صرفه‌جویی آب است
کد خبر: 98186/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1394/06/25 ساعت : 6:10 PM


شهردار شریفیه گسترش کِشت هندوانه دیم را فرصتی برای جلوگیری از اسراف آب در کشور دانست و ابراز کرد: این راهکار زمینه‌ای برای تقویت اقتصاد شهری، حمایت از تولیدکننده و اشتغال‌زایی خانواده‌هاست.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، نشست خبری شهردار شریفیه با اصحاب رسانه استان در خصوص دومین جشنواره هندوانه شریف آباد ظهر امروز(چهارشنبه) در دفتر این شهرداری برگزار شد.
در این نشست حسین هاشمی، شهردار شریفیه با بیان اینکه دومین جشنواره هندوانه شریفیه روز 28 شهریورماه برگزار می‌شود اظهار کرد: یکی از اهداف این جشنواره شناساندن هندوانه دیم شریف آباد است که سابقه زیادی در اذهان مردم استان و حتی کشور دارد.
وی در ادامه افزود: یکی از دلایل اهمیت این محصول در شریف آباد عدم نیاز آن به تاسیسات جانبی آبیاری است؛ یعنی آب مورد نیاز آن باران نازل شده از آسمان می‌باشد و تنها هزینه هندوانه شریف آباد برای مردم این منطقه، دعا برای بارش باران است.
این مسئول با بیان اینکه بارندگی سیلآبی فصل بهار بهترین زمان آبگیری هندوانه در شریف آباد است اذعان کرد: با توجه به اینکه این محصول برای کِشت نیاز به مصرف زیاد آب ندارد هدف ما ترویج گسترش این محصول در دیگر نقاط استان است.
سالیانه به اندازه ظرفیت 7 برابر حجم آب سد کرخه به کشورهای عربی هندوانه صادر می‌کنیم
وی ادامه داد: هر یک کیلو هندوانه 250 لیتر آب مصرف می‌کند در صورتی که هندوانه دیمی این وضعیت را ندارد، ما سالیانه به اندازه ظرفیت 7 برابر حجم آب سد کرخه به کشورهای عربی هندوانه صادر می‌کنیم که به این نوع اقدام صادرات آب مجازی می‌گویند که این اقدام با توجه به معضل کم آبی ایران فاجعه است.
شهردار شریفیه گسترش کِشت هندوانه دیم را فرصتی برای جلوگیری از اسراف آب در کشور دانست و ابراز کرد: این راهکار زمینه‌ای برای تقویت اقتصاد شهری، حمایت از تولیدکننده و اشتغال‌زایی خانواده‌هاست.
وی بیان کرد: سال گذشته با برگزاری اولین جشنواره هندوانه شریف آباد زمینه‌ای برای افزایش فروش این محصول فراهم شد و این عملکرد با سیاست کلی نظام یعنی اجرا کردن اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد.
هاشمی با بیان اینکه 400 هکتار زمین در شریف آباد زیر کِشت هندوانه است عنوان کرد: بیش از 300 خانوار در شریفیه در حوزه کشاورزی این محصول فعالیت دارند و هر هکتار در حدود 4 الی 10 تن هندوانه تولید می‌کند.

وی یکی از ویژگی‌های هندوانه شریف آباد را خاصیت ارگانیک بودن ذاتی آن دانست و گفت: در محصولات غیرارگانیک از کودهای شیمیایی و سموم استفاده می‌شود اما در این محصول هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده و خوشبختانه هندوانه این منطقه عاملی برای تقویت زمین‌های کشاورزی نیز می‌باشد.
این مسئول با اشاره به برنامه‌های دیگر جشنواره هندوانه شریف آباد اذعان کرد: در این جشنواره نمایشگاهی با 12 غرفه نیز برگزار می‌شود که در آن غرفه‌هایی چون لبخند شهدا، صنایع دستی، گریم بچه‌ها، غرفه آموزش نقاشی حرفه‌ای، غرفه فرآورده‌های هندوانه وجود دارد، همچنین از کتاب" شریفیه در گذر تاریخ" رونمایی خواهد شد.
وی در ادامه اضافه کرد: در دومین جشنواره هندوانه شریف آباد 6 ساعت اجرای زنده از طریق صداوسیمای استان خواهیم داشت یعنی 2 ساعت پخش زنده رادیویی، یک ساعت برنامه باغچه خان بابا و 3 ساعت در برنامه شب‌های مینودری می‌باشد.
شهردار شریفیه ادامه داد: همچنین یگ گروه از ورزشکاران باستانی شریفیه که دارای رتبه‌های کشوری هستند، اجرای برنامه دارند و در انتهای این جشنواره از شهروندان نمونه این شهر تقدیر به عمل می‌آید.
یکی از راه‌های استفاده بهینه از منابع آبی تقویت و توسعه کشاورزی دیم است
در ادامه این نشست حجت الاسلام حیدر محمد حسن لی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شریفیه با اشاره به اینکه توجه به اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی مورد تاکید رهبری است اذعان کرد: حوزه کشاورزی می‌تواند پیشخوانی برای فعال شدن حوزه اقتصاد قرار بگیرد.
وی افزود: ایران در منطقه کم آب جهان قرار دارد بنابراین یکی از راه‌های استفاده بهینه از منابع آبی تقویت و توسعه کشاورزی دیم است، یکی از محصولات پرآب در کشاورزی پرورش هندوانه است که اگر این کِشت به سمت پرورش دیم هدایت شود مشکل مدیرت مصرف آب در این حوزه حل خواهد شد.
حسن لی با بیان اینکه خاک منطقه قزوین یکی از خاک‌های حاصل خیز در منطقه غرب آسیا است ابراز کرد: با فعالتر کردن کشاورزی به روش دیم و مکانیزه می‌توان خدمت بزرگی به این حوزه کرد؛ امروز تبلیغ این نوع پرورش هندوانه در استان و حتی کشور قدم گذاشتن در مسیر جهاد اقتصادی است.
وی در پایان گفت: سازمان‌هایی چون استانداری قزوین، فرماندار شهرستان البرز، جهاد کشاورزی استان و شهرستان، شورای کشاورزی شریفیه و اداره ارشاد شهرستان البرز در این جشنواره با شورای و شهرداری شریفیه همکاری داشتند.
انتهای پیام/2002
با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.