قانون ویزا نقض فاحش برجام نبود
پنج شنبه 4 بهمن 1397

عراقچی در برنامه جهان آرا:

قانون ویزا نقض فاحش برجام نبود/اقدامات ما در برجام برگشت‌پذیر است/ایسا نقض برجام است و پای آن ایستاده‌ایم

قانون ویزا نقض فاحش برجام نبود/اقدامات ما در برجام برگشت‌پذیر است/ایسا نقض برجام است و پای آن ایستاده‌ایم
کد خبر: 271295/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/11/10 ساعت: 7:31 AM


معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: قانون ویزا نقض فاحش برجام نبود اما نقض بند 26 و 28 که می‌توانست فضای کار با ایران را برای برخی محدود کند، نقض به حساب می‌آید.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری برجام در برنامه جهان آرا که دیشب (9 بهمن) از شبکه افق پخش شد، اظهار کرد: تغییر در ساختار وزارت امور خارجه برای چابک‌تر شدن امور آن بوده و این وزاتخانه تخصصی تر شده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: ما معاونت‌های منطقه ای را حذف و به جای آن ادارات کل منطقه ای را ایجاد کردیم، اکنون 8 اداره کل منطقه‌ای داریم که با معاون سیاسی و اقتصادی کار می کنند.

عراقچی اضافه کرد: ما فکر می کنیم با این روش کار تخصصی‌تر، سریع‌تر و چابک‌تر خواهد شد.

وی درباره دلیل برگزار نشدن این برنامه به صورت مناظره گفت: قبل از پاسخ دادن به این سوال ذکر نکته‌ای را لازم می دانم، برنامه جهان آرا شناخته شده و چالشی است و بحث ما نیز احتمالا امشب همین گونه خواهد بود.

عراقچی تصریح کرد: شما هم مجری و هم منتقد هستید، یعنی مثل مربی‌هایی که خودشان هم بازیکن و هم مربی هستند.

وی با تاکید بر اینکه امیدوارم برنامه امشب باتقوا باشد، ادامه داد: این اصطلاح با تقوا را از دوستم آقای امینی در موسسه شهید آوینی آموختم. او می گفت ما در اینجا مستندهای باتقوا تهیه می‌کنیم؛ واقعا هم اینگونه است، کارهای خوبی انجام دادند.

عراقچی افزود: باتقوا صحبت کنیم یعنی هدفمان روشنگری در مورد ابهامات و سوالاتی که وجود دارد، باشد. شما گفتید که برجام مهمترین موضوع ملی ما بوده و در مورد آن هم بسیار صحبت شده است اما هنوز و سوالاتی وجود دارد باید اینها را صادقانه به بحث بگذاریم.

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه بیان کرد: هدف حتما مچ گیری و حال گیری نیست. توقع می رود که شما سؤالات دقیقی بپرسید و فرصت کافی هم برای پاسخ دادن اختصاص دهید. از طرف دیگر توقع می رود که بنده نیز صادقانه پاسخ دهم و  شنوندگان هم صادقانه گوش کنند و دنبال این نباشند که از صحبت های بنده جمله ای در بیاورند و قبل و بعد آن را حذف و شروع به نوشتن جوک و... کنند.

وی اضافه کرد: بنده صحبت غیر رسمی ندارم یعنی در جایگاه معاون وزارت خارجه و یکی از اعضای تیم مذاکره کننده که هنوز هم درگیر بحث های مربوط به برجام هستیم، هر صحبتی که من می کنم رسمی است.

عراقچی ادامه داد: همین الان به طور مسلم همه خبرگزاری ها توجه می‌کنند که من چه خواهم گفت، بنده مقیدم در چارچوب مواضع کشور و دستورالعمل‌هایی که در جایگاه یک دیپلمات به من داده می شود، صحبت کنم.

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه هر دیپلماتی همچون یک نظامی و سرباز است و در چارچوب دستورالعمل‌هایش حرکت می‌کند، گفت:  دیپلمات جمهوری اسلامی همچون سرباز است به هیچ یک از مسائل داخلی نباید ورود کند و دخالتی داشته باشد و ماموریت هایی که نظام به او می دهد را صادقانه اجرا کند، دیپلمات های ما عموما همین هستند.

وی گفت: هر صحبتی که هر جا و در این برنامه خواهم داشت رسمی است و موضع رسمی جمهوری اسلامی به شمار می رود. با این محدودیت ها نمی توانم کنار کسی (که مسئولیتی ندارد و آزادتر است) بنشینم و با او مناظره کنم.

عراقچی اضافه کرد: سخنرانی دکتر ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا ناظر به انتخابات آزاد در ایران و انتخاب آقای احمدی نژاد در دوره قبل از این دولت بود.

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به اين سوال كه آيا مسائلی كه در برجام به امضا رسيد، همان چيزی است كه در ژنو مورد تاكيد بوده يا اينكه عقب نشينی‌هايی نسبت به ژنو اتفاق افتاده است، گفت: با قياس ژنو و توافق نهايی درمی يابيم كه ژنو خط مشی ها و اصول كلی را به عنوان توافق اوليه مشخص كرد و در طول ٢ سال مذاكره و يا بيشتر، آن را به توافقی ديگر تبديل كرديم.

وی ادامه داد: توافق ژنو این بود که تحریم های هسته ای حذف شود و در برجام هم این مسئله آمده است.

عراقچی تاکید کرد: در مذاکرات هدف اصلی برداشته شدن تحریم ها نبود بلکه به رسمیت شناخته شدن حق هسته ای ایران بود.

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: آمریکا از ابتدای انقلاب ایران را تحریم کرد و هیچ آمریکایی ای حق نداشت به ایران خدماتی بدهد اما تحریم های هسته ای ثانویه و مربوط به اتباع دیگر کشورها بود.در مذاکرات اجازه ای برای صحبت در مورد تحریم های اولیه نداشتیم چرا که اگر اینگونه بود باید در مورد روابط دو جانبه و دیگر مسائل هم گفت وگو می‌کردیم.‏

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: برابر توافق ژنو قرار بر اين بود تا تحريم های ثانويه يعنی تحريم های مرتبط يا برنامه هسته ای  برداشته شود كه در لوزان و برجام نيز به همين شكل است.

عراقچی گفت: در فروردین 94 و در لوزان داشته‌هایی که رسیدیم را در بیانیه مطبوعاتی قرار دادیم.

وی با بیان اینکه هیچ عقب نشینی از ژنو تا وین صورت نگرفته است، گفت: برجام همه تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای را برداشته است و خواسته ما این بود به صورت همزمان با اقدامات ایران، همه تحریم‌ها برداشته شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را در دو دسته برشمرد و بیان کرد: یکی تحریم‌های کنگره و دیگری دستورات اجرایی رئیس جمهور آمریکا علیه ایران که واشنگتن اعلام کرد تحریم‌های دستورات اجرایی رئیس جمهور را می‌تواند لغو کند، اما تحریم‌های کنگره باید توسط خودش برداشته شود.

عراقچی ادامه داد: آمریکا اعلام کرد اگر اصرار دارید تا قوانین کنگره لغو شود ما نمی‌توانیم کاری کنیم، زیرا تحریم‌های کنگره تنها باید توسط خودش برداشته شود و رئیس جمهور آمریکا تنها می‌تواند آن‌ها را ویو کند.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا در برجام متعهد شده که هر 120 روز قانون کنگره را ویو کند وگرنه نقض برجام صورت می گیرد. لغو تحریم های شورای امنیت، لغو دستورات اجرایی رئیس جمهور و اسقاط تحریم های کنگره، موضوعات برجام بوده‌اند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه بیان کرد: آنچه که به عنوان نقض تعهدات ایالات متحده می‌دانیم و آن را به کمیسیون مشترک هم اعلام کردیم، موارد مربوط به بند‌های ٢٦، ٢٧ و ٢٩ برجام است. ‏

عراقچی افزوذ: اقدامات رئیس جمهور آمریکا مغایر با بند اول برجام مربوط به اجرای این توافق در فضای صلح آمیز و با حسن نیت است.

وی با اشاره به قانون لغو ویزا و تاثیر آن بر روند اجرای برجام گفت: قانون ویزا مربوط به ورود شهروندان برخی از کشور‌ها بوده است که با هدف مبارزه با تروریسم اجرائی شد، اما در عمل کشور‌های اصلی و حامی تروریسم را شامل نشد.

وی ادامه داد: اثر جانبی این قانون بیشتر بر بعد اقتصادی متمرکز بود که از ورود سرمایه گذاران اقتصادی به ایران جلوگیری می‌کرد. اما این موضوع نقض صریح و فاحش برجام نبود.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا این امر نمی‌تواند مانع تسهیل روابط اقتصادی با ایران باشد؟ اظهار کرد: در این مورد می‌توان گفت این عمل نقض بند ٢٦ و ٢٧ برجام بوده است چرا که مراودات اقتصادی را دچار مشکل می‌کند که با اعتراض ایران آن‌ها افراد اقتصادی را در این طرح ویو کردند تا تاثیرات اقتصادی را به حداقل برسانند.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا تمدید ١٢٠ روز تحریم‌ها می‌تواند شوک اقتصادی باشد و نوعی نا امنی روانی را ایجاد کند یا خیر بیان کرد:در دو سال گذشته طرف‌های زیادی وارد تعامل اقتصادی با ایران شدند که نمونه آن شرکت توتال است.

عراقچی افزود: بيش از ٢٨٠ ميليارد سرمايه جذب شده است كه ٢٢ميليارد آن به امضای رسمی رسيده و ١٢ميليارد آن اجرائی شده است اما بايد تاييد كرد كه سياست ابهام آميز ترامپ نقض برجام است.

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره موارد ديگری از نقض برجام از سوی آمريكا تصريح كرد: تعلل و تاخير در اجرای تعهدات از سوی آمريكا برای مثال در فروش هواپيماها يكی از موارد است كه بايد به آن اشاره كرد.

وی ادامه داد: سفارش هواپيماها انجام شده و تا سال ٢٠١٨ تحويل خواهند شد كه البته در زمينه مالی نيز مواردی وجود دارد اما آنچه كه مهم است اين است كه برجام كار خود را انجام داده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: فروش هواپيماها و صدور مجوز آنها از سوی آمريكا مورد به مورد بوده است، زيرا فروش هواپيماها مربوط به تحريم اوليه بوده است.

عراقچی گفت: تحريم مربوط به فروش هواپيماها، صادرات كالا به آمريكا و مراودات مالی شركت های آمريكايی با ايران از جمله تحريم های اوليه و غير هسته‌ای بود كه ما در توافق برجام آنها را مورد مذاكره قرار داديم.

وی با اشاره به اجرای زود هنگام تعهدات از سوی ايران نسبت به طرف غربی گفت:از زمان اجرايي شدن برجام قرار بود طرفين تعهداتی را انجام دهند و اجرايی شدن اين تعهدات قرار شد به صورت متناظر انجام شود به طوري كه آنها لغو تحريم ها را صادر كردند ولی اجرايی شدن آن را موكل به انجام تعهدات از سوی ايران كردند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: رآکتور آب سنگین راحت ترین راه برای رسیدن به سلاح هسته ای است و رآکتور تحقیقاتی اراک مایه نگرانی جدی در بحث برنامه هسته ای ایران بود هر چند ما برنامه ای برای ساخت بمب نداشتیم.

عراقچی تصریح کرد: خط قرمز پُر رنگی که رهبری تعیین کرده بودند این بود که رآکتور اراک باید ماهیت آب سنگین خود را حفظ کند و با همین خط قرمز وارد مذاکرات شدیم.

وی بیان کرد: آمریکایی ها ابتدا برای برچیدن رآکتور اراک اصرار جدی داشتند و گفتند یک رآکتور آب سبک با هزینه خودمان برای ایران می‌سازیم که قبول نکردیم و سپس طرح یک رآکتور جدید ارائه کردند که دانشمندان ایرانی گفتند این طرح، آب سبک است نه آب سنگین.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه  ادامه داد: چندین جلسه بین دانشمندان ایرانی و آمریکایی برای بررسی طرح جدید رآکتور آب سنگین جدید در اراک برگزار شد و آنها تایید کردند که طرح جدید میزان پلوتونیوم را کاهش می دهد.

عراقچی گفت: آمریکا در لوزان قبول کرد که طرح جدید ایران برای طراحی رآکتور آب سنگین اراک و تغییر قلب رآکتور اجرایی شود ولی اصرار داشت قلب قبلی از بین برود که بتن ریزی در سوراخ لوله های سوخت، پیشنهاد کارشناسان ایرانی برای عدم از بین رفتن آن بود.

وی با بیان اینکه آمریکا و اروپا در برجام قبول کردند که ایران رآکتور آب سنگین با طراحی جدید داشته باشد، افزود: آقای کری بود که اولین بار گفت در قلب رآکتور اراک بتن ریختیم. ما جنگ رسانه ای را در مورد اراک باختیم و همه حرف آمریکا را قبول کردند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه ما در راکتور اراک بتن نریختیم، در قلب این راکتور بتن ریختیم، خاطرنشان کرد: با سازنده راکتور جدید قرار داد بسته‌ایم. با چینی‌ها برای تهیه سوخت راکتور جدید قرارداد بستیم، زیرا طبق برجام آن‌ها باید به ما کمک کنند.

عراقچی بیان کرد: اقدامات تماما برگشت پذیر است. قلب جدید رآکتور اراک با حضور 800 متخصص در حال ساخت هستند و تکنولوژی و مواد آن در ایران موجود است اما طبق برجام باید با همکاری چینی ها صورت بگیرد.

وی ادامه داد: تمام دستاورد آمریکا و اروپا در برجام این است که اگر ایران اراده کند به سلاح هسته ای دست پیدا کند، یک سال طول بکشد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: قانون ایسا توسط برجام ویو شده و تمدید آن توسط کنگره، در عمل چیزی را تغییر نداده است. به خاطر تمدید این قانون شکایت کرده ایم. ایسا نقض برجام است و ما پای آن ایستاده‌ایم‏.

عراقچی با اشاره به اینکه مصوبات هیئت نظارت بر اجرای برجام مانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است، گفت: عبارتی که رئیس جمهور آمریکا در مورد برجام به کار برد قابل تصور نیست، ترامپ برجام را توافقی شرم آور و بدترین توافق می‌داند و آن را توافقی احمقانه خطاب کرده است.

 وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه کسی بر انجام تعهدات آمریکا در موضوع برجام نظارت می‌کند، ادامه داد: هیچ کس بر انجام تعهدات آن‌ها نظارت نمی‌کند، آژانس نهاد فنی است به طوری که، برنامه هسته‌ای همه کشور‌ها را نظارت می‌کند.

 عراقچی با اشاره به اینکه در برجام اختیار نهایی در تصمیم گیری نسبت به تعهدات بر عهده ایران است، اضافه کرد: ناظر و مجری در صورتی که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند خودمان هستیم، لذا ما به هیچ کجا نمی‌توانیم مراجعه کنیم جز خودمان.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: بند ۳۶ می‌گوید اگر یکی از طرفین برجام شکایتی از اجرای تعهدات طرف مقابل داشته باشد، کمیسیون مشترک تشکیل می‌شود و اگر شاکی راضی نشد تعهدات خود را منتفی می‌کند.

 وی با بیان اینکه بند ۳۶ و ۳۷ برای سازوکار حل اختلاف است به طوری که در این رابطه خیلی سوء تفاهم شده است، بیان کرد: در برجام ملاک و قاضی خود ما هستیم، پاراگراف ۳۷ برای ما نیست لذا ما کاری با شورای امنیت نداریم، آژانس نهاد تخصصی هسته‌ای است، به طوری که نمی‌توانند بر بانک‌ها و کمپانی‌ها نظارت داشته باشد.

 عراقچی ادامه داد: اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد راهی نیست که شکایت را ببریم، لذا مقرر شد تا به خودمان متکی باشیم و اگر اعتراض ما در کمیسیون مشترک به نتیجه نرسد ما خودمان می‌توانیم درباره آن تصمیم بگیریم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه زمانی که امریکا به برجام نگاه می‌کند می‌گوید ایران با برجام و بعد از برجام قویتر و مقتدر‌تر شده است و در منطقه تهاجمی‌تر رفتار می‌کند، افزود: آمریکا می‌گوید ایران در منطقه، اقلیم کردستان، سوریه و عراق بازی آمریکا را برهم زده است، نفتش را می‌فروشد، مشروعیت پیدا کرده و پولهایش هم آزاد شده لذا، همه پول‌های بلوکه شده ما آزاد شده است.

  وی افزود: تا زمانی که از برجام منفعت خود را می بریم در برجام می‌مانیم و موانع نقض را از کانال های مربوطه پیگیری می‌کنیم، هیئت نظارت بر اجرای برجام تصمیم می گیرند که چه کار باید انجام دهیم .

 عراقچی با اشاره به اینکه از اول سال ۹۶ تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد دلار نفت فروخته ایم به طوری که ۳۷ میلیارد دلار آن برگشته و به حساب های بانک مرکزی واریز شده است، عنوان کرد: بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد که با پول ها چه کند ،برخی را ال سی بازی می کند و برخی را برای کنترل بازار تبدیل به اسکناس می‌کند.

وی با بیان اینکه آمریکا می گوید ایران همه کارهای خود را انجام می دهد گفت: سانچی که غرق شد تمام بیمه های بین المللی را دارا بود که در زمان تحریم ها هیچ یک از آن مزایا را نداشتیم ، این نفتکش 1 میلیارد دلار بیمه آلودگی آب داشت.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه برجام مانع از اعمال مجدد تحریم‌های سابق همچون نفتی، بانکی و کشتی رانی و... شده است، گفت: در حادثه کشتی سانچی که متاسفانه تعدادی از عزیزان را از دست دادیم، این کشتی تمام بیمه‌های بین المللی را داشت.

عراقچی تصریح کرد: محموله و خود کشتی سانچی بیمه بودند و بیمه شخص ثالث و خسارات تا مبلغ ۱ میلیارد دلار هم داشت که اگر آلودگی در آب‌ها ایجاد شود بیمه خسارت را بدهد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه در دوران تحریم‌ها، شرکت بیمه کیش کشتی‌ها را بیمه می‌کرد و به دلیل ضعیف بودنش، کشور‌های خارجی کشتی‌های ما را به بنادرشان راه نمی‌داند و می‌گفتند بیمه معتبر ندارید، ادامه داد: در آن زمان بانک مرکزی ۱ میلیارد دلار تعهد کرد که اگر حادثه‌ای رخ داد پرداخت کند.

وی اضافه کرد: در  حادثه کشتی سانچی یک دلار به کشور خسارت وارد نشد، چون همه را بیمه می‌دهد،

 معاون سیاسی وزارت امور خارجه درباره اینکه چرا سانچی با پرچم دیگری تردد می‌کرد، گفت: استفاده از پرچم دیگر به دلیل مزایایی است که استفاده از پرچم این کشور‌ها برای صاحبان کشتی‌ها ایجاد می‌کند.

عراقچی ادامه داد: تقریبا تمامی کشتی‌هایی که در عرصه بین المللی حرکت می‌کنند از کشتی پاناما و... به دلیل مزایای آن استفاده می‌کنند، از شرکت نفتکش سوال کنید که چه مزیت‌هایی برایشان دارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه در زمان تحریم‌ها به ما اجازه استفاده از این چیز‌ها را نمی‌دادند، تصریح کرد: از دید آمریکایی‌ها ایران در منطقه هر کاری دلش می‌خواهد، می‌کند و آن‌ها می‌خواهند جلوی این را بگیرند و تحریم‌ها دوباره برقرار کنند، اما برجام نمی‌گذارد. اینکه آمریکا می‌گوید برجام باید از بین برود یا اصلاح شود در این جهت است.

وی تاکید کرد: اگر از دید آمریکایی‌ها و ترامپ به برجام نگاه کنید برای آنان خسارت محض است، از دید ترامپ ایران باز به صحنه برگشته است  و در منطقه هرکاری دلش می‌خواهد، می‌کند. نفتش را می‌فروشد، شرکت‌ها به سمتش هجوم می‌آورند، هواپیمایش را می‌خرد، کشتی‌ها و بیمه هایش هم راه افتاده است. ثبات، امنیت و مشروعیت هم دارد.

عراقچی بیان کرد: از نظر ترامپ نقطه ضعف برجام این است که مسئله موشکی ایران در آن نادیده گرفته شده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به اظهارات مجری برنامه مبنی بر اینکه بی انصافی است که اقتدار کشور را به برجام گره بزنیم در حالی هزاران شهید در این راه تقدیم شده اند، گفت: صحبت‌های بنده را اشتباه متوجه شدید، من از دید آمریکایی‌ها نگاه می‌کنم، آنان می‌گویند ایران بعد از برجام قوی‌تر شده است.

وی تصریح کرد: قوی‌تر شدن ایران حتما به دلیل بازو‌های منطقه‌ای ما، رشادت‌های سربازانمان، مدافعان حرم و جانبازان است، ممکن است درباره تاثیر برجام در این اقتدار با هم اختلاف نظر داشته باشیم ، به هر حال معتقدم برجام تاثیر داشته است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار کرد: طرف آمریکایی می‌گوید ایران بعد از برجام در دو سال اخیر قوی‌تر شده و می‌خواهم دوباره تحریمش کنم، اما برجام نمی‌گذارد.

 عراقچی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برجام چگونه مانع آمریکایی‌ها شده در حالی که آنها تحریم‌های کاتسا و ایسا را هم تصویب کردند، گفت: در اینکه تحریم‌های نفتی، کشتی رانی و بیمه را به دلیل برجام نمی‌توانند برگردانند، تردید نداریم. برجام مانع شده است که ترامپ بتواند به ایران قوی شده فشار بیاورد، به همین دلیل او خواستار از بین بردن و یا اصلاح برجام است.

وی درباره فروش نفت و دریافت نکردن پول آن، گفت: درآمد حاصل از فروش نفت به حساب‌های بانک مرکزی واریز می‌شود اینکه در کدام کشور و چگونه خرج کنیم در دست بانک مرکزی ماست، پول‌های نفت اصلا بلوکه نیست و ما قراردادی با هیچ کشوری نداریم که در ازای پول نفتمان حتما باید کالایی وارد کنیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه اصل تهاتر یکی از اصول اقتصاد مقاومتی است، گفت: ما باید در مبادلاتمان با بعضی از کشور‌ها به سمت تهاتر برویم تا نقش دلار، یورو و ارز‌های دیگر را حذف کنیم. پول فروش نفت را دریافت می‌کنیم و طبیعی است که با پول آن کالا بخریم و نیازهایمان را برطرف و ال سی باز می‌کنیم.

عراقچی تاکید کرد: در بحث فروش نفت و دریافت پول آن ما مجبور نیستیم که از کشوری کالایی در ازای پول نفت بخریم اگر هم مواردی وجود دارد توافق دو جانبه میان ما و آن کشور است.

وی در پاسخ به اینکه چرا در این زمینه توافق می‌کنیم، اظهار کرد: این توافق‌ها به دلیل منافع‌مان انجام می‌شوند. ممکن است منافع اقتضا کند که درصدی از پول را صرف خرید کالا‌های هندی کنیم. از نظر خودمان و جامعه بین الملل ایران از منافع برجام سود می‌برد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به اظهارات مجری مبنی بر اینکه ما در برجام دستمان خالی است، اظهار کرد: دست ما خالی نیست، ما از برجام نفع می‌بریم هم ایسا و کاتسا در عمل هیچ تفاوتی ایجاد نکرده است، دعوا‌های حقوقی مان را با آمریکا داریم شکایت می‌کنیم و مدعی هم هستیم، ولی زمانی که ایسا و کاتسا هنوز یک دلار از فروش نفت ما کم نکرده و بیمه‌های ما و دیگر منافعمان را دست نزده است، طبیعی است که به دلیل مسئله‌ای که در عمل هیچ آثاری ندارد، نمی‌آییم با اعتراضی حقوقی منافعمان را از بین ببریم.

وی گفت: هیئت نظارت بر برجام در جایگاه ارگان ناظر است یعنی در مورد برجام خودمان تصمیم می‌گیریم که منافعمان از برجام تامین شده یا نشده است، براساس ماده ۳۶ اگر منافعمان از برجام تامین نشود تصمیم می‌گیریم که از آن خارج شویم.

عراقچی با تاکید بر اینکه ما اختیارمان را دست هیچ نهاد بین المللی نداده ایم، اضافه کرد: هرگاه احساس کنیم از منافعی که باید بهره مند می‌شدیم، نشدیم و یا تعهداتی که آن‌ها باید انجام می‌دادند، اما ندادند، خودمان براساس منافع تصمیم می‌گیریم، بمانیم یا خارج شویم و در این زمینه با کسی تعارفی نداریم.

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره ماده ۳۷ برجام اظهار کرد: ماده ۳۶ برای ما و ۳۷ برای آنهاست، در آخرین جمله ماده ۳۶ آمده که طرف شاکی که اگر ما باشیم، می‌تواند برگردد و تعهدات خود را به صورت جزئی یا کلی کنار بگذارد. اگر آن‌ها بخواهند شاکی باشند و برجام را برهم زنند برای برگرداندن تحریم‌های شورای امنیت باید مکانیزم ماده ۳۷ را فعال کنند.

وی با بیان اینکه تحریم‌های ناشی از مسائل هسته‌ای در سه حوزه اصلی بود، گفت: حوزه انرژی حمل و نقل و مسائل مربوط به بانکی و مالی سه حوزه اصلی در این خصوص بودند که ما در دو حوزه اول به طور کامل به حالت عادی بازگشتیم درحالیکه این مسئله هنوز در حوزه آخر به حالت عادی بازنگشته است و شاید یکی از دلیل آن مسائل ناشی از پولشویی و قوانین مربوط به FATA است.

عراقچی تصریح کرد: ترامپ آرزو دارد ما از برجام خارج شویم و بهترین سناریو برای آمریکا این است که ایران خودش از این توافق خارج شود.

معاون سیاسی وزارت خارجه ادامه داد: آن‌ها معتقدند که ایران به دلایلی قدرتمند شده و برجام نمی‌تواند برای آن‌ها محدودیتی ایجاد کند به همین منظور ترامپ نیز در زمان تبلیغات انتخاباتی خود گفت: درصورتی که رئیس جمهور شوم، برجام را پاره می‌کنم.

عراقچی بیان کرد: در اسفند ماه سال ٩٣، ٤٧ سناتور جمهوری خواه آمریکا به رهبران ایران نامه نوشتند که به رئیس جمهور ما اعتماد نکنید، زیرا او با چرخش یک قلم می‌تواند برجام را از بین ببرد، اما با وجود اینکه او اکنون تمام تلاش خود را به کار گرفته، هنوز نتوانسته این کار را انجام دهد.

وی افزود: ترامپ بعد از عهده دار شدن ریاست جمهوری آمریکا فکر کرد می‌تواند برجام را پاره کند، اما در عمل نتوانست.

 معاون سیاسی وزارت خارجه ادامه داد: در گامی دیگر ترامپ تلاش کرد ایران را در مسیری قرار دهد که خودش از مسیر برجام خارج شود و او از این موضوع نیز ناامید شد و به سراغ اروپا رفت و پس از آن تصمیم گیری درخصوص برجام را به کنگره سپرد.

وی بیان کرد: مواضع اروپا نسبت به برجام مواضع خوبی بوده است، اما در آینده نمی‌توان مواضع آن‌ها را پیش بینی کرد.

معاون سیاسی وزارت خارجه با اشاره به مسائل مورد اختلاف غربی‌ها با کشورمان افزود: تروریسم، برنامه موشکی، مسائل هسته‌ای و حقوق بشر از جمله مسائلی است که ما درباره آن‌ها با غربی‌ها اختلاف داریم و تا کنون تنها بحث هسته‌ای ما با آن‌ها رفع شده است.

عراقچی با بیان اینکه برجام قابل مذاکره مجدد نیست، گفت: درباره مکمل برجام هم گفت و گو نکرده، نمی‌کنیم و نخواهیم کرد و اینکه نظام بنابر مصلحتش چه تصمیمی در آینده خواهد گرفت به من مربوط نمی‌شود.

معاون سیاسی وزارت خارجه بیان کرد: برجام به هیچ موضوع دیگری مربوط نمی‌شود و باید آن را اجرا کنیم و امیدواریم اروپایی‌ها به برجام متعهد بمانند.

عراقچی با بیان اینکه اروپا و آمریکا متحدین راهبردی هستند، گفت: آن‌ها در یک جناح و بلوک هستند، اما در عین حال اختلافاتی در خصوص ناتو، پیمان تجارت، معاهده پاریس، برجام و قدس اختلاف نظر دارند.

وی گفت:اروپایی‌ها تاکنون تفکیک خوبی را در مورد برجام انجام داده اند و سعی کرده اند موارد دیگر را در آن دخیل نکنند و ما امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

معاون سیاسی وزارت خارجه با اشاره به روابط راهبردی آمریکا و اروپا گفت: با وجود روابط استراتژیک بین اروپا و آمریکا، اما اختلاف نظر‌هایی نیز در بین آن‌ها وجود دارد و برجام هم یکی از این موارد است. اینکه در این شرایط ما اروپا را در سمت برجام نگه داریم هنر دیپلماتیک است و در یک سال گذشته این کار را انجام داده ایم، به طوریکه آمریکا حتی با بردن موضوعاتی مانند اغتشاشات اخیر به شورای امنیت همچنان منزوی ماند و راه به جای نبرد.

 وی با اشاره به ضرب الاجل ترامپ و امکان خروج آمریکا از برجام گفت: ترامپ در دفعات پیش نیز ضرب الاجل تعیین کرد، اما کاری از پیش نبرد و اگر آمریکا از برجام خارج شود ما سناریو‌های مختلف را مد نظر قرار داده ایم.

عراقچی با بیان اینکه اگر ترامپ می‌دانست خروجش از برجام هزینه‌ای ندارد تاکنون این کار را انجام داده بود، تاکید کرد: برجام یکی از مهم‌ترین بحران‌های منطقه را حل و فصل کرده است و این موضوع به خصوص برای اروپایی‌ها اهمیت به سزایی دارد چرا که مستقیما با تحولات منطقه مرتبط است.

معاون سیاسی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: شروط نه گانه رهبر انقلاب جز خطوط قرمز بوده است و ما در تمام موارد تقریبا آن‌ها را رعایت کرده ایم.

انتهای پیام/1404منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.