المانیتور; مصوبه جدید کنگره فروش هواپیما به ایران را دشوار م
دو شنبه 19 آذر 1397

کارشکنی آمریکا در فروش هواپیما به ایران؛

المانیتور: مصوبه جدید کنگره فروش هواپیما به ایران را دشوار می‌کند

المانیتور; مصوبه جدید کنگره فروش هواپیما به ایران را دشوار می‌کند
کد خبر: 269417/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/09/25 ساعت: 10:30 AM


وبگاه آمریکایی المانیتور جزئیات جدیدی از طرح نظارت بر فروش هواپیما به ایران را منتشر کرد.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، وبگاه آمریکایی المانیتور گزارش داد طرحی که شب گذشته در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید مستقیما فروش هواپیما‌های مسافربری به ایران را ممنوع نمی‌کند، اما به صورت بالقوه می‌تواند تمایل وزارت خزانه‌داری برای اعطای مجوز فروش هواپیما به ایرانرا کاهش دهد.

در واقع، طرح موسوم به «افزایش نظارت بر فروش هواپیما به ایران» هیچکس را از فروش کالایی به ایران منع نمی‌کند، اما به جهت مسئولیتی که بر دوش وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار می‌دهد می‌تواند فرآیند فروش هواپیما به ایران را مختل کند.

این طرح وزارت خزانه‌داری آمریکا را ملزم می‌کند به کنگره اطمینان دهد که فروش هواپیمای مسافربری بوئینگ و ایرباس به ایران، خطری در رابطه با پولشویی یا تروریسم به همراه ندارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین پیش از اعطای مجوز باید به کنگره تضمین دهد که منفعتی از فروش هواپیما به ایران عاید ایرانی‌هایی که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند، نمی‌شود.

این طرح پنجشنبه شب با 252 رای موافق در برابر 167 رای مخالف به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید و برای نهایی شدن، مجلس سنا نیز باید آن را تصویب کند.

در همین حال، نشریه وال‌استریت ژورنال نیز گزارش داد دولت آمریکا در حال بررسی راهبردی است که می‌تواند در روند فروش هواپیما به ایران اختلال ایجاد کند.

به نوشته این نشریه، دولت ترامپ در حال حاضر مشغول بررسی گزینه‌های خود درباره فروش هواپیما به ایران است که یکی از آنها، تحویل تدریجی هواپیماهای خریداری شده به این کشور است تا این اطمینان حاصل شود که تهران از آنها استفاده غیرقانونی نمی‌کند!

یک مقام آگاه نیز به وال‌استریت ژورنال گفته است دولت ترامپ به دنبال راهکاری است که مطمئن شود ایرلاین‌های ایرانی از هواپیماهای جدید برای انتقال نیرو و سلاح استفاده نخواهند کرد و یا قطعات آنها در اختیار هواپیمایی ماهان که در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکاست قرار نخواهد گرفت.

انتهای پیام/1404منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.