بیشترین آمار بی‌سوادی مربوط به اتباع خارجی است
پنج شنبه 22 آذر 1397

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 قزوین:

بیشترین آمار بی‌سوادی مربوط به اتباع خارجی است

بیشترین آمار بی‌سوادی مربوط به اتباع خارجی است
کد خبر: 269645/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1396/09/29 ساعت: 12:52 PM


مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین بیان کرد: خوشبختانه در زمینه سوادآموزی به ایرانیان تاحدودی موفق بودیم، اما بیشترین آمار بی‌سوادی مربوط به اتباع خارجی است.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ محمدرضا رسولی مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین در نشست خبری که پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) به مناسبت هفته سوادآموزی در سالن جلسات این اداره برگزار شد، اظهار کرد: از دوم تا هشتم دی ماه با عنوان هفته سوادآموزی نامگذاری شده که به همین مناسبت برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اهمیت سوادآموزی بیان کرد: در آموزه‌های دینی ما مسلمانان به این امر سفارش فراوان شده است؛ به طوریکه رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار در بسیاری از احادیث و روایات به امر سواد آموزی و افزایش علم و دانش تاکید کرده‌اند.
مهمترین مشکل جذب بی‌سوادان، نداشتن انگیزه کافی است
مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین خاطرنشان کرد: امسال سی و هشتمین سال تاسیس نهضت سوادآموزی است، و در طول این سال‌ها زحمات فراوانی برای تحقق اهداف کشیده شده است.

رسولی عنوان کرد: مشکلات و موانع بر سر راه سوادآموزی بخشی مربوط به سوادآموزان و بخشی دیگر متوجه مسئولان و متولیان امر می‌باشد.

وی مهمترین مشکل جذب بی‌سوادان را نداشتن انگیزه کافی برای سوادآموزی ذکر کرد و گفت: متاسفانه بیشتر افراد بی‌سواد جامعه جزو کسانی هستند که در شرایط اقتصادی بدی به سر می‌برند و اولویت آنها کسب درآمد برای گذران زندگیشان است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین ادامه داد: از سوی دیگر شناسایی افراد بی‌سواد در جامعه سخت شده است، اما با همه این موارد انگیزه جدی‌ای در استان برای ریشه‌کنی بی‌سوادی وجود دارد.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود که صدا و سیما به صورت جدی‌تر وارد این حوزه شود و تهیه و پخش برنامه‌ها فقط منحصر به هفته سوادآموزی نباشد؛ بلکه در طول سال با تولید برنامه‌های مختلف اهمیت سوادآموزی و مشکلات ناشی از بی‌سوادی را برای مردم جامعه بیان کنند؛ ضمن اینکه لازم است سایر نهادها و سازمان‌ها نیز بیش از پیش در این زمینه تلاش کنند.

اجرای طرح آزمایشی آموزش رایانه به سوادآموزان
رسولی عنوان کرد: کمیته پشتیبانی به صورت ماهانه در فرمانداری قزوین برگزار می‌شود که از ادارات مختلف در این جلسه حضور دارند، انتظار می‌رود مسئولان مربوطه مصوبات جلسه را به صورت جدی پیگیری و اجرا کنند.

‌وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح آزمایشی آموزشی با رایانه برای سوادآموزان برای اولین بار گفت: برای این منظور سه کتاب آشنایی با حروف انگلیسی، آموزش سیستم رایانه و شناخت کلمات مربوط به کار با رایانه تدوین شده که توسط مربیان آموزش دیده به سوادآموزان آموزش داده می‌شود.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین گفت: برای جذب سوادآموزان چند سیاست تشویقی اعمال می‌شود از جمله اینکه در صورت شرکت هر سوادآموز در کلاس و قبولی، ۱۵۰ هزار تومان به او هدیه داده می‌شود، همچنین به آموزش دهنده‌ها در قبال قبولی هر فرد سوادآموز ۷۰۰ هزار تومان حق الزحمه پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: ضعف نظارت در سال‌های گذشته موجب تشکیل کلاس‌های سوری و برخی تخلفات بود؛ اما در سال‌های اخیر با اعمال نظارتهای جدی از وقوع تخلفات و تشکیل کلاس‌های سوری جلوگیری می‌شود.

شناسایی ۶۰ اولیای بی‌سواد در مدارس
رسولی خاطرنشان کرد: با انعقاد تفاهم نامه ناحیه دو آموزش و پرورش با دو شرکت آینده‌سازان و تلاشگران فدک، ۲۳ کلاس‌ سوادآموزی با شرکت ۲۵۷ سوادآموز تشکیل شده است.

وی با اشاره به شناسایی ۶۰ اولیای بی‌سواد در مدارس ناحیه دو آموزش و پرورش قزوین عنوان کرد: خوشبختانه در زمینه سوادآموزی به ایرانیان موفق بودیم، اما بیشترین آمار بی‌سوادی مربوط به اتباع خارجی است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین بیان کرد: از سال ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۵، ناحیه دو قزوین در بین مناطق ۱۴ گانه استان، رتبه نخست جذب، نگهداشت و آموزش بی‌سوادان را کسب کرد.

رسولی در پایان با اشاره به آمار دانش‌آموزان این ناحیه گفت: در مدارس ناحیه دو قزوین ۱۷۰۰ معلم به بیش از ۲۸ هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی آموزش می‌دهند.

انتهای پیام/۷۰۰۳


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.