بی‌محلی سران جهان به محمد بن سلمان
چهار شنبه 28 آذر 1397

الجزیره در گزارشی نوشت:

بی‌محلی سران جهان به محمد بن سلمان

 بی‌محلی سران جهان به محمد بن سلمان
کد خبر: 332336/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1397/09/11 ساعت: 9:51 AM


شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی به بررسی انزوای ولیعهد عربستان سعودی در جهان در پی ماجرای قتل جمال خاشقجی پرداخت.به گزارش سرویس سیاسی صبح قزوین، الجزیره گزارش داد: محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای آن که بیگناهی خود را در ماجرایقتل جمال خاشقجی نشان دهد (!)، حاضر شد بی‌اعتنایی سران کشورهای حاضر در نشست گروه 20 و اهانت تنها ایستادن در گوشه‌ای را به جان بخرد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در مقاله‌ای نوشت نتیجه ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی حاکی از آن است که به احتمال زیاد محمد بن سلمان دستور قتل این روزنامه‌نگار منتقد را صادر کرده است. این روزنامه در ادامه مقاله خود افزوده است محمد بن سلمان تنها ساعاتی قبل و پس از عملیات قتل خاشقجی 11 پیام به مشاور خود (سعود قحطانی) ارسال کرده بود.

بی‌محلی سران جهان به محمد بن سلمان

 خبرنگار شبکه الجزیره در گزارشی گفت: ولیعهد سعودی در خارج به تحرک درآمد و با شرکت در نشست گروه 20 به یک ماجراجویی دست زد. بن سلمان برای آن که جهان را قانع کند ارتباطی با ماجرای قتل خاشقجی ندارد و هیچ نقش و تأثیری در آن نداشته است (!)، اهانت تنها ایستادن در گوشه‌ای و بی اعتنایی سران سایر کشورهای حاضر در نشست را گویا که اصلا وجود ندارد, به جان خرید. اما پیامدهای ماجرای قتل خاشقجی با تمام جزئیاتی که گویا پایانی ندارد، همچنان او را در هر جایی دنبال می کند.

روزنامه وال استریت ژورنال به تماس تلفنی ولیعهد سعودی و مشاورش در ماه اوت 2017 اشاره می کند که در آن بن سلمان از القحطانی می خواهد خاشقجی را برای بازگشت به عربستان تشویق کند و اگر تلاش ها در این زمینه به نتیجه نرسید پس از به دام انداختن او در خارج از خاک عربستان تدابیر لازم را اتخاذ کند. این اطلاعات در مقطع زمانی کنونی که ولیعهد سعودی و دونالد ترامپ هر دو در نشست گروه 20 حضور دارند، بی دلیل منتشر نشده است. ناظران معتقدند انتشار این اطلاعات در برهه زمانی کنونی به خاطر این است که ترامپ و بن سلمان را تحت فشار قرار دهد و از دیدارشان در آرژانتین جلوگیری کند. نکته جالب توجه این است که برنامه‌ریزی برای انتشار این اطلاعات در شرایط فعلی از واشنگتن و توسط روزنامه‌ای صورت گرفته که به حزب جمهوریخواه نزدیک است.


این روزنامه همچنین روایت سفارت سعودی در واشنگتن را منتشر کرده است که هدف تماس ولیعهد با مسئولان بلندپایه در دیوان پادشاهی، گفتگو درباره موضوعات متفرقه بوده است و بن سلمان با هیچ مسئولی درباره آسیب رساندن به خاشقجی سخنی نگفته است. اما آیا می توان به این روایت سفارت اعتماد کرد؟ در پاسخ باید گفت سفارت پس از اینکه خالد بن سلمان، برادر ولیعهد سعودی آن را ترک کرده و تا کنون به آن مراجعت نکرده است، در اوضاعی استثنایی به سر می‌برد، این در حالی است که همه می دانند قضیه خاشقجی در واشنگتن تعیین تکلیف خواهد شد. دوم، بیانیه‌های سابق سفارت عربستان باعث شده است اعتماد به روایت کنونی دشوار باشد. همگان به خاطر دارند این سفارت در بیانیه‌ای اعلام کرد دوربین های کنسولگری سعودی در استانبول در زمان وقوع قتل خاشقجی خاموش بود و سپس دیری نگذشت که دادستان عمومی سعودی این ادعا را رد کرد و گفت یکی از افراد تیم عملیات قتل دوربین را عمدا خاموش کرده بود.

خبرنگار الجزیره افزود: در نشست گروه 20 همه نگاه ها بر امانوئل مکرون (رئیس‌جمهور فرانسه) متمرکز بود که ولیعهد سعودی را به شیوه ای که خالی از تندی و نصیحت نیست خطاب قرار می دهد. مکرون در این دیدار چند دقیقه ای به ولیعهد سعودی می گوید "تو ابدا به حرف من گوش نمی‌دهی"! بن سلمان نیز در جواب می گوید "چرا طبیعتا گوش می‌دهم". مکرون در ادامه می گوید "به خاطر اینکه من به تو گفتم..." در ادامه صدای مکرون به دلیل شلوغی سالن به گوش نمی‌رسد، اما بن سلمان در پاسخ می گوید "مشکلی نیست... من می‌توانم این مسئله را بررسی کنم". مکرون نیز می‌گوید "من مردی هستم که به وعده‌های خود عمل می‌کنم". به احتمال زیاد این گفتگو در مورد بی توجهی بن سلمان به اظهارات گذشته مکرون باشد، اما به نظر می رسد این بی توجهی شیوه ای است که ولیعهد سعودی به آن عادت کرده است.

بی‌محلی سران جهان به محمد بن سلمان

روزنامه وال استریت ژورنال سال گذشته در مقاله‌ای نوشت ولیعهد سعودی تحت کنترل و نظارت سازمان اطلاعات مرکزی و مسئولان آمریکایی قرار داد، ولی طبق گزارش همین روزنامه, بن سلمان به این مسئله توجه نشان نداد و قحطانی را پیش از ماجرای قتل خاشقجی به انجام عملیات دیگری مأمور کرد و مهمتر از این، قحطانی با وجود برکناری رسمی و با وجود اینکه این برکناری‌اش نشانه‌ای برای متهم بودن اوست، همچنان به کار خود به عنوان مستشار دیوان پادشاهی ادامه می‌دهد و برای روزنامه‌نگاران خط مشی تعیین و نشست های ولیعهد را هماهنگ می کند.

انتهای پیام/1404منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.