دفن بهداشتی لاشه‌های رهاسازی شده طیور
دو شنبه 26 آذر 1397

رئیس دامپزشکی شهرستان قزوین اعلام کرد:

دفن بهداشتی لاشه‌های رهاسازی شده طیور

دفن بهداشتی لاشه‌های رهاسازی شده طیور
کد خبر: 270458/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/10/20 ساعت: 10:18 AM


رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین از نظارت اداره دامپزشکی شهرستان قزوین بر دفن بهداشتی تلفات طیور رها شده در جاده روستای شنازند خبر داد.عیسی یزدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: یکی از شاخص‌های اصلی در پیشگیری از بروز بیماری‌های طیور، امحاء بهداشتی ضایعات تولید شده در مرغداری‌ها است. در این راستا سازمان دامپزشکی کشور اقدام به تدوین دستورالعمل ویژه حذف تلفات مرغداری ها از طریق بهداشتی به طریقی که مانع انتشار آلودگی و بیماری شود، کرده است.

وی افزود: متأسفانه علیرغم اطلاع رسانی عمومی گسترده در این خصوص، هنوز افراد متخلفی هستند که بدون توجه به موازین بهداشتی اقدام دفع غیرقانونی و غیربهداشتی تلفات مرغداری ها می نمایند که نتیجه ای جز به خطر انداختن سلامت افراد جامعه و بروز خسارات سنگین اقتصادی متعاقب تلفات ناشی از پخش آلودگی در مرغداری های صنعتی و طیور روستایی نخواهد داشت.

رئیس دامپزشکی شهرستان قزوین بیان کرد: پیرو دریافت گزارش مبنی بر رهاسازی حدود یک تن تلفات مرغ در کنار جاده روستای شنازند، اکیپ مبارزه با بیماری‌های شهرستان برای بررسی صحت و سقم گزارش فوق به محل اعزام شدند و پس از تأیید آن نسبت به هماهنگی با دهیار محترم روستای شنازند مبنی بر نحوه جمع آوری و دفن تلفات مذکور اقدام کردند.

وی ادامه داد: پس از فراهم شدن امکانات لازم برای انجام این مهم، اکیپ اداره جهت نظارت بر دفن بهداشتی تلفات مذکور و انجام مراحل ضدعفونی مواضع به محل رفته و این کار با موفقیت به پایان رسید.

این مسئول با اشاره به اینکه در فصل سرما گله‌های موجود در مرغداری‌ها در معرض آلودگی به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان قرار دارند، افزود: دفن بهداشتی تلفات مرغداری‌ها توسط متصدیان واحدها نقش بسزایی در پیشگیری از گسترش آلودگی و بروز بیماری در مرغداری های اطراف و متعاقب آن در کل منطقه خواهد داشت.

وی از مرغداران تقاضا کرد: با رعایت هر چه بیشتر موازین بهداشتی گام مهمی در جهت پبیشگیری از بروز بیماری ها و ارتقاء سطح بهداشت جامعه بردارند و از همشهریان محترم درخواست دارند که در صورت رؤیت هر گونه تخلف مرتبط با حوزه دامپزشکی مراتب را از طریق سامانه تلفنی ۱۵۱۲ به اداره مذکور منتقل تا در اسرع وقت به موضوع رسیدگی شود.

واکسیناسیون تب برفکی گوسفند و بز 

رییس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین همچنین یادآور شد: نظر به اهمیت بیماری تب برفکی و خسارات ناشی از این بیماری در دام سبک، واکسیناسیون دامها توسط بخش دولتی و خصوصی در دستور کار این اداره قرار دارد و تا کنون ۵۰ درصد دام‌های سبک شهرستان تحت پوشش قرار گرفته اند.

یزدی افزود پیش بینی می‌شود تا پایان دی ماه سال جاری طرح واکسیناسیون فوق به پایان برسد.

وی در پایان با اشاره به اهمیت واکسیناسیون دام از دامداران محترم خواست که نهایت همکاری را با اکیپ‌های واکسیناسیون اعزامی اداره دامپزشکی برای پوشش هرچه بیستر واکسیناسیون مذکور کنند.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.