حل شایعات آنفلوآنزایی عامل افزایش قیمت مرغ
دو شنبه 29 بهمن 1397

بر اساس گزارش بانک مرکزی طی هفته‌های اخیر

حل شایعات آنفلوآنزایی عامل افزایش قیمت مرغ

حل شایعات آنفلوآنزایی عامل افزایش قیمت مرغ
کد خبر: 87135/ کدخبرنگار : 36/ تاریخ انتشار: 1394/06/15 ساعت : 9:03 AM


بر اساس گزارش بانک مرکزی طی هفته‌های اخیر قیمت گوشت مرغ در بازار افزایش یافته و به حالت منطقی مد نظر وزارت جهاد کشاورزی نزدیک شده است که مرغداران برطرف شدن شایعات آنفلوآنزای طیور و بهبود بازار داخلی و صادراتی را عامل بهبود بازار گوشت مرغ می‌دانند.به گزارش سرویس اجتماعی صبح قزوین، بالاخره پس از مدت‌ها کاهش قیمت و رکود بازار گوشت مرغ که در پی شیوع آنفلوآنزای طیور که در یکی از روستاهای استان مازندران شدت گرفت، مرغداران روی خوش مشتریان را به محصولات‌شان دیدند، چرا که برخلاف گذشته تمایل برای مصرف داخلی و خارجی مرغ ایرانی نسبت به ماه‌های اخیر افزایش یافت.

به گونه‌ای بر اساس گزارش بانک مرکزی، گوشت مرغ با بیش از پنج درصد افزایش قیمت، تنها کالای گران شده در بین 11 گروه اصلی خوراکی ها در هفته منتهی به ششم شهریور ماه بوده استو هر کیلوگرم گوشت مرغ در سطح شهر به صورت میانگین حدود 6900 تومان عرضه شد.

البته این وضعیت از نظر مرغداران افزایش قیمت به حساب نمی‌آید و به گفته این دسته از تولیدکنندگان پس از مدت‌ها ضرر و زیان تازه بازار محصولات‌شان امیدوارکننده شده است.

عظیم حجت - مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی - در این باره به ایسنا گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته قیمت تمام شده منطقی با در نظر گرفتن حاشیه سود منطقی برای هر کیلوگرم گوشت مرغ با در نظر گرفتن نوسانات قیمت در زمینه‌های مختلفی مانند جوجه یکروزه، نهاده‌های تولید، سوخت، انرژی و ... حدود 7000 تا 7500 تومان است.

به گفته وی در شرایط کنونی و با هزینه‌های امروز که برای مرغداران در فرآیند تولید متصور است قیمت کنونی بازار گوشت مرغ می‌تواند منطقی و دربرگیرنده حاشیه سود منطقی باشد اما با بهبود نسبی بازار این محصول طی هفته‌های اخیر نمی‌توان گفت که قیمت گوشت مرغ در بازار افزایش یافته است، چرا که با احتساب این بهبود وضعیت می‌توان گفت که گوشت مرغ در حال حاضر به قیمت منطقی مورد تایید همه دستگاه‌های دولتی رسیده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی اظهارکرد: در حال حاضر قیمت خرید مرغ زنده در مرغداری کیلویی 4400 تا 4500 تومان است که با شرایط کنونی بازار نهاده‌های تولید، جوجه یکروزه و دیگر عوامل تولید می‌توان گفت قیمت عادلانه و منصفانه‌ای است.اما برای نیمه دوم امسال که میزان استفاده از سوخت و هزینه‌های آن برای مرغداران افرایش می‌یابد به نظر می‌رسد قیمت خرید این محصول از تولیدکنندگان نیز باید قدری افزایش یابد.

بهبود صادرات مرغ به عراق با هزینه‌های اضافه!
حجت گفت: چند روزی است که پس از اعلام سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر پاک شدن کشور از آنفلوآنزای طیور، فروش گوشت مرغ در بازار داخلی بهبود پیدا کرده و صادرات آن به عراق نیز آغاز شده است اما این کشور برای صادرات گوشت مرغ هزینه‌های اضافی را تعریف کرده‌اند که مسئولان با توجه به ارتباطات سیاسی، اقتصادی و مذهبی مناسبی که با عراق دارند می‌توانند این مشکل را نیز از سر راه صادرکنندگان نیز بردارند.

وی تصریح کرد: بازار گوشت مرغ در شرایط کلی به گونه ای است که زیان آن فقط متوجه مرغداران است اما در سود آن همه از کشتارگاه تا واسطه و مغازه‌داران سطح شهر شریک هستند و در این شرایط هم چیزی نصیب مرغداران نمی‌شود اما اگر این وضعیت تا پایان امسال با قیمت‌های کنونی با ثبات باشد می‌تواند نفع مرغداران و رضایت مردم را نیز در پی داشته باشد.


انتهای پیام/7008

منبع خبر : ایسنا

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.