بیکاری و رکود اقتصادی پیامد ایست سرمایه گذاری در شهرهاست
پنج شنبه 4 بهمن 1397

مشاور عالی وزیر کشور در قزوین:

بیکاری و رکود اقتصادی پیامد ایست سرمایه گذاری در شهرهاست

بیکاری و رکود اقتصادی پیامد ایست سرمایه گذاری در شهرهاست
کد خبر: 271868/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/11/26 ساعت: 2:32 PM


مشاور عالی وزیر کشور بیکاری و رکود اقتصادی را پیامد ایست سرمایه گذاری در شهرها دانست و گفت: با این وضعیت درآمد شهرداری و دیگر نهادهای وابسته به ساخت و ساز شهری به وضعیت بحران رسیده است.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ علی عبدالعلی زاده، مشاور عالی وزیر کشور ظهر امروز(پنج شنبه) در نشست آغاز به کار شورای مشورتی سیاست گذاری (شمس) اظهار کرد: امروزه افزایش بی رویه سطح شهرها، بانک پذیر نشدن، مدیریت یکسویه، نداشتن راهبرد مشخص توسعه و فقدان برنامه ریزی در اجرای طرح‌ها از چالش‌های شهرهای بزرگ کشور به شمار می‌روند.

وی با اشاره به اینکه برخی سیاست‌های اجرا شده در حوزه شهری اشتباه بوده است، اضافه کرد: پس از انقلاب اسلامی سیاست واگذاری زمین برای حل مشکل مسکن مانند این بود که به مردم در سر چهارراه‌ها کیسه آرد داده و آنها را این گونه تغذیه کنیم.

این مقام مسئول اذعان کرد: گسترش افقی ضمن ایجاد مشکل در بخش قدیمی شهرها، هزینه‌های شهرسازی و شهرداری‌ها را نیز بالا برده است.

عبدالعلی زاده ادامه داد: افزایش سطح شهرها مشکلات زیادی به دنبال داشته است به گونه ای که گسترش افقی شهرها هزینه شهرسازی و شهرداری را بالا برده و بافت فرسوده نیز علاوه بر مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به چالشی جدی در حوزه امنیت تبدیل شده است.

وی عنوان کرد: درآمدهای شهری در شهرهای بزرگ ما کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد چون توسعه شهر بیهوده انجام شده و علمی نبوده است.

عبدالعلی زاده خاطرنشان کرد: در توضیح بانک ناپذیر شدن شهرها همین بس که دادن پروانه‌های تجاری و مسکونی بر اساس نیاز شهر و توجیه اقتصادی نبوده و تراکم فروشی را ایجاد کرده است.

وی به پیامدهای اولویت قرار داشتن مسکن در حوزه توسعه اقتصادی اشاره کرد و افزود: در کشور ما همیشه به علت ضعف صنعت، مسکن موتور توسعه بوده بنابراین با ایستایی بخش ساخت و ساز امروز شاهد رکود در اقتصاد کشور هستیم.

این مقام مسئول گفت: تا زمانی که سیاست‌ها برای رفع رکود در ساخت و ساز شهری اصلاح نشود و قانون پیش فروش واحدهای ساختمانی که قانون تنبیه انبوه سازان است ادامه داشته باشد، ساخت و سازها همچنان راکد خواهد ماند.

وی، بیکاری و رکود اقتصادی را پیامد ایست سرمایه گذاری در شهرها دانست و گفت: با این وضعیت درآمد شهرداری و دیگر نهادهای وابسته به ساخت و ساز شهری به وضعیت بحران رسیده است.

عبدالعلی زاده درباره مدیریت یکسویه شهری نیز با بیان اینکه شهرداری و مردم رابطه معناداری ندارند، گفت: واسطه‌ها با دلالی کردن بین مردم آسیب زیادی بر مدیریت شهرها وارد می‌کنند، اما اگر مدیریت دوسویه باشد کسی نمی‌تواند رفتاری خلاف قانون انجام دهد.

وی با بیان اینکه نداشتن راهبرد توسعه شهر از دیگر چالش‌های حوزه شهری در کشور به شمار می‌رود، ابراز کرد: شهر، خانه شهروند و امانتی در دست مدیر شهری است و نخستین کار مدیر تعریف روشن راهبرد توسعه شهر است که می‌گوید چگونه شهر امروز به شهر فردا خواهد رسید و ماموریت مدیر در رابطه با شهروندان را تعریف می‌کند.

عبدالعلی زاده در ادامه بر لزوم مشارکت هرچه بیشتر شهروندان در اداره امور شهرها تاکید کرد و گفت: هرچه در به صحنه آوردن مردم کار کنیم موفق تز خواهیم بود و باید بدانیم بهترین افکار در شهر بدون حضور مردم محقق نمی‌شود و اگر هم شود موفق باقی نمی‌ماند.

وی با بیان اینکه راهبرد، پاسدار هویت شهری است،گفت: قزوین از نظر داشتن هویت شهری جایگاه ممتازی در بین شهرهای ایران دارد و باید در شورای مشورتی سیاست گذاری راه اندازی شده به این جایگاه نگاهی ویژه شود.

وی اضافه کرد: شهرها برای انسانها هستند و شهروندان اسیر شهر نیستند بنابراین جامعه مدنی قوی آن است که انسان خلیفة الله آن باشد.

مشاور وزیر کشور در امور توسعه مناطق آرامش را حق شهروندان دانست و با بیان اینکه برای مردم را در احساس مسئولیت نسبت به شهرهای خود حساس تر کنیم، گفت: گرچه ما تمدنی ارزشمندی داریم و برگ زرینی به نام شهدا و بسیج به آن افزوده ایم اما فرهنگ ما ضعیف مانده و شهروند ما حاضر به کمک کردن و دادن حق خود به دیگری نیست.

وی افزود: این ضعف فرهنگی نتیجه عملکرد ضعیف مدیران دوره‌های مختلف کشور است که باید آنرا جبران کنیم.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: برای حل تمام چالش‌های شهری هیچ سرمایه ای مفیدتر و ارزان تر از آموزش نیست و تمام مدیران ما هم باید آنرا از خود شروع کنند.

عبدالعلی زاده، شفاف سازی رفتار مدیران با مردم را از دیگر راهکارهای رفع این چالش‌ها عنوان کرد و گفت: همراهی و مشارکت با مردم که البته نه نگاه به پول شهروندان بلکه استفاده از ایده و فکر آنهاست از همان لحظه تصمیم گیری و ایده پردازی باید در دستور کار مدیران قرار گیرد.

وی بر استفاده مدیران شهری از ظرفیت سمن‌ها برای بهبود عملکرد مدیریت شهری تاکید کرد و افزود: شهرداران باید برای ارتباط آسان با مردم به منظور اداره بهتر شهر، با سمن‌ها در ارتباط باشند چرا که این سازمان‌ها اساس دموکراسی را تشکیل می دهند.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.