۲ وزیر سابق بازداشت شدند
شنبه 24 آذر 1397

تا انقلاب، پانزدهم بهمن ۱۳۵۷؛

۲ وزیر سابق بازداشت شدند

۲ وزیر سابق بازداشت شدند
کد خبر: 271534/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/11/15 ساعت: 11:08 AM


گفته می‌شود همراه این دو نفر، چند تن دیگر از کسانیکه مرتکب سوءاستفاده‌هایی در سازمان‌ها و ادارات مختلف شده‌اند نیز طبق ماده ۵ حکومت نظامی بازداشت شدند.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین،حوادث انقلاب در بهمن‌ماه ۱۳۵۷ آن‌چنان شدتی گرفت که هیچ‌یک از عناصر نظام شاهنشاهی یارای مقابله با آن را نداشتند و در نهایت در ۲۲ بهمن، انقلاب اسلامیبه پیروزی رسید. بر همین اساس، تصمیم داریم روزنامه کیهان را از اول تا ۲۲ بهمن مرور کنیم و حوداث مهم این دوره را با شما در میان بگذاریم.

**برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید**

۱. بختیار: نه با شاه سازش می‌کنم نه با خمینی

بختیار در مصاحبه با بنگاه سخن‌پراکنی کانادا که در صفحه چهارم کیهان منعکس شده است، می‌گوید: هرگونه تغییر حکومت در ایران باید از طریق انتخابات آزاد صورت گیرد نه توسط گروهی مردم هیجان زده که در خیابان به راه می‌افتند.

بختیار در اشاره به اظهارات آیت الله خمینی که به زودی دولت موقت جمهوری اسلامی را اعلام خواهد کرد، گفت: من نخست باید بدانم که جمهوری اسلامی چیست و سپس باید بگویم که آیا قبولش خواهم کرد یا نه.

بختیار درمورد احتمال سازش با آیت الله خمینی گفت: اگر سازش عبارت از انتخابات دموکراتیک و آزاد و رعایت حقوق بشر باشد، با این کار موافق است، اما درباره بعضی مسائل و اصول نه با شاه سازش خواهم کرد، نه با آیت الله خمینی.

نکته جالب اینجاست که علی‌رغم تهدید بختیار برای جلوگیری از تشکیل دولت موقت، فردا آن روز، دولت موقت به نخست‌وزیری مهندس بازرگان تشکیل می‌شود.

۲. فرماندهان ارتش با نمایندگان امام تماس گرفتند

کیهان در این باره به نقل از آسوشیتدپرس نوشته است: علی‌رغم تهدید آیت الله خمینی به جنگ داخلی، نظامیان آشکارا به وی خاطر نشان کرده‌اند که با هرگونه تلاشی جهت به‌دست گرفتن قدرت از راه‌های غیرقانونی مقابله خواهند کرد.

منابع آگاه ایرانی معتقدند با اینکه آیت الله خمینی از خود سرسختی نشان می‌دهد، گفتگوهایی در پشت پرده جهت دست یافتن به یک توافق در جریان است.

از سوی دیگر ستاد ارتش برقراری هرگونه تماس را تکذیب کرده است.

۳. ۲ وزیر سابق بازداشت شدند

یکی از ژست‌هایی که دولت‌ها در دوره پهلوی می‌گرفتند، بازداشت مقامات دولت‌های قبل به بهانه فساد و تخلف بود. در دولت بختیار نیز این قصه تکرار شد و عبدالمجید مجیدی و هوشنگ نهاوندی بازداشت شدند. کیهان در این باره می‌نویسد: دکتر «هوشنگ نهاوندی» و «عبدالمجید مجیدی»، وزرای کابینه هویدا و شریف امامی شب گذشته به‌وسیله فرمانداری نظامی تهران و حومه بازداشت شدند.

گفته می‌شود همراه این دو نفر، چند تن دیگر از کسانیکه مرتکب سوءاستفاده‌هایی در سازمان‌ها و ادارات مختلف شده‌اند نیز طبق ماده ۵ حکومت نظامی بازداشت شدند.انتهای پیام/1404منبع خبر : مشرق

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.