مرمت رواق‌های ایوان امامزاده اسماعیل(ع) آغاز شد
پنج شنبه 22 آذر 1397

در ادامه اجرای طرح توسعه؛

مرمت رواق‌های ایوان امامزاده اسماعیل(ع) آغاز شد

مرمت رواق‌های ایوان امامزاده اسماعیل(ع) آغاز شد
کد خبر: 317011/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1397/04/30 ساعت: 8:23 AM


ساماندهی و مرمت رواق‌های ایوان ضلع شمالی آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع) در قزوین آغاز شد.محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: به دنبال اجرای پروژه مرمت و ساماندهی ایوان جنوبی آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع) در بهمن 96، عملیات اجرایی مرمت رواق‌های ضلع شمالی این بنای ارزشمند تاریخی– مذهبی با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین افزود: بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل(ع) واقع در ابتدای خیابان کوروش از اماکن ارزشمند تاریخی– مذهبی دوره صفویه به شمار می‌رود که با توجه به قدمت بنا و جایگاه و اعتبار ویژه آن نزد مردم قزوین و گردشگران بسیار زیاد است.

وی عنوان کرد: مرحله اول طرح مرمت این بنای تاریخی– مذهبی شامل ساماندهی و مرمت ایوان جنوبی از زمستان 96 در دستور کار گرفت که طی آن اقدام‌های مرمتی چون مرمت دیواره، دانه‌گذاری آجری، نصب پنجره، بندکشی و نصب ناودان سنگی با مشارکت هیات امنای آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع) و تحت نظارت مهندس احسان نورانی به اجرا درآمد.

حضرتی اذعان کرد: مرحله جدید مرمت و ساماندهی آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع) شامل مرمت رواق‌های ایوان ضلع شمالی از اواسط تیرماه سال جاری با مشارکت هیئت امنای امامزاده آغاز و اقدام‌های مرمتی اعم از استحکام بخشی و مرمت طاق، کف‌سازی، گچ‌کاری، بندکشی و احیاء مسیر دسترسی به پشت بام تحت نظارت مهندس احسان نورانی در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: امیدواریم با انجام مرمت و بهسازی به‌هنگام بناهای ارزشمند تاریخی– مذهبی ضمن حفظ جایگاه مذهبی و عبادی این اماکن، جهت صیانت و نگهداری از این اماکن گام‌های موثری برداریم.

وی گفت: بقعه امامزاده اسماعيل(ع) در سه راه خیابان انصاری روبروی بنای تاریخی عالی قاپو قرار دارد و در تاریخ 20 مهرماه سال 1376 با شماره ۱۹۱۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این مسئول در پایان بیان کرد: اين آرامگاه در دوره قاجار مورد بازسازی قرار گرفته و با دو حیاط و ایوان در شمال و جنوب، یک ایوانچه در شرق و پنج رواق کوچک در پیرامون حرم از زیارتگاه‌های معتبر استان قزوین به شمار می‌رود.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.