بیش از 50 درصد ابلاغ‌ها در کشور به صورت الکترونیکی است
پنج شنبه 4 بهمن 1397

معاون مرکز آمار قوه قضائیه:

بیش از 50 درصد ابلاغ‌ها در کشور به صورت الکترونیکی است

بیش از 50 درصد ابلاغ‌ها در کشور به صورت الکترونیکی است
کد خبر: 271541/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/11/15 ساعت: 12:31 PM


معاون مرکز آمار قوه قضائیه گفت: با راه اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی با توجه به آیین دادرسی الکترونیک هم اکنون بیش از 50 درصد ابلاغ‌ها در کشور به صورت الکترونیک انجام می‌شود.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ حمید نجم آبادی، معاون امور عمومی و پشتیبانی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه پیش از ظهر امروز(یکشنبه) در مراسم تجلیل از فعالان برتر سامانه‌های سمپ و ثنا در قزوین اظهار کرد: فناوری‌های گوناگون به سرعت در جهان در حال پیشرفت است به همین جهت قوه قضاییه نیز جهت آسایش عمومی به دنبال الکترونیکی کردن بسیاری از خدمات خود به مردم است.

وی به مشکلات متعدد ابلاغ های سنتی اوراق قضایی اشاره کرد و افزود: در گذشته تنها 15 تا 20 درصد اوراق به صورت واقعی به طرفین پرونده ابلاغ می‌شد و بقیه موارد یا امکان ابلاغ وجود نداشت یا به صورت ابلاغ های قانونی صورت می‌پذیرفت.

این مسئول تصریح کرد: در گذشته بسیاری از مراجعین به دادگستری‌ها مدعی بودند که اوراق قضایی به آنها ابلاغ نشده است که همین امر موجب تجدید وقت، اعاده دادرسی و در نتیجه موجب اطاله دادرسی می‌شد که یکی از مشکلات جدی قوه قضاییه همین موضوع اطاله دادرسی پرونده‌ها است.

وی ادامه داد: با توجه به زندگی‌های امروز و بحث آپارتمان نشینی و مشکلاتی که ابلاغ‌های سنتی داشت موجب می‌شد که در بسیاری از ابلاغ‌ها مخصوصا ابلاغ به صورت الصاق در محل حریم خصوصی افراد رعایت نشود که این موضوع با امر قانون گذار که بارها تاکید کرده است که حریم خصوصی افراد رعایت شود در تناقض بوده و تبعات منفی ای را نیز در جامعه به دنبال داشت.

سامانه سمپ در آینده خدمات متعددی را ارائه می‌دهد
نجم آبادی به تصویب آئین دادرسی الکترونیک همزمان با آیین دادرسی کیفری در مجلس شورای اسلامی در سال 92 اشاره کرد و اظهار کرد: با راه اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی با توجه به آیین دادرسی الکترونیک هم اکنون بیش از 50 درصد ابلاغ‌ها در کشور به صورت الکترونیک انجام می‌شود.

معاون امور عمومی و پشتیبانی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اذعان کرد: سامانه ثنا در استان قزوین از سال 95 به صورت پایلوت راه اندازی شد و دادگستری استان قزوین در امر ابلاغ الکترونیک عملکرد بسیار خوبی را داشته است به طوری که امروز حدود 57 درصد ابلاغ‌های استان قزوین به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد.

وی به اهمیت سامانه ثنا اشاره کرد و گفت: به جهت اینکه مردم بتوانند ارتباط مستقیمی با دادگستری‌ها داشته باشد و بسیاری از خدمات قوه قضاییه را به صورت غیرحضوری دریافت کنند، لازم است که در این سامانه ثبت نام کنند و این امر مهم برای مردم یک ضرورت است.

این مسئول اضافه کرد: چون ممکن است بسیاری از افراد به طرق مختلف مانند شاکی، متهم، مطلع، شاهد و موارد دیگر با پرونده‌های متعدد قضایی در ارتباط باشند و به همین خاطر کلیه مراجعین به دستگاه قضایی ابتدا باید در این سامانه ثبت نام کنند.

نجم آبادی در خصوص راه اندازی سامانه سمپ (سامانه مدیریت پرونده‌ها) نیز گفت: سامانه سمپ در آینده خدمات متعددی را به مردم ارائه خواهد داد که یکی از این خدمات ابلاغ الکترونیک است که هم اکنون در حال انجام است و این سامانه به عنوان مادر سامانه ابلاغ محسوب می‌شود.

وی در پایان عنوان کرد: لازم است همکاران دادگستری‌ها اطلاعات افراد را به طور دقیق در این سامانه ثبت نمایند تا یک بانک اطلاعاتی دقیق در اختیار داشته باشند تا بتوانند در آینده خدمات متعددی را به کمک سامانه سمپ به صورت الکترونیکی در اختیار مردم قرار دهند.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.