اجرای 20 عنوان برنامه در طرح "پایتخت کتاب"
یکشبه 29 مهر 1397

مجری پروژه "پایتخت کتاب" در استان قزوین مطرح کرد

اجرای 20 عنوان برنامه در طرح "پایتخت کتاب"/ قزوین سرانه پایینی در کتابخوانی دارد

اجرای 20 عنوان برنامه در طرح"پایتخت کتاب"/ قزوین سرانه پایینی در کتابخوانی دارد
کد خبر: 269528/ کدخبرنگار : 51/ تاریخ انتشار: 1396/09/27 ساعت: 9:38 AM


مجری پروژه "پایتخت کتاب" در استان قزوین گفت: حدود ۲۰ واحد عنوان برنامه و طرح پیشنهادی در حوزه پایتخت کتاب از جمله؛ کتاب سلامت، سفیر کتاب، صندوق نشر، ایستگاه کتاب، تور کتاب در دست اجرا است.زهرا گروه ای در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنرصبح قزوین، از شرکت استان قزوین در طرح "پایتخت کتاب" خبر داد و اظهار کرد: پایتخت کتاب یک بِرند است که متولی اصلی آن وزارت فرهنگ‌ و‌ ارشاد است؛ که سالیانه به یک شهر تعلق می‌گیرد.

وی تصریح کرد: طرح پایتخت کتاب چهارمین سال اجرایی است، که قزوین با ارائه فعالیت و طرح‌های نوین خود در حوزه کتاب به دبیرخانه اولین سال است که در این طرح شرکت می‌کند.
این مسئول خاطرنشان کرد: طرح پایتخت کتاب حدود یک ماه ونیم است که شروع شده و دبیرخانه آن در اداره فرهنگ و ارشاد است و حمایت می‌شود.

مجری پروژه پایتخت کتاب در قزوین ادامه داد: امیدواریم به جلوتر که پیش می‌رویم شهرداری و مجموعه‌های دیگر مشارکت کنند، تا بتوانیم فعالیت‌های خوب یکسال را به وزارتخانه گزارش دهیم.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سیمرغ ابراز کرد: اگر در سطح شهر برنامه و طرح‌های پایتخت کتاب با مشارکت شورای اسلامی شهر، شهرداری، مجموعه مدیریت و حتی آموزش و پرورش عملی شود، اتفاق‌های خوبی خواهد افتاد.

مجری پروژه پایتخت کتاب در قزوین مطرح کرد: پایگاه کتاب صوتی و الکتریکی استان قزوین با عنوان Qazvinketab.ir دو طرح اصلی پایتخت کتاب هستند.

وی افزود: در این پایگاه‌ها کتاب‌های مختلفی در زمینه حقوق شهروندی، آشنایی با مفاخر قزوین و مکان‌های تاریخی شهر به صورت صوتی در سایت بارگذاری می‌شود.

این مسئول عنوان کرد: طرح پایتخت کتاب از طریق سازمان یونسکو در سطح جهانی پیشنهاد شده است، ولی به علت اینکه ایران حداقل استانداردها را برای حضور در جشنواره ندارد، ابتدا به صورت کشوری برگزار می‌شود تا شهرها در سطح بالایی از آموزش قرار گیرند و استاندارد‌ها را کسب کنند تا بتوانند در سطح جهانی رقابت کنند.

گروه ای اذعان کرد: اکنون در دنیا، کشورهایی که در این طرح جهانی شرکت کرده اند با فاصله زیادی از ما قرار دارند زیرا در آنجا نوزاد تازه متولد شده علاوه بر کارت درمان، کارت کتاب هم دریافت می‌کند؛ یا فضای کتابخانه برای مطالعه روزانه کودکان ۶یا ۷ ماه فراهم شده است.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سیمرغ عنوان کرد: امسال طبق قرارداده و تفاهم نامه ای که بین اداره ارشاد و بهزیستی منعقد شده است، در مهد کودک‌ها طرح دوشبه‌های کتاب را اجرا می‌کنیم.

مجری پروژه پایتخت کتاب در قزوین ادامه داد: طرح دیگری که با آموزش و پرورش درحال رایزنی هستیم؛ این است که دانش آموزان در هفته یک زنگ را در قالب درس با عنوان همیار کتاب به صورت روایت گری کتاب خواهند داشت.

وی گفت: در مدرسه شریف برای دانش آموزان سال چهارم، پنجم و ششم کتاب‌هایی با عنوان داستان، آرزو و خاطره با خط و طراحی خود دانش آموزان چاپ کرده است.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سیمرغ ادامه داد: این طرح‌ها باید به مدارس دیگر اطلاع رسانی شود تا آنها هم اجرایی کنند ولی متاسفانه این مطالبه در مردم نیست.

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی پایتخت کتاب اینست که بتواند مخاطبانش را افزایش دهند به صورتی که مخصوص یک طیف خاص نباشند و طیف وسیعی از افراد جامعه را دربربگیرد و آنها را با مطالعه درگیر کند‌.

این مسئول افزود: پایتخت کتاب می‌خواهد به افزایش سرانه مطالعه از طریق ارتباطات دستگاه‌های اجرایی استان در شهرهای مختلف برسد.

وی ادامه داد: طبق این طرح استانی باید اکثر دستگاه‌های اجرایی در آن دخیل و مشارکت داشته و اتحاد نظر داشته باشند؛ که همین مهم ترین زیرساخت‌هایی است که ما بتوانیم در رده جهانی شرکت کنیم.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سیمرغ اذعان کرد: طبق تفاهم نامه ای که با سازمان مدیریت درمانی بسته شده، قرار است در اتاق بیماران در کنار تلویزیون کتاب‌ها به صورت دوره ای نصب شود.

مجری پروژه پایتخت کتاب در قزوین ادامه داد: امیدواریم به سمت و سویی برویم که پس از یک بار اجرایی شدن این برنامه‌ و طرح‌ها، دستگاه‌ها و مردم درگیر آن شوند و خودشان تقاضا دهند و پیگیری کنند.

وی ابراز کرد: بزرگ ترین ایراد اینگونه طرح‌ها که غالبا با شکست مواجه می‌شود، مقطعی بودن برنامه‌های آن است.

گروه ای افزود: باید به گونه ای فرهنگ سازی شود که از حالت ویترینی بیرون بیاییم، یعنی دنبال ظاهر سازی و شعار نباشیم زیرا همه در ظاهر از امر کتاب حمایت می‌کنند.

وی با اشاره به شعار پایتخت کتاب" یک ساعت مطالعه، ۵۰ سال کتاب در سال" بیان کرد: این رویکردها باعث می‌شود تا قوانین مدیریت شهری کاهش پیداکند و خیلی از فرهنگ سازی‌ها در جامعه رواج پیدا کند.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سیمرغ گفت: تاکنون جلسات زیادی برگزار شده ولی متاسفانه برخی از سازمان‌ها آنگونه که باید همکاری نکرده اند و اقدامی برای اطلاع رسانی در سطح عموم انجام نداده اند.

وی در پاسخ به سوال که به علت عدم کار مناسب استان قزوین در شناساندن جایگاه خوشنویسی به عنوان پایتخت آن امکان دارد پایتخت کتاب هم همین سرنوشت را پیدا کند، اظهار کرد: اگر هر چیزی که به دنبال ظاهرسازی آن باشیم همین عاقبت را پیدا می‌کند.

مجری پروژه پایتخت کتاب در قزوین افزود: وقتی توقع و انتظار مردم از مسئولین باشد کار حالت اجرایی می‌گیرد و تا وقتی مطالبه نباشد فقط یک عنوان می‌ماند و پیشرفتی ندارد.

وی ادامه داد: تا آنجایی که اطلاع دارم قرار است اقداماتی از سوی استانداری در حوزه خوشنویسی انجام شود و امیدواریم که بتواند خود را متمایز کند و نشان دهد.

مدیر موسسه فرهنگی و هنری سیمرغ تصریح کرد: حدود ۲۰ واحد عنوان برنامه و طرح پیشنهادی در حوزه پایتخت کتاب از جمله؛ کتاب سلامت، سفیر کتاب، صندوق نشر، ایستگاه کتاب، تور کتاب در دست اجرا است.

این مسئول اذعان کرد: اجرای دو طرح همیار کتاب و کتاب صوت شروع شده و در حال اجرایی است و امیدواریم طرح‌های پیشنهادی با همکاری، پیش برود.

وی گفت: قزوین سرانه پایینی در کتابخوانی دارد و اجرای طرح پایتخت کتاب، نیازمند اجرای مستمر طی چندین سال در قزوین است.
انتهای پیام/ 3008


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.