قزوین برای برپایی باشکوه‌تر نمازجمعه نیازمند احداث مصلی است
دو شنبه 1 بهمن 1397

امام جمعه قزوین:

قزوین برای برپایی باشکوه‌تر نمازجمعه نیازمند احداث مصلی است/ ملت ایران در راهپیمایی روز قدس حماسه بزرگ دیگری خلق می‌کند

قزوین برای برپایی باشکوه‌تر نمازجمعه نیازمند احداث مصلی است/ ملت ایران در راهپیمایی روز قدس حماسه بزرگ دیگری خلق می‌کند
کد خبر: 309098/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1397/03/11 ساعت: 2:45 PM


امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه گفت: در جمعه پیش رو راهپیمایی روز قدس برگزار خواهد شد؛ بنابراین باید خود را برای آفریدن حماسه معنوی دیگری آماده کنیم.به گزارش خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ آیت الله عبدالکریم عابدینی امام جمعه قزوین در خطبه های این هفته نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می شود، با اشاره به در پیش بودن شب‌های احیا اظهار کرد: در طول سال فقط یک شب قدر داریم اما هر شبی که انسان با خدا و قرآن زندگی کند و با ذکر و معنویت همراه باشد، شب احیاست.

وی تصریح کرد: این سه شبی که رسم است در ماه مبارک رمضان به عنوان شب احیا می شناسیم به این خاطر است که لیله‌القدر احتمالش در این سه شب بیشتر از هر زمان دیگری است و ما در شب های احیا دنبال شب قدر هستیم و می دانیم که فقط در یکی از این شب‌ها، شب قدر قرار گرفته است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با بیان اینکه باید قدر شب قدر را بدانیم، اظهار کرد: خدای متعال که دنیا را متاع قلیل و ناچیز می داند زمانی که از شب قدر صحبت می‌کند، می فرماید ما این قرآن را در شبی مبارک نازل کردیم و سوره قدر هم این مبارک را برای ما توضیح می دهد.

امام جمعه قزوین افزود: قرآن کریم در سوره قدر به ما می گوید که این یک شب به حدی بزرگ و باعظمت است که نباید اجازه دهیم از دست ما برود و از برکات آن بی نصیب بمانیم؛ هیچ چیزی نمی تواند جبران از دست رفتن شب قدر را برای ما داشته باشد.

وی اذعان کرد: ما به نوجوانان و جوانان خود افتخار می کنیم که در این سن که تازه مکلف شده اند، برکت صفوف نماز جمعه هستند و در این ایام روزه داری می کنند و به همه آنها توصیه می کنیم خود را برای شب قدر مهیا کنند.

عابدینی ابراز کرد: از رسول گرامی اسلام نقل شده است که «اگر کسی شب قدر را اِحیا نگه دارد تا سال آینده عذاب از او برداشته می شود،» این عذاب در کلام پیامبر (ص) فقط عذاب اخروی نیست بلکه بیچارگی و گرفتاری ها و غم و غصه های غیرقابل تحمل از سر راه انسان برداشته می شود.

خطیب نماز جمعه قزوین بیان کرد: برای اینکه قلب خود را زنده و سالم نگه داریم باید به سراغ لیله‌القدر برویم، خداوند فرموده است قرآن را در شب قدر نازل کردیم، از این حدیث مشخص می شود که در شب قدر معجزه بزرگی قرار داده شده است.

وی اضافه کرد: در شب قدر باید با قرآن کریم ارتباط خوبی برقرار کنیم و این ارتباط را در طول سال ادامه دهیم؛ هر آیه ای که در دل ما وارد می شود مثل یک باران رحمتی است که بر جان تشنه ما می بارد و این دل را زنده کرده و حیات می بخشد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به مناسبت‌ های نیمه خرداد ماه ادامه داد: امام خمینی(ره) فرمودند «نیمه خردادماه را برای همیشه عزای عمومی اعلام می کنم» و خودشان نیز در همین ایام به ملکوت اعلی پیوستند و برای همیشه جامعه ما را در عزاداری خودش و شهدای مظلوم نیمه خرداد متوجه کرد.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: امام راحل در پانزدهم خردادماه سال 42 یارانی داشت که به شهادت رسیدند و ایشان با توکل به خدا پا در میدان مبارزه گذاشت و راه آنها را ادامه داد و انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند و کشتی انقلاب را هدایت کرد و به یاران شهیدش پیوست.

وی بیان کرد: امام خمینی (ره) فرمودند ملت بزرگ ایران سالروز 15 خرداد را که یوم الله است زنده نگه می دارند؛ یعنی مردم نباید اهمیت این روز را فراموش کنند چرا که سرآغاز نهضت بزرگ اسلامی و تحولات بزرگ جهانی محسوب می شود.

عابدینی عنوان کرد: امام راحل نشان دادند که نیمه خرداد از جنس عاشورا و حماسه مظلومانه اباعبدالله الحسین (ع) است و 15 خرداد و 22 بهمن را بزرگ و از ایام الله نامیدند و بر ملت شریف و ارزشمند ایران درود فرستادند چرا که آن ها در یوم الله 15 خرداد و 22 بهمن حماسه آفریدند.

خطیب جمعه قزوین با تسلیت در پیش بودن سالروز ارتحال امام خمینی (ره) ابراز کرد: خبر ارتحال ملکوتی امام راحل بسیار سنگین بود و رهبر فرزانه انقلاب در خصوص امام خمینی (ره) فرمودند ایشان عصر گرایش و احترام به ارزش های انسانی، عدالت و حریت انسان و آراء مردم را بنیان گذاشتند و حتی دشمنانشان هم به ایشان احترام قائل هستند.

وی افزود: وقتی ارتحال امام خمینی (ره) پیش آمد مجلس خبرگان رهبری در اقدامی بجا و شایسته رهبر فرزانه انقلاب را جانشین ایشان انتخاب کردند و هر روز بیشتر از گذشته مردم در می یابند که چقدر این انتخاب خدایی بود که راه و انقلاب امام به بهترین شکل پس از ایشان ادامه پیدا کرد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اضافه کرد: رهبری فرمودند این انقلاب بی نام خمینی (ره) در هیچ جای جهان شناخته شده نیست و ایشان با این اعتقاد والا و ارزشمند ناخدای کشتی انقلاب شدند تا مرحله دوم انقلاب امام را پیش ببرند.

امام جمعه قزوین ادامه داد: امام خمینی (ره) فرمودند ما انقلاب را به همه جهان صادر می کنیم و ایشان پیش بینی کردند که کشورهای اسلامی به انقلاب اسلامی می پیوندند و پرچم «لا اله الا اللّه و محمد رسول الله» در همه جهان بر بام گیتی به اهتزاز در خواهد آمد و این هدف با رهبری در حال اجراست.

وی عنوان کرد: زمانی انقلاب اسلامی در چهار دیواری مدرسه فیضیه بود اما امروز کشور به کشور، لشکریان دین را در صفوف مقاومت و استقامت هدایت می کنیم و هر روز بیشتر از گذشته اتحاد صفوف مسلمانان را مشاهده می کنیم و اینها برکات رهبری های خردمندانه، شجاعانه، معنوی و برخاسته از الهامات الهی رهبر فرزانه انقلاب است.

عابدینی اذعان کرد: امیدواریم همه دست به دست هم دهیم تا با توجه به کمبودهای فضا برای برگزاری نماز جمعه، بتوانیم مصلای نماز جمعه که مکانی فاخر برای برگزاری نماز جمعه باشد راه اندازی کنیم؛ البته مسجدالنبی نیز مکانی قابل احترام برای همه ماست اما مکان نماز جمعه باید شرایط را برای حضور مردم به سهولت فراهم کند.

خطیب جمعه قزوین تصریح کرد: این جمعیت انبوهی که برای نماز جمعه حضور پیدا می کنند و در ماه رمضان حضورشان بیشتر می شود از آنها درخواست می کنیم که در ایام دیگر نیز نمازجمعه را تنها نگذارند و همین جا با خدای متعال عهد و پیمان ببندیم که 52 هفته سال توفیق حضور در مراسم نماز جمعه را داشته باشیم و حتی با دعوت و تشویق دوستان خود به حضور در این فریضه الهی بر شکوه نماز جمعه بیفزاییم.

وی ابراز کرد: خدای متعال را به واسطه بارش باران های رحمتش سپاسگزاریم و امیدواریم خداوند کشور ما را از خشکسالی نجات دهد، برخی استان ها در خشکسالی سخت به سر می برند؛ دعا می کنیم خداوند باران های رحمت خود را بیشتر بر زمین های تفتیده بفرستد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به ایام شهادت امیرمومنان (ع) عنوان کرد: دانشمند مسیحی زمانی که برای امام علی(ع) کتاب می نویسد؛ می گوید این امام همام به علت شدت اجرای عدالتش در محراب عبادت خود در مسجد به شهادت رسید.

امام جمعه قزوین افزود: امیرمومنان(ع) به حدی به اجرای عدالت در جامعه پایبند بود که اجازه نداد به کسی حقوق نامشروع پرداخت شود، اجازه نداد شاهد تبعیض، ظلم و فاصله گرفتن طبقات مرفه و مردم ضعیف و فقیر شود، اجرای عدالت امام علی(ع)، عامل شهادت ایشان شد.

وی تاکید کرد: از خدای متعال درخواست می کنیم که دل های ما را به آن تقوایی که امیرمومنان (ع) انتظار دارد بیاراید.

عابدینی عنوان کرد: در جمعه پیش رو راهپیمایی روز قدس برگزار خواهد شد؛ بنابراین باید خود را برای آفریدن حماسه معنوی دیگری آماده کنیم.

خطیب جمعه قزوین در پایان تاکید کرد: از همه دست اندرکان می خواهیم به گونه ای برنامه‌ریزی کنند که این راهپیمایی طولانی نشود تا مردم روزه دار اذیت نشوند و حضور مردم در این راهپیمایی به صورت جدی تر باشد.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.