زمان قانونی فعالیت تلگرام‌طلایی و هاتگرام به پایان رسید
چهار شنبه 1 اسفند 1397

امان از این مهلت‌های تکراری!

زمان قانونی فعالیت تلگرام‌طلایی و هاتگرام به پایان رسید

زمان قانونی فعالیت تلگرام‌طلایی و هاتگرام به پایان رسید
کد خبر: 325200/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1397/06/15 ساعت: 10:46 AM


دغدغه‌های فیلتر تلگرام برطرف نشده است و افراد تنها به مسدود کردن چند کانال تلگرامی دلخوش هستند و می‌گویند فعالیت تلگرام‌طلایی و هاتگرام برای نظام و کشور ضرری ندارد!به گزارش سرویس اجتماعی  صبح قزوین،  «هاتگرام» و «تلگرام‌طلایی» تنها نسخه‌های غیررسمی تلگرام هستند که بعد از فیلترینگ تلگرام در 11 اردیبهشت، دسترسی به آنها محدودیتی ندارد و به اصطلاح فیلتر نیستند، تعداد بسیاری از کارشناسان فضای مجازی و مدیران پیام‌رسان‌های ایرانی از هاتگرام و تلگرام‌طلایی با نام فیلترشکن یاد می‌کنند؛ چراکه معتقدند این دو اپلیکیشن، فیلترینگ تلگرام را دور می‌زنند و دسترسی کاربران به یک پیام‌رسان فیلتر شده در ایران فراهم می‌سازند. اما در پس این فعالیت آزادانه، هاتگرام و تلگرام‌طلایی محدودیت‌هایی هم دارند، در این دو اپلیکیشن دسترسی به برخی کانال‌ها که سعی در تشویش اذهان عمومی، ایجاد رعب و وحشت و خرابکاری و... دارند، امکان‌پذیر نیست و به نوعی می‌توان گفت دو اپلیکیشن بی‌خطر برای کاربر است. مدیران پیام‌رسان‌های ایرانی مخالف فعالیت آنها هستند؛ چراکه انحصار واقعی برای تلگرام ایجاد نمی‌شود و بستر رشد پیام‌رسان‌های ایرانی به‌نحوی گرفته می‌شود، مصداق این موضوع هم درخواست وارد کردن تعداد ۲ هزار سرور با ارز دولتی از سوی سیدمحمد مدنی مدیر تلگرام‌طلایی و هاتگرام است. در چنین شرایطی که تمام زیرساخت‌ها و امکانات در اختیار تلگرام‌طلایی و هاتگرام قرار می‌گیرد دیگر کاربر تمایلی به عضویت در پیام‌رسان‌های ایرانی ندارد و کم‌کم کاربرانی هم که در این پیام‌رسان‌ها بودند، مجدد به واسطه دسترسی‌ای که این دو اپلیکیشن ایجاد کرده‌اند، به تلگرام برمی‌گردند، مصداق صحت این ادعا هم تعداد کاربرانی است که هاتگرام و تلگرام‌طلایی را دانلود و نصب کرده‌اند و در حال استفاده هستند. صحبت درمورد فعالیت یا عدم فعالیت هاتگرام و تلگرام‌طلایی بسیار است، آخرین خبری که از سوی مرکز ملی فضای مجازی اعلام شد، این بود که این پیام‌رسان (فیلترشکن) تا 15 شهریور 1397 فرصت دارند وابستگی خود را به تلگرام قطع کنند یا اینکه تبدیل به یک پیام‌رسان مستقل شوند. در گزارش‌های قبل با گفت‌وگوهایی که با سیدمحمد مدنی (مدیر تلگرام طلایی) داشتیم، بارها تاکید داشت که تا 15 شهریور وضعیت خود را مشخص خواهیم‌کرد و هرگز حاضر به فعالیتی خلاف مواضع اعلامی نیستیم.


روز گذشته محمدرسول کاظمی، مدیرپیام‌رسان ایرانی آی‌گپ در رشته توئیت‌هایی به تصمیماتی که بسیاری از افراد از آنها باخبر نبودند اعتراض کرد، او سعی کرد در این توئیت‌ها هم از خبر تمدید مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام‌طلایی خبر دهد و هم به برخی نهادهای قضایی برای قانون‌شکنی اعتراض کند.
 


به‌منظور بررسی صحت صحبت‌های مدیر پیام‌رسان ‌آی‌گپ با افراد مطلع در این حوزه تماس‌های مکرری داشتیم، اما نه سیدمحمد مدنی، مدیر تلگرام‌طلایی و هاتگرام و نه عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی و نه امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی پاسخی ندادند، این امر درحالی بود که در گزارش‌های قبلی این افراد مصاحبه تلفنی با این رسانه داشتند، ولی در روزهای منتهی به 15 شهریور ترجیح دادند سکوت کنند تا زمان بگذرد و واکنش‌های مختلف رسانه‌ها و کارشناسان این حوزه را ببینید و بعد وارد میدان شوند.  توانستیم با سیدمحمد حسین‌پور، مدیرکل ارتباطات و روابط‌عمومی مرکز ملی فضای مجازی ارتباط بگیریم و درباره وضعیت تلگرام‌طلایی و هاتگرام سوال کنیم و با کارشناس مربوطه گفت‌وگویی داشته باشیم، اما وی پاسخ داد: «فعلا نمی‌توانیم خبری را رد یا تایید کنیم و باید منتظر باشیم روز شنبه تصمیمی در این‌باره گرفته و بعد از آن به رسانه‌ها اعلام شود.»

اینکه تلگرام‌طلایی و هاتگرام بخواهند به فعالیت خود در عرصه پیام‌رسان‌ها ادامه دهند، بارها در همین رسانه به آن پرداخته شده است. ولی در این برهه از زمان بحث اصلی این است که اگر قرار به فعالیت مستمر این دو فیلترشکن بوده، چرا از تاریخ 11 اردیبهشت که تلگرام فیلتر شد بارها در مناسبت‌های مختلف و به بهانه‌های مختلف اجازه فعالیت به آنها داده شده و سر موعد رسیدگی به نحوه فعالیت آنها این بازه زمانی بارها تمدید ‌شده است! نه وزارت ارتباطات، نه قوه قضائیه، نه مرکز ملی فضای مجازی و نه شورای عالی فضای مجازی هیچ‌کدام مسئولیت فعالیت غیرقانونی تلگرام‌طلایی و هاتگرام (بنا به دستور قضایی پیام‌رسان تلگرام باید فیلتر شود و هرگونه دسترسی به این پیام‌رسان باید محدود شود) را به عهده نمی‌گیرند و هر زمان که به هر نهادی از سوی رسانه‌ها اعتراضی می‌شود، توجیهی از سوی مدیران عنوان می‌شود؛ مانند اینکه به وزیر ارتباطات می‌گویند چرا به تلگرام‌طلایی و هاتگرام تجهیزات می‌دهید؟ و او پاسخ می‌دهد: «ما به هر شرکتی که بخواهد فعالیتی در این عرصه داشته باشد تجهیزات می‌دهیم، به اینها تجهیزات دادیم و آنها هم پول این تجهیزات را می‌دهند!»

دغدغه‌های فیلتر تلگرام برطرف نشده است و افراد تنها به مسدود کردن چند کانال تلگرامی دلخوش هستند و می‌گویند فعالیت تلگرام‌طلایی و هاتگرام برای نظام و کشور ضرری ندارد! اما به خروج حجم اینترنت مصرفی از ایران Big Data کاربران اهمیتی نمی‌دهند یا لااقل چاره‌ای ندارند تا واقعا این دو نسخه غیررسمی تلگرام برای کشور تهدیدی محسوب نشود. بیشتر از چند کانال تلگرامی، اطلاعات تبادل شده بین کاربران که در بین آنها نمایندگان مجلس و مدیران هم هستند، می‌تواند برای کشور خطر ایجاد کند. همچنین اگر از ابتدای بازی قرار بر این بود که دو یا چند نسخه غیررسمی از تلگرام با نظارت وزارت ارتباطات و اطلاعات فعالیت کند، چرا باید پای پیام‌رسان‌های ایرانی به میان بیاید و به بهانه حمایت از مقوله پیام‌رسان‌های ایرانی به آنها وعده و وعیدهایی داده شود، اما در عمل هیچ‌کدام از این قول‌ها به مرحله اجرا نرسد تا نگاه کاربران به این پیام‌رسان‌ها منفی شود و دیگر اعتماد نکنند؟! مدیران پیام‌رسان‌های ایرانی براساس قول‌هایی که از مسئولان این حوزه گرفتند، سرمایه‌گذاری کرده و در تحقق این هدف اقدامات مهمی انجام داده بودند. ولی گویا دستان پشت پرده‌ای می‌خواهند این پیام‌رسان‌ها زمین بخورد تا این بیزینس پرسود  به نفع خودشان تمام شود!انتهای پیام/1404منبع خبر : فرهیختگان

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.