پلاک ماندگار بر سر در منزل "دکتر انصاری" نصب شد
یکشبه 1 مهر 1397

از سوی سازمان میراث فرهنگی قزوین؛

پلاک ماندگار بر سر در منزل "دکتر انصاری" نصب شد

پلاک ماندگار بر سر در منزل"دکتر انصاری" نصب شد
کد خبر: 306695/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1397/02/26 ساعت: 1:54 PM


از سوی سازمان میراث فرهنگی قزوین پلاک ماندگار بر سر در منزل "استاد دکتر انصاری" نصب شد.به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، با شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین، هفتمین پلاک ماندگار بعد ازظهر سه شنبه 25 اردیبهشت ماه با حضور محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و جمعی از دوستداران فرهنگ و ادب بر سردر منزل دکتر قاسم انصاری، استاد و پژوهشگر علوم ادبی و عرفانی، نصب و رونمایی شد.

حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در این مراسم بزرگان و نام آوران را بخش مهمی از هویت ملی مردم این سرزمین خواند و گفت: بناهای تاریخی، صنایع دستی و هنرهای سنتی، آیین‌ها و سنن مردم در مناطق مختلف و زبان و گویش عناصری هستند که هویت ملی ما را تشکیل می‌دهند و در کنار این عناصر بزرگان و نام آوران این سرزمین در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی، هنری مایه سربلندی ما در جهان هستند.

وی با اشاره به جایگاه بزرگانی چون فردوسی و اثر جهانی او (شاهنامه) اظهار کرد: همان‌طور که فردوسی شاعر فرهنگ‌پرور و پرآوازه ایرانی نماد یک ملت و شاهنامه او آیینه‌ تمام‌نمای فرهنگ ایرانی است و ایرانیان به او شناخته می‌شوند، هریک از مفاخر و نام آوران این سرزمین در طول تاریخ منشاء خدمات بسیاری نه‌تنها در قلمرو جغرافیایی ایران بلکه در گستره‌ جهان بوده و نقش تاثیرگذاری در حفظ هویت و فرهنگ ایران و ایرانی داشته اند‌.

این مسئول در خصوص اجرای طرح کاشی یا پلاک ماندگار در سطح کشور ابراز کرد: طرح پلاک ماندگار در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین در تمام کشور اجرا و برای معرفی مفاخر هر استان به مردم و گردشگران، پلاک‌هایی به دو زبان فارسی و انگلیسی با رضایت آنها در سر در منزلشان نصب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین هدف از اجرای طرح پلاک ماندگار را هویت بخشی به شهرها و محله‌ها خواند.

وی افزود: شخصیت‌های این طرح چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که در دوران فعالیت خود کارهای نوینی را خلق و یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده‌اند که نشان‌دهنده ارزش‌های یک محله و یا منطقه است و موجب ارتقای ارزش فرهنگی آن خواهد شد.

حضرتی در ادامه تصریح کرد: در راستای اجرای طرح ملی پلاک ماندگار، کاشی معرفی بر سردر منزل فقیه، مفسر، فیلسوف و مدرس علوم دینی آیت الله حاج سید عباس ابوترابی، فرمانده نیروی هوایی و استاد هنر تعزیه شهید سرلشگر خلبان عباس بابایی، پژوهشگر معماری و شهرسازی مهندس سید مهدی مجابی، پیش کسوت هنر سنتی نگارگری استاد احمد عقیلی، آیت الله علی شیخ محمدی " محمدی تاکندی " فقیه و مدرس عالی علوم، استاد عباس قانع هنرمند پیشکسوت تندیسگر و هفتمین پلاک نیز بر سردر منزل دکتر قاسم انصاری عالم و عارف فرهیخته قزوینی نصب و رونمایی شد.

وی طرح ملی پلاک ماندگار را ادای دینی به مشاهیر و مفاخر کشور عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح علاوه بر یادآوری حضور بزرگان و مفاخر به شهروندان و گردشگران در شهرها و محلات، فرصت خوبی برای شناساندن این افراد به نسل جدید خواهد بود.

گفتنی است؛دکتر قاسم انصاری، در 12 آذرماه 1314 خورشیدی در افشاریه قزوین به دنیا آمد. فراگیری قرآن و تحصیلات ابتدایی و مقدماتی را در زادگاه خود و نیز در قزوین سپری نمود پس از آن برای ادامه تحصیل به تهران عزیمت کرد و درسال 1338 در رشته علوم تربیتی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و به استخدام آموزش و پرورش درآمد و جهت تدریس در دبیرستانها و مرکز تربیت معلم شهر خمین عازم آن دیار گردید.

در سال 1348 موفق به اخذ فوق لیسانس رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران شد و در همان سال با کسب رتبه نخست در دوره دکتر به تحصیل در رشته ادیان و عرفان دانشگاه تهران پرداخت و در دانشگاه‌های مختلف کشور به تدریس پرداخت در سال 1369 به عضویت هیات علمی دانشگاه‌های آزاد اسلامی زنجان و تاکستان درآمد.

تالیف، ترجمه و تصحیح کتاب، نگارش مقدمه و تحشیه بر کتاب‌ها و همچنین نگارش مقالات علمی از جمله خدمات علمی، فرهنگی این دانشمند فرهیخته به شمار می‌روند.

وی تاکنون در حدود 20 تالیف و ترجمه و نیز 40 مقاله را در حوزه ادبیات فارسی به ویژه گرایش عرفان و تصوف اسلامی از جمله ترجمه شکوی الغریب وزبدة الحقایق، عین القضاة همدانی، با عنوان دفاعیات و گزیده حقایق، مقدمه بر صد میدان خواجه عبدالله انصاری- مبانی عرفانی و تصوف- متون تفسیری،ترجمه الاسراء علی مقام الاسری، ابن عربی با عنوان ما ز بالاییم و بالا می‌رویم، ترجمه مشارق الانوار، ابن دباغ انصاری، با عنوان عشق اصطرلاب اسرار خداست، گزیده کلیات عبید زاکانی، ترجمه کتاب الفتوة، ابوعبد الرحمن سلمی، با عنوان جوانمردی و جوانمردان، ترجمه کتاب المعراج، ابوالقاسم قشیری با عنوان از فرش تا عرش، ترجمه التدبیرات الالهیه فی اصلاح مملکه الانسانیة، ابن عربی باعنوان جهان انسان شد و انسان جهانی، ترجمه عطف الالف المالوف الی اللام المعطوف، دیلمی، با عنوان الف الفت و لام معطوف، شعر شیرین و نثر نغر را به جویندگان و دوستداران دانش و فرهنگ تقدیم نموده است.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.