تزریق انواع آمپول ها در حال روزه چه حکمی دارد؟
شنبه 31 شهریور 1397

احکام؛

تزریق انواع آمپول ها در حال روزه چه حکمی دارد؟

کد خبر: 8413/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 2013-07-23 11:54:40


آیت الله سیستانی(مد ظله): آمپول و سرم روزه را باطل نمی کند هر چند آمپول تقویتی یا سرم قندی نمکی باشد.به گزارشصبح قزوین، حجت الاسلام ناصرخانلو کارشناس مسائل شرعی دفتر پاسخگویی حوزه علمیه قزوین، در گفت و گو با خبرنگارصبح قزوین، حکم این مسئله که   تزریق انواع آمپول ها در حال روزه چه حکمی دارد؟ را با رصد از دفتر مراجع این گونه بیان کرد:امام خمینی(ره): احتیاط واجب آن است که روزه دار از استعمال آمپولی که به جای غذا به کار می رود خودداری کند ولی تزریق آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جای دوا استعمال می شود اشکال ندارد.
آیت الله خامنه ای(مد ظله): احتیاط واجب آن است که روزه دار از آمپول های مقوی یا مغذی و هر آمپولی که در رگ تزریق می شود و نیز انواع سرم ها خودداری کند لکن آمپول های داروئی که در عضله تزریق می شود و نیز آمپول هایی که برای بی حس کردن به کار می رود، مانعی ندارد.
آیت الله بهجت(ره): احتیاط واجب آن است که روزه دار از استعمال آمپولی که به جای غذا به کار می رود خودداری کند بلکه اجتناب خالی از وجه نیست ولی تزریق آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جهت دیگر استعمال می شود اشکال ندارد و اجتناب از آمپولی که معلوم نیست از قسم اول باشد یا نه لازم نیست.
آیت الله سیستانی(مد ظله): آمپول و سرم روزه را باطل نمی کند هر چند آمپول تقویتی یا سرم قندی نمکی باشد.
آیت الله شبیری زنجانی(مد ظله): احتیاط واجب آن است که روزه دار از استعمال سرم و آمپولی که به جای غذا بکار می رود خودداری کند ولی تزریق آمپول دوائی و آمپولی که عضو را بی حس می کند اشکال ندارد.
آیت الله صافی گلپایگانی(مد ظله): احتیاط مستحب آن است که روزه دار از استعمال آمپول و سرم خودداری کند و فرقی بین آمپول ها نیست و اگر لازم شد و تزریق کرد روزه او باطل نمی شود.
آیت الله فاضل لنکرانی(مد ظله): باید روزه دار از استعمال آمپولی که به جای غذا به کار می رود خودداری کند ولی تزریق آمپولی که عضو را بی حس می کند یا به جای دوا استعمال می شود اشکال ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی(مد ظله): آمپول هائی که در رگ تزریق می شود مطلقا برای روزه اشکال دارد؛ ولی آمپول های غیر وریدی اشکال ندارد.
آیت الله نوری همدانی(مد ظله): آمپول مطلقا روزه را باطل نمی کند.
آیت الله وحید خراسانی(مد ظله): تزریق آمپولی که به جای دوا به کار می رود یا عضو را بی حس می کند اشکال ندارد.
و احتیاط مستحب آن است که روزه دار از استعمال آمپولی که به جای آب و غذا به کار می رود خودداری کند.
"دفتر پاسخگویی حوزه علمیه قزوین" انتهای پیام/2002/خ

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.