چگونه ۴۸ هزار نفر توسط سایپا سرکار گذاشته شدند؟
پنج شنبه 22 آذر 1397

گزارش؛

چگونه ۴۸ هزار نفر توسط سایپا سرکار گذاشته شدند؟

چگونه ۴۸ هزار نفر توسط سایپا سرکار گذاشته شدند؟
کد خبر: 332076/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1397/08/29 ساعت: 11:17 AM


چندی پیش خبری منتشر شد که نشان می داد خودروسازی سایپا و پارس خودرو که سهام عمده آن متعلق به سایپا است به مشتریان ساندرو پیشنهاد داده اند به جای خودروی ثبت نامی پراید و یا یکی از ماشین های خانواده تیبا را تحویل بگیرند.به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، گفتگویی جدید از یکی از مسئولان سایپا نشان می‌دهد که این شرکت دچار بحرانی در تحویل خودرو به مشتریان شده است. به نظر می‌رسد انحصار در بازار خودروی ایران موجب شده است که این خودروساز نگرانی چندانی از وجهه خود نداشته باشد و احتمالا مدیران این شرکت با خودشان این گونه فکر می‌کنند که حتی اگر بدترین خودرو‌های جهان را نیز تولید کنند مردم مجبور به خرید آن هستند.
 
چندی پیش خبری منتشر شد که نشان می داد خودروسازی سایپا و پارس خودرو که سهام عمده آن متعلق به سایپا است به مشتریان ساندرو پیشنهاد داده اند به جای خودروی ثبت نامی پراید و یا یکی از ماشین های خانواده تیبا را تحویل بگیرند. حجم انتقادات و واکنش ها به این پیشنهاد عجیب سایپا به قدری بود که این شرکت مجبور شد از این پیشنهاد خود عقب نشینی کند.

در واقع شرکت سایپا با این اطلاعیه خود به گونه ای عمل کرد که گویی مردمی که پراید می خرند، نه از سر اجبار بلکه از سرعلاقه این کار را انجام می دهند، حال آن که سوار شدن خودروی بی کیفیتی مانند پراید مطلوب بسیاری از خریداران این خودرو نیست چه رسد به این که به جای ماشینی دیگر مجبور به خرید آن شوند.

پیشنهاد دوم هم اما دست کمی از پیشنهاد اول نداشت. این خودروساز به مردم پیشنهاد داده بود به کلی از تحویل خودرو صرف نظرکنند و در ازای آن سود بانکی تحویل بگیرند، آن هم با سودهایی که در مقابل درصد گرانی خودرو عملا نزدیک به صفر محسوب می شوند. این پیشنهاد نیز نه تنها مورد استقبال خریداران واقع نشد بلکه خشم آن ها را برانگخیت.

یکی از خریداران ساندرو در این زمینه می گوید: از سال گذشته تا کنون خرید ماشین در سامانه های ثبت نامی مانند دو سرعت شده است. تا می آیی ثبت نام کنی موجودی تمام می شود و عملا امکان خرید به این صورت برای ما نیست. در بازار آزاد هم قیمت ها دو برابر شده است و یک پراید را باید حدود 35 تا 40 میلیون خریداری کنیم. در این شرایط این پیشنهاد که پولتان را با این سود اندک پس بگیرید واقعا خجالت آور است.

اما گفتگویی جدید از یکی از مسئولان سایپا نشان می دهد که این شرکت دچار بحرانی در تحویل خودرو به مشتریان شده است. به نظر می رسد انحصار در بازار خودروی ایران موجب شده است که این خودروساز نگرانی چندانی از وجهه خود نداشته باشد و احتمالا مدیران این شرکت با خودشان این گونه فکر می کنند که حتی اگر بدترین خودروهای جهان را نیز تولید کنند مردم مجبور به خرید آن هستند.

ماجرا این جا عجیب تر می شود که یکی از مسئولان سایپا در گفتگویی با فارس اعلام نموده که باید طبق تعهدات 48 هزار خودرو را به مشتریان تحویل دهد اما این شرکت تنها می تواند 25 درصد این خودروها را به مشتریان دهد. البته بسیاری این 12 هزار نفری نیز که خودروها را تحویل می گیرند احتمالا باید تا پایان سال صبر کنند و فعلا خبری از تحویل خودرو نخواهد بود.

این مسئول در اظهارات خود گفته است که با توجه به غربالگری انجام شده، حتی ممکن است افرادی که تکمیل وجه هم کرده باشند به آن ها خودرویی تحویل داده نشود و فقط به مصرف‌کنندگان واقعی و نهایی خودرو داده شود!انتهای پیام/1404
منبع:فردا


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.