کاهش بارش‌ها در استان تا سال آینده ادامه دارد
سه شبه 20 آذر 1397

مدیرکل هواشناسی قزوین:

کاهش بارش‌ها در استان تا سال آینده ادامه دارد

کاهش بارش‌ها در استان تا سال آینده ادامه دارد
کد خبر: 270388/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1396/10/19 ساعت: 9:07 AM


مدیرکل هواشناسی استان قزوین گفت: کاهش بارش‌ها در استان تا فروردین سال آینده ادامه دارد و مهمترین چالش ما تداوم خشکسالی در استان قزوین است که باید برای آن تدبیر کنیم.به گزارش سرویس اجتماعی صبح قزوین؛ آرش بهاروند مدیرکل هواشناسی قزوین در سی و ششمین جلسه شورای حفاظت آب استان قزوین اظهار کرد: قزوین در ردیف ۱۸ استان کشور در خشکسالی است و امسال در پاییز میزان دما بیشتر از میانگین بود و در دی ماه هم ۴.۵ درجه گرمتر شد و آثار کمبود بارش‌ها تا فروردین ادامه خواهد یافت.

وی بیان کرد: از سال ۸۰ کشور دچار خشکسالی شده و تا سال ۹۵ کاهش بارش ها ادامه یافته و با خشک شدن تالاب‌ها، فرونشست زمین و افت سطح آبهای زیرزمینی روبرو هستیم و مهمترین چالش ما خشکسالی است.

این مسئول بیان کرد: در برنامه پنجم توسعه نیز متاسفانه هیچ نشانی از تغییر اقلیم و خشکسالی نیست در حالی که باید برای افزایش خسارات بیمه ای، بودجه خوادث غیرمترقبه و کم شدن شاخص‌های اسایش اقلیمی فکری کنیم.

وی ابراز کرد: کاهش وسعت پهنه خزری، نابودی جنگل‌های بلوط زاگرس، افزایش ۱۳ درصدی اقلیم خشک و بارش‌های سیل اسا از دیگر پیامدهایی است که بدلیل خشکسالی و تغییر اقلیم شاهد آن خواهیم بود.

بهاروند گفت: باید از امروز نگران آینده خود باشیم و بدانیم اگر این شرایط تداوم یابد باید شاهد پدیده مهاجرت از مناطق اسیب پذیر، کم شدن ضریب امنیت اجتماعی، کاهش تاب آوری مناطق شهری، کاهش محصولات کشاورزی و امنیت غذایی باشیم که نگران کننده است.

این مسئول با اشاره به راهکارهای عملی برای مقابله با بحرانهای آینده کشور و استان اظهارداشت: شناسایی بلایای جوی و اقلیمی، مطالعه بر روی گیاهان با گونه‌های سازگار با خشکی، بررسی نیاز به کشت جایگزین، حمایت از شرکت های دانش بنیان، توجه به انرژی های نو و تجدیدپذیر، صادرات محصولات انرژی پاک، ایجاد سامانه پایش و پیش نگری ملی حسابداری آب از مهمترین راهکارها برای کاهش خسارات ناشی از مشکلات اقلیمی آینده است.
انتهای پیام/2002


منبع خبر : مهر قزوین

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.