پویش ملی مبارزه با "سرطان" در استان قزوین آغاز شد
پنج شنبه 22 آذر 1397

کارشناس "سرطان" علوم پزشکی قزوین:

پویش ملی مبارزه با "سرطان" در استان قزوین آغاز شد

پویش ملی مبارزه با"سرطان" در استان قزوین آغاز شد
کد خبر: 270939/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/11/02 ساعت: 1:26 PM


کارشناس "سرطان" علوم پزشکی قزوین گفت: میزان بروز استاندارد شده سنی سرطان در کشور 149.39 در 100 هزار تن جمعیت بوده و این آمار در استان قزوین 150.76 در 100 هزار تن جمعیت است.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ پویش ملی مبارزه با سرطان از چهار سال پیش همزمان با روز جهانی سرطان تشکیل شده است و هدف از آن، کاهش بروز مرگ و میر ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آن است.

برای رسیدن به این هدف، افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه های آن، اصلاح باورهای نادرست در مورد درمان سرطان و نیز جلب مشارکت سیاستگذاران و مجریان سلامت در کنترل عوامل خطر سرطان مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر نسرین تنکابنی در گفت‌وگو خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: برنامه‌های پویش ملی مبارزه با سرطان، امسال نیز از اول تا هفتم بهمن ماه اجرا می‌شود.

به گفته وی سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون‌ها مورد در جهان رخ می‌دهد که در صورت تشخيص به موقع و زودهنگام، تومور در مراحل اولیه و محدود بوده، در نتیجه درمان آن آسان تر و امکان کنترل و بهبود كامل آن نیز بسيار زياد خواهد بود.

کارشناس سرطان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: میزان بروز سالیانه سرطان در سال 2012 میلادی، 14 میلیون تن بوده است که تا سال 2030 میلادی به 27 میلیون تن خواهد رسید، یعنی ظرف مدت کوتاهی، بروز سرطان دو برابر می‌شود.

وی بیان کرد: میزان بروز استاندارد شده سنی سرطان در کشور 149.39 در 100 هزار تن جمعیت بوده و این آمار در استان قزوین 150.76 در 100 هزار تن جمعیت است.

این کارشناس سرطان اذعان کرد: مهمترین دلایل برای افزایش بروز سرطان در ایران و جهان، افزایش امید به زندگی(سالمند شدن جمعیت)، تغییر در شیوه زندگی و عوامل محیطی است.

وی ابراز کرد: هم اکنون با وجود افزایش عدد خام مرگ و میر ناشی از سرطان‌ها، اما به طور کلی، نسبت افرادی که از سرطان فوت می‌کنند؛ با در نظر گرفتن جمعیت و تعداد موارد ابتلا) در مقایسه با سه دهه پیش، کاهش یافته و متوسط میزان بقای 10 ساله برای سرطان، دو برابر 30 سال گذشته شده است.

دکتر تنکابنی گفت: مهمترین دلیل بهبود در بقای بیماران، علاوه بر درمان‌های موثرتری که پیدا شده، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش‌های تشخیص زودهنگام است.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.