آماده‌باش 160 آتش‌نشان درچهارشنبه سوری
پنج شنبه 25 مرداد 1397

مديرعامل سازمان آتش‌نشاني قزوين خبرداد:

آماده‌باش 160 آتش‌نشان درچهارشنبه سوری/ 50 درصد صدمات توسط "ترقه سیگاری" صورت می‌گیرد

آماده‌باش 160 آتش‌نشان درچهارشنبه سوری/ 50 درصد صدمات توسط"ترقه سیگاری" صورت می‌گیرد
کد خبر: 272890/ کدخبرنگار : 51/ تاریخ انتشار: 1396/12/22 ساعت: 12:13 PM


مديرعامل سازمان آتش‌نشاني قزوين گفت: بیش از ۵۰ درصد صدماتی که به افراد در چهارشنبه آخر سال وارد می‌شود، توسط ترقه سیگاری است؛ ترقه در ظاهر بی خطر است اما بیشترین حادثه و آسیب‌ها توسط همین ترقه صورت می‌گیرد.ابوالفضل ذوالقدر در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی صبح قزویناظهار کرد‌: آمار حوادث سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، حدود ۶۰ درصد کاهش داشته است که علت آن برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده بود؛ که کارشناس‌های شهرداری برای دوره‌های آموزشی خطرات چهارشنبه سوری به مدارس اعزام شده بودند.

وی افزود: آموزش و پرورش و صدا و سیما در کاهش حوادث سال گذشته همکاری‌های خیلی خوبی در آگاه سازی مردم داشتند و ما توانستیم عملیات‌های آتش‌نشانی سال ۹۵نسبت به ۹۴ را کاهش دهیم‌.

مديرعامل سازمان آتش‌نشاني قزوين تصریح کرد: سال ۹۵ حدود ۲۵ عملیات نیروهای آتش نشانی فقط مختص چهارشنبه آخر سال اتفاق افتاد.

این مسئول اذعان کرد: مواد محترقه موادی ترکیبی هستند و بدون هیچ کنترل و استانداری ساخته می‌شوند؛ که با کوچک ترین لغزش، ضربه و حرارت در داخل دست، جیب منفجر می‌شوند.

ذوالقدر با اشاره به بیشترین عوارض مواد محترقه عنوان کرد: این مواد معمولا به دست و چشم آسیب می‌رساند و اگر کوچک ترین قسمتی از ترقه‌ها وارد چشم شود، متاسفانه باید تخلیه شود؛ که آینده آن فرد به خطر می‌افتد.

وی مطرح کرد: متاسفانه برخی از نوجوانان و جوانان با سهل انگاری‌‌های خود در چهارشنبه آخر سال، باعث خراب شدن سال جدید و حتی تدارک برنامه‌های عید خانواده خود می‌شود.

مديرعامل سازمان آتش‌نشاني قزوين بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد صدماتی که به افراد در چهارشنبه آخر سال وارد می‌شود، توسط ترقه سیگاری است؛ ترقه در ظاهر بی خطر است اما بیشترین حادثه و آسیب‌ها توسط همین ترقه صورت می‌گیرد.

این مسئول گفت: از خانواده‌ها خواهشمندم که در چهارشنبه آخر سال مواظب فرزندان خود باشند زیرا باید در نظر داشته باشیم که خطر در کمین فرزندان ما است و حادثه فقط برای همسایه نیست؛ اگر آتشی هم روشن می‌کنند حجم آن بسیار کم و قابل کنترل باشد و از روشن کردن آن در کنار وسایل اشتغال زا مانند بشکه نفت، انبار چوب، کارتون بپرهیزند.

ذوالقدر ادامه داد: یک کپسول اطفای حریق در نزدیکی خود داشته باشند که در صورت خارج شدن کنترل شعله آتش آن را خاموش کنند و اگر حادثه ای رخ داد، سریعا با ۱۲۵، ۱۱۵ و ۱۱۰ تماس بگیرند تا نیروها در کمترین زمان خود را به محل حادثه برسانند.

وی عنوان کرد: نیروهای آتش‌نشانی علاوه بر ۸ ایستگاه آتش نشانی در سطح قزوین، حدود ۱۷ ماشین هم در سر چهارراه‌ها و نقاط مختلف شهر مستقر هستند که درصورت بروز حادثه سریعا خود را به محل اعزام کنند.

مديرعامل سازمان آتش‌نشاني قزوين ابراز کرد: نیروهای آتش نشانی در چهارشنبه آخر سال ۱۰۰ درصد است آماده باش هستند، همیشه در ایستگاه‌ها ۵۵ نفر آماده باش هستند.

وی اذعان کرد: خداروشکر تاکنون اتفاق ناگواری نیفتاده است و از مردم تشکر می‌کنم که پای عهد و میثاق خود با شهدای آتش نشان مانده‌اند و امیدوارم که معرفتی که نوجوانان به آتش‌نشان‌ها دارند و آنها را قهرمان جامعه خود می‌دانند باعث می‌شود که همکاری کنند تا اتفاق خاص و قابل ذکری در چهارشنبه آخر سال نیفتد.

این مسئول بیان کرد: در آستانه شب چهارشنبه پايان سال و به مناسبت مراسم چهارشنبه سوري 35 دستگاه خودروي آتش نشاني سبک و سنگين و تعداد 160 نيروي آتش نشان در آماده باش کامل هستند تا در صورت بروز هرگونه حريق و حوادث در کمترين زمان ممکن به ياري شهروندان بشتابند.

وي افزود: علاوه بر خودروهاي اعلام شده و پيرو هماهنگي‌هاي به عمل آمده با واحد اجرائيات مناطق سه گانه شهرداري، تعداد 12 دستگاه خودرو نيسان اين مناطق نيز به امکانات اوليه اطفاء حريق تجهيز شده و با همراهي کارکنان آتش نشاني در شهر به صورت نامحسوس اقدام به گشت زني کرده و در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزي و انجام رفتارهاي پر خطر نسبت به اطفاء حريق و ارائه توصيه هاي ايمني به شهروندان اقدام خواهند کرد.

این مسئول يادآور شد: علاوه بر 8 ايستگاه آتش نشاني که در آماده باش کامل به سر مي‌برند تعداد 6 پايگاه موقت نيز در نقاط پر ترافيک شهر مستقر شده و نيروهاي گشت پياده اين سازمان نيز در اماکن پر خطر اقدام به گشت زني مي کنند.

ذوالقدر از عموم شهروندان درخواست کرد: ضمن رعايت کامل موارد ايمني؛ از ريختن مايعات قابل اشتعال بر روي آتش و روشن کردن آتش‌هاي بزرگ که موجب آتش گرفتن درختان، کابل‌ها و سرايت به اماکن و خودروهاي اطراف مي‌شود خودداري کنند و در هنگام بروز هر گونه حادثه با حفظ خونسردي، مراتب را سريعاً به سامانه 125 و يا نيروهاي آتش نشاني مستقر در شهر اطلاع دهند و در صورت مشاهده خودروهاي آتش نشاني حين اعزام به ماموريت، مسير را براي تردد اين خودروها باز نگه دارند.

وي در پايان از همه خانواده‌ها درخواست کرد: فرزندان خود را در آخرين چهارشنبه سال تنها نگذاشته و در خصوص خطرات استفاده از مواد محترقه و آتش زا هشدار داد.
انتهای پیام/3008 


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.