طرح "کاداستر" ۳۰ درصد پرونده‌های قضایی حوزه زمین را کاهش می‌
دو شنبه 1 بهمن 1397

رئیس سازمان امور اراضی کشور:

طرح "کاداستر" ۳۰ درصد پرونده‌های قضایی حوزه زمین را کاهش می‌دهد

طرح"کاداستر" ۳۰ درصد پرونده‌های قضایی حوزه زمین را کاهش می‌دهد
کد خبر: 270900/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/11/01 ساعت: 12:01 PM


رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: با اجرای طرح کاداستر و سند دار شدن زمینهای کشاورزی حدود ۳۰ درصد از حجم پرونده های قضایی در حوزه زمین کاهش می‌یابد.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ علیرضا اورنگی، رئیس سازمان امور اراضی کشور در مجموعه باغستان اظهار کرد: کار ما حاکمیتی است و دقت و نظارت در آن بسیار اهمیت دارد و لازم است در استیفای حقوق دولت و مردم همه موارد قانونی رعایت شود تا حقی ضایع نشود.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۳۰ درصد پرونده‌های قضایی در حوزه املاک و اعتراض به مسائل مربوط به آن است که اگر کاداستر درست اجرا شود، می‌توانیم از تشکیل بسیاری از پرونده‌های این بخش جلوگیری کنیم.

این مقام مسئول بیان کرد: نبود برنامه آمایش سرزمین مهمترین چالش ما در حوزه اراضی کشاورزی است و با همه همکاری‌هایی که مجموعه‌های جهاد کشاورزی اعم از منابع طبیعی، آبخیزداری، امور اراضی و جنگلبانی با توسعه کشور داشته اند، همچنان باید پاسخگو باشیم.

وی افزود: باید به رسالت اصلی خود در حفظ امنیت مواد غذایی و رسیدن به خوداتکایی و سایر نیازهای این بخش عمل کنیم و با حفظ مناسب آب و خاک که زیربنای توسعه است در مسیر اهداف تعیین شده گام برداریم.

اورنگی اضافه کرد: حفظ کاربری باغ و مزرعه در راستای صیانت از منابع ملی صورت می‌گیرد؛ اما همچنان مورد تهدید و برخورد فیزیکی و قضایی هستیم و این مسئولیت بسیار سنگین است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور بیان کرد: هرچند باید یکپارچگی در اراضی کشاورزی اتفاق بیفتد اما گاهی این کارها با منافع شخصی افرادی زیاده خواه منافات دارد و در یک جا در عایت حقوق بهره بردار واقعی با افراد فرصت طلب روبرو می شویم که کار را سخت می‌کند.

وی اذعان کرد: ما هم باور داریم که باید برخی بخشنامه‌ها و آئین نامه‌ها و نیز ساختارهای اجرایی اصلاح شود و بانگاه استانی و منطقه ای بتوانیم بخشی از نیازها را حل کنیم و پاسخگو باشیم.

این مقام مسئول بیان کرد: بیش از ۵۰۰ نیروی حجمی در استان‌ها داریم که مسئولیت سنگین اجرای قانون را بر عهده دارند و باید حقوق مردم و دولت را در برابر یک سری افراد حرفه ای استیفا کنند که نیازمند حمایت هستند.

وی گفت: در این راستا تلاش می‌کنیم تا ۱۰۰۰ نیروی حجمی استانها تعیین تکلیف شود که مجوز لازم را از مجلس دریافت کرده ایم.

اورنگی تصریح کرد: مجوز استخدام ۱۰ تا ۱۲ هزار نیرو کارشناسی در بدنه جهاد کشاورزی دریافت شده که امیدواریم نیازهای امور اراضی نیز تامین شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور در ادامه گفت: برگزاری جلسات رفع تداخلات برای وزراتخانه بسیار اهمیت دارد و محور برنامه وزیر هست که امیدواریم در استان قزوین هم جدی گرفته شود و از این ظرفیت برای رفع مشکلات کشاورزان استفاده شده و ارزیابی مدیران هم بر همین اساس باشد.

اورنگی اضافه کرد: استان قزوین در موضوع رفع تداخلات و اجرای طرح کاداستر در زمره مناطق پیشرو قرار دارد و می تواند مدل موفقی برای سایر استانهای کشور باشد.

وی یاد آور شد: شما باید بیانات مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی را سرلوحه برنامه های خود قرار داده و به عنوان سند عالی کشور برای اقدام عملی مورد توجه قرار دهید.

این مقام مسئول اذعان کرد: اختیارات داده شده به استان‌ها با گذشته قابل مقایسه نیست و امروز هم آمادگی داریم هم دیدگاه شما را در اصلاح ایین نامه و بخشنامه‌ها مورد توجه قرار دهیم و هم با دادن اختیارات بیشتر هرجا لازم بود نسبت به واگذاری کارها به بخش خصوصی هم حمایت لازم را انجام دهیم.

اورنگی یادآورشد: قرار است باهم فکری یکدیگر برای رفع مشکلات و توسعه کشور گام برداریم و هیچگاه خود را از مشورت کارشناسان خود بی نیاز نمی دانیم.

وی گفت: سند توسعه نیروی انسانی سازمانها نیز باید تصویب شود تا نیازهای کارشناسی و تخصصی خود را تامین کنیم.

این مقام مسئول از ابلاغ اعتبارات طرح کاداستر هم خبرداد و گفت: این اعتبارات دریافت شده و بزودی سهم استان‌ها از جمله قزوین پرداخت خواهد شد تا کارهای این استان شتاب گیرد.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.