قزوین در پیروزی نهضت امام خمینی(ره) نقش اساسی داشت
شنبه 24 آذر 1397

مبارز انقلابی دوران پهلوی:

قزوین در پیروزی نهضت امام خمینی(ره) نقش اساسی داشت/ پیش از انقلاب، استقلال و آزادی وجود نداشت

قزوین در پیروزی نهضت امام خمینی(ره) نقش اساسی داشت/ پیش از انقلاب، استقلال و آزادی وجود نداشت
کد خبر: 271725/ کدخبرنگار : 7/ تاریخ انتشار: 1396/11/21 ساعت: 10:20 AM


مبارز انقلابی دوران پهلوی گفت: استان قزوین در نهضت امام راحل نقش اساسی داشت به ویژه در سال 42 که مردم، بازاریان و دانشجویان از نهضت امام خمینی(ره) پیروی کردند، علمای قزوین همراه مردم بودند.به گزارش خبرنگار سیاسی صبح قزوین، دوران مبارزات امام راحل برای پیروزی انقلاب اسلامی دوران پر فراز و نشیبی بود که اقشار مختلف مردم جامعه از جمله طلاب و دانشجویان در این راه با امام خمینی(ره) همگام شدند.

اقشار مختلف مردم استان قزوین هم مانند سایر ایرانیان در دوران مبارزات انقلاب اسلامی فعالیت‌های سیاسی زیادی را برای پیروزی این انقلاب انجام دادند که برخی از این مبارزان سیاسی به مقام شهادت نائل شدند و برخی دیگر زنده هستند و باید از وجود آنان برای تبیین انقلاب اسلامی برای نسل جوان نهایت استفاده را کرد.

حجت‌الاسلام مصطفی قائد امینی، مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون که یکی از مبارزان سیاسی دوران انقلاب اسلامی اس که در سن 15 سالگی برای تحصیل در علوم حوزوی وارد حوزه علمیه قم شد و به دلیل فعالیت‌های سیاسی توسط مأموران ساواک دستگیر و به زندان محکوم شد.

مصاحبه خبرنگار صبح قزوین با این مبارز انقلابی را در ادامه می‌خوانید:

صبح قزوین: وضعیت کشور در دوران قبل از پیروزی انقلاب به چه صورت بود؟
امینی:
در دوران شاهنشاهی فقر، استبداد و اختلاف طبقانی بیداد می‌کرد و هیچ انتخابات واقعی انجام نمی‌شد.

در آن دوران استبداد به معنای واقعی خود در کشور حاکم بود و کسی حق صحبت کردن در مورد رژیم و شخص اول مملکت یعنی شاه را نداشت؛ اما امروز به راحتی مردم در مورد انقلاب و نظام بحث و انتقاد می‌کنند.

از تهران که خارج می‌شدیم آبادی و بهداشتی وجود نداشت حتی در برخی از بخش‌های تهران مانند جنوب تهران هم امکاناتی مانند برق نبود. این فقدان امکانات در شرایطی بود که درآمد ایران از محل فروش نفت مبلغ بسیار بالایی بوده و جمعیت کشور کم بود بنابراین با استفاده صحیح از این منبع درآمدی بسیاری از امکانات را می‌توانستند، برای مردم فراهم کنند.

صبح قزوین: استان قزوین در پیروزی انقلاب اسلامی چه نقشی داشت؟
امینی
: استان قزوین از استان‌های پیشتاز در امر مبارزات دوران انقلاب بود به گونه‌ای که در مدت اسارتم در زندان تعداد زیادی از زندانیان قزوینی بودند.

در دوران محکومیت در زندان با تعدادی از فعالان سیاسی استان قزوین از جمله محمدحسین خاکساران هم‌بند بودم که این افراد به عنوان زندانیان سیاسی مسلمان قبل از انقلاب شناخته می‌شوند.

استان قزوین در نهضت امام راحل نقش اساسی داشت به ویژه در سال 42 که مردم، بازاریان و دانشجویان از نهضت امام خمینی(ره) پیروی کردند، علمای قزوین همراه مردم بودند.

صبح قزوین: مبارزان برجسته آن دوران در قزوین چه کسانی بودند؟
امینی:
شهید نصرت‌الله انصاری یکی از یاران دیرین امام راحل بود که در سال 54 دستگیر و زیر شکنجه‌های رژیم شاه و ساواک به شهادت رسید.

شهید انصاری نماینده امام راحل در صندوق قرض‌الحسنه طلاب قم بود که یکی از الگوهای مبارزان انقلابی در زیر شکنجه‌ها به شمار می‌رفت؛ اما شدت شکنجه‌ها به حدی بود که او را به شهادت رساند.

مرحوم آیت‌الله باریک‌بین از شاگردان امام راحل بود که در دوران مبارزات انقلاب تبعید شد و مرحوم ابوترابی و آقا علی اکبر-فرزند آقای ابوترابی-هم که از مبارزان انقلابی بودند به دلیل فعالیت‌های زیادی که در آن دوران داشتند، چندین بار دستگیر شدند.

آیت‌الله شالی از پیشگامان مبارزه در استان قزوین و شهید قدرت‍‌الله چگینی هم از فعالان سیاسی بودند که در نهضت امام راحل حضور داشتند.

برخی از مبارزان سیاسی قبل از انقلاب به اعدام و یا حبس ابد محکوم شدند؛ اما به خواست خداوند متعال پس از پیروزی انقلاب اسلامی آزاد شدند که از جمله این افراد می‌توان به آقایان نبوی، یوسف باروتی، شیخ حسن علیخانی و خانم عصمت‌السادات نصری اشاره کرد.

صبح قزوین: نوع مبارزات دوران انقلاب مسلحانه بود یا فرهنگی؟
امینی
: امام راحل دستور به مبارزه فرهنگی داده بودند؛ اما با توجه به اذیت‌های فوق‌العاده زیاد شاه و به دلیل خفقانی که ایجاد شده بود و هیچ گوش شنوایی وجود نداشت، جمعی از مبارزان خود را به اسلحه مجهز کرده بودند تا در صورت نیاز مبارزه مسلحانه را آغاز کنند.

از جمله این افراد می‌توان به آقایان یوسف باروتی، حسن پاک‌دل نیا و احمد نفتی اشاره کرد که آمادگی داشتند در صورت اعلام جهاد از سوی امام راحل مبارزه مسلحانه را آغاز کنند. البته این افراد لو رفتند و پس از دستگیری به حبس ابد محکوم شدند.

صبح قزوین: ساواک و مأموران رژیم از چه روش‌هایی برای دستگیری استفاده می‌کردند؟
امینی
: بیشتر عملیات دستگیری رژیم شاه و ساواک به صورت بی‌خبر و با لباس شخصی و شب هنگام انجام می‌شد تا بتوانند مبارزان انقلابی را غافلگیر کرده و پس از دستگیری به کمیته مشترک ضد خرابکاری یا اوین تحویل می‌دادند.

ساواک هنگام دستگیری مبارزان انقلاب ضمن اینکه به این مبارزان توهین کرده و آنان را تحقیر می‌کردند، فحش می‌دادند تا با استفاده از این روش‌ها روحیه مبارزان انقلابی را تضعیف کنند.

صبح قزوین: شکنجه‌های مأموران ساواک چگونه بود؟
امینی
: شکنجه‌های ساواک هم بیشتر به صورت شلاق بود که توسط فردی به نام حسینی انجام می‌شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی قبل از اینکه دستگیر شود، خودکشی کرد. هزاران نفر زیر شکنجه‌های این فرد به شهادت رسیدند.

متداول‌ترین روش شکنجه شلاق بود به این صورت که ابتدای امر 6 نفر به صورت همزمان 80 ضربه شلاق زیر پای افراد می‌زدند و سپس او را وادار به راه رفتن می‌کردند.

همچنین برای شکنجه مبارزان انقلابی آنان را از میله آویزان کرده و با فندک و سیگار بدن آن‌ها را می‌سوزاندند و ای اینکه زیر ناخن آن‌ها سوزن قرار می‌دادند تا با داغ کردن سوزن‌ها، مبارزان انقلابی را شکنجه دهند.

شوک الکتریکی یکی دیگر از روش‌های شکنجه ساواک بود که به دلیل سر و صدایی که شکنجه‌شوندگان ایجاد می‌کردند یک کلاه آهنی روی سر آن‌ها قرار می‌دادند تا صدای فریاد آن‌ها در سر خودشان منعکس شود.

شکنجه باعث می‌شد زندانیان زخم‌های زیادی روی بدن خود داشته باشند که به دلیل عدم رسیدگی و درمان این زخم‌ها، بیشتر آن‌ها عفونت می‌کرد و فضای رعب‌آوری را در زندانیان رژیم شاه ایجاد می‌کرد.

فقط ایمان مبارزان انقلابی و کمک خداوند متعال بود که موجب می‌شد زیر شکنجه بتوانیم طاقت بیاوریم.

صبح قزوین: رهبران مبارزاتی استان قزوین در دوران انقلاب چه افرادی بودند؟
امینی:
آیت‌الله باریک‌بین، حاج آقا ابوترابی و آقا سیدعلی اکبر، سیدمحمد ابوترابی، آیت‌الله موسوی شالی، شیخ قدرت علیخانی، شیخ حسن علیخانی، حاج آقا خاکساران و حجت‌الاسلام عابدینی از جمله رهبران عالی مبارزات دوران انقلاب و شهید قدرت‌الله چگینی و حاج آقا فیروزی از اساتید حوزه علمیه از پیشکسوتان مبارزه در استان قزوین بودند.

صبح قزوین: انقلاب اسلامی ایران چه آرمان‌هایی را دنبال می‌کند؟
امینی:
مهمترین وظیفه ما این است که آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب را فراموش نکنیم زیرا از یاد بردن ارزش‌های انقلاب و آرمان‌های امام راحل و شهدا بزرگترین تهدید جدی برای ما به شمار می‌رود.

اسلام ناب محمدی، ولایت‌فقیه، وحدت، اطاعت از رهبری، عدالت‌طلبی، دوری از تبعیض، مبارزه با فساد و اشرافی‌گری آرمان‌های انقلاب است که اگر این‌ها را حفظ کنیم، انقلاب حفظ می‌شود و اگر از این آرمان‌ها فاصله بگیریم و امام و شهدا را فراموش کنیم؛ شکست خورده و ضعیف می‌شویم.

از یاد بردن این آرمان‌ها موجب می‌شود دشمنان نظام و انقلاب از خلأ ما استفاده کرده و به ما ضربه بزنند.

صبح قزوین: برای حفظ نظام انقلاب اسلامی ایران چه اقداماتی باید انجام دهیم؟
امینی
: امروز باید حول محور ولایت‌فقیه وحدت داشته باشیم تا انقلاب ما حفظ شود و مسئولان نظام هم باید به عدالت رفتار کرده و حافظ نظام باشند زیرا خدمت به مردم با رفع مشکلات، عدالت‌طلبی و مردم‌سالاری دینی محقق شده و این امر موجب می‌شود هیچ صدمه‌ای به نظام نرسد.

صبح قزوین: بهترین شیوه برای تبیین دوران مبارزات انقلاب برای جوانان چه روشی است؟
امینی:
در تبیین شرایط دوران انقلاب به نسل نوجوان و جوان با کمال تأسف کوتاهی کردیم و شرایط آن دوران را آن گونه که لازم بود، بیان نکردیم اما علی‌رغم این کوتاهی نسل جوان امروز اغراق می‌کنند که اگر رژیم شاهنشاهی ایرادی نداشت و مردم از عملکرد این رژیم نارضایتی نداشتند، انسان‌های ارزشمند علیه رژیم شاهنشاهی مبارزه نمی‌کردند که به زندان افتاده و شکنجه شوند.

در هر حال هر یک از ما که دوران مبارازت انقلاب اسلامی را دیده و درک کرده‌ایم باید آن دوران و شرایطی را که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران وجود داشت به خوبی برای نسل نوجوان و جوان امروزی تبیین کنیم تا نسل جوان در جریان وقایع قبل از انقلاب قرار گیرند.

جوانان ما باید بدانند که رژیم شاه برآمده از کودتای 28 مرداد بود که با کمک انگلیس و آمریکا راه‌اندازی شد تا با سرکوب کردن دولت قانونی مصدق، رژیم شاه به صورت کامل بر کشور مسلط شود.

در مجلس آن موقع مصوب شده بود هر آمریکایی که در ایران مرتکب خلافی شود حتی اگر یک ایرانی را به قتل برساند، دادگاه‌های ایران مجاز به محاکمه او نبوده و فرد آمریکایی باید برای محاکمه به آمریکا برود که این قانون کاپیتولاسیون موجب اعتراض شدید امام راحل شد.

این اعتراض امام راحل نسبت به قانون کاپیتولاسیون موجب شد رژیم شاه امام خمینی(ره) را تبعید کند.
در دوران قبل از انقلاب استقلال و آزادی وجود نداشت و اگر رژیم شاه ارتش و ابزار نظامی در اختیار داشت فقط برای سرکوب ملت‌های همسایه بود.

امروز ایران در سایه انقلاب اسلامی به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کرده است و ملت ایران با حضور در انتخابات‌های مختلف اعم از ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی در سرنوشت خود دخیل هستند.

صبح قزوین: خاطره خاصی از دوران مبارزات انقلاب اسلامی و دوران اسارت خود دارید؟
امینی:
در سال۱۳۵۰ که ۱۵ سال داشتم وارد حوزه علمیه قم شدم و در نخستین روزهای حضور در حوزه علمیه به دلیل شرمت در تظاهراتی که به حمایت از امام راحل برگزار شد و پخش اطلاعیه شهادت محمدرضا شهیدی دستگیر و زندانی و شکنجه شدم.

پس از آزادی در کنار تحصیل در حوزه علمیه در محضر اساتید بزرگی چون آیت الله مروی و آیت الله اعتمادی به مبارزات ادامه دادم و با پخش اعلامیه و رساله امام راحل در ادامه نهضت ایشان حضور داشتم.

در سال۵۴ همراه جمعی از طلاب تصمیم گرفتیم برای شهدای ۱۵خرداد سال۴۲ مراسمی در مدرسه فیضیه برگزار کنیم بنابراین پلاکارد و پرچم های لازم برای مراسم را در مدرسه نصب کردیم.

مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 15 خرداد 42 هر سال در مدرسه فیضیه برگزار می‌شد؛ اما در سال 54 این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود زیرا در آن شرایط شاه تصور می‌کرد امام راحل در ایران طرفدار خاصی ندارد اما خبر نداشت که طلاب جوان سرباز امام راحل هستند.

در آن مراسم 500 نفر از طلاب حضور داشتند که توسط گارد شاهنشاهی به مدت 3 روز محاصره بودند البته در آن شرایط طلاب کوت نکرده و با سردادن شعارهای مختلف، توجه مردم را جلب کرده و اهداف رژیم شاه و آرمان‌های امام راحل و نهضت این شخصیت بزرگوار را برای مردم تبیین می‌کردند.

همچنین به تأثی از پرچم قرمزی که بالای گنبد امام حسین(ع) نصب شده است، یک پرچم قرمز در مدرسه فیضیه نصب کرده بودیم.

پس از 3 روز گارد شاهنشاهی از تهران به قم آمده و از طریق پشت نام مدرسه فیضیه وارد مدرسه شدند و با شکنجه و مضروب کردن طلاب به خیال خام خود این حرکت را سرکوب کردند اما نمی‌دانستند پس از مدتی این حرکت به 19 دی 56 و در نهایت به 22 بهمن 57 تبدیل می‌شود.

طلابی که در آن حرکت مدرسه فیضیه دستگیر شدیم به مدت 4 ماه در زندان اوین تحت بازجویی بودیم و پس از اتمام بازجویی‌ها تعدادی از طلاب آزاد، برخی محکوم به زندان و بعضی دیگر به سربازی اعزام شدند.
بنده هم به 3 سال زندان در زندان‌هایی مانند اوین و قم محکوم شدم.
انتهای پیام/4001


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.