ثبت چهار اثر تاریخی غیرمنقول قزوین در فهرست آثار ملی
پنج شنبه 4 بهمن 1397

مدیرکل میراث فرهنگی استان خبرداد:

ثبت چهار اثر تاریخی غیرمنقول قزوین در فهرست آثار ملی

ثبت چهار اثر تاریخی غیرمنقول قزوین در فهرست آثار ملی
کد خبر: 271260/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1396/11/09 ساعت: 9:10 AM


مدیرکل میراث فرهنگی قزوین از ثبت چهار اثر تاریخی غیرمنقول استان قزوین در فهرست آثار ملی کشور خبرداد.محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: پرونده ثبت چهار اثر تاریخی غیرمنقول استان قزوین شامل آب انبار لوشکان واقع در شهرستان تاکستان بخش اسفرورین، آب انبار شال واقع در شهرستان بوئین زهرا شهر شال، گرمابه شریفیه واقع در شهرستان البرز شهر شریفیه و گرمابه زیاران واقع در شهرستان آبیک روستای زیاران پس از بررسی و تایید نهایی اعضای شورای ثبت آثار غیر منقول در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی با اشاره به اهمیت ثبت آثار جهت حفاظت و نگهداری از بناهای ارزشمند تاریخی اذعان کرد: آب انبار تاریخی لوشکان با توجه نوع معماری و سازه از آثار اواخر دوره قاجار است که استفاده از تاق و تویزه در ساخت مخزن با توجه به نوع و نحوه اجرای آن، فراتر از معماری روستایی بوده و تنها آب انبار در روستای لوشکان است.

مدیرکل میراث فرهنگی تصریح کرد: حفاظت و نگهداری از این بنای تاریخی به دلیل واقع شدن در بخش اسفرورین به عنوان یکی از حوزه‌های تمدنی دشت قزوین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و عملیات ساماندهی و مرمت آن به همت کارشناسان این سازمان در سال جاری انجام شد.

این مسئول گرمابه تاریخی شریفیه را اثر دیگر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور عنوان کرد.

وی افزود: گرمابه تاریخی شریفیه از آثار مربوط به دوره پهلوی اول در جنوب غربی بافت شهر شریفیه از توابع بخش محمدیه- شهرستان البرز واقع شده که تنها اثر تاریخی در شهر شریفیه با معماری سنتی طاق و تویزه است که به منظور حفاظت از این اثر تاریخی عملیات مرمت و بازسازی آن با هدف احیا و تغییر کاربری به‌عنوان مرکز فرهنگی(آموزش، تولید، عرضه و فروش صنایع دستی) زیر نظر کارشناسان فنی این سازمان انجام شد که با حفظ این اثر ارزشمند می‌توانیم در جهت جلب گردشگر، رونق شهری و صنایع دستی و اعتلای فرهنگ آن گام مؤثری برداریم.

حضرتی با اشاره به ویژگی‌های حمام تاریخی زیاران ابراز کرد: گرمابه تاریخی زیاران از بناهای ارزشمند دوره قاجار است که به روال بسیاری از گرمابه‌های تاریخی کشور در زمان فتحعلی شاه قاجار به‌عنوان بنایی عام‌المنفعه احداث و در اختیار عموم قرار گرفت،.

وی ادامه داد: این بنای تاریخی در مرکز روستای زیاران و در مجاورت مسجد تاریخی، آب‌انبار و درخت چنار کهنسال روستا واقع‌شده و بخش اعظم فضاهای یک حمام سنتی را دارا است و عملیات ساماندهی و مرمت این بنا با هدف تغییر کاربری و فعالیت مجدد آن در قالب موزه مردم‌شناسی روستایی و مرکز صنایع‌دستی با نظارت کارشناسان این سازمان انجام شد.

وی همچنین از ثبت آب انبار تاریخی شهر شال خبر داد و گفت: آب انبار تاریخی شال واقع در شهرشال از توابع شهرستان بوئین زهرا نیز از جمله بناهای ارزشمند متعلق به دوره قاجار است که با توجه به آسیب‌هایی که طی سال‌های گذشته به آن وارد شده بود مرمت و ساماندهی بخش‌هایی از این بنا تحت نظارت فنی میراث فرهنگی صورت پذیرفت.

این مسئول در پایان یادآور شد: با ثبت این 4 اثر تاریخی تعداد آثار ثبتی استان قزوین در فهرست آثار ملی کشور به 1340 عدد افزایش یافت که امیدواریم با تداوم این روند بتوانیم در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی ارزشمند استان گام‌های مؤثری برداریم.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.