ممنوع الخروجی خانواده هاشمی چرا برداشته شد؟
سه شبه 20 آذر 1397

باز هم پای وصیت نامه هاشمی را وسط کشیدند!

ممنوع الخروجی خانواده هاشمی چرا برداشته شد؟

ممنوع الخروجی خانواده هاشمی چرا برداشته شد؟
کد خبر: 269303/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/09/22 ساعت: 11:45 AM


هنوز علت اصلی ممنوع الخروجی فرزندان آیت‌ا... مشخص نیست اما آنها محدودیتی برای فعالیت در داخل کشور ندارند چنان که محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران است که مقام بالایی تلقی می‌شود. ارتباط این ممنوع التصویری‌ها با وصیتنامه ‌آیت‌ا... هاشمی هم مشخص نیست و هنوز خبر دقیقی درباره آن منتشر نشده است.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، دیروز سید‌محمود علیزاده طباطبایی در گفت‌و‌گو با ایلنا در مورد آخرین وضعیت پرونده محمد‌علی طاهری گفت: با توجه به اینکه رای در دیوان عالی کشور نقض شده است پرونده به شعبه هم عرض یعنی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده است. وی افزود: باید منتظر باشیم که شعبه تعیین وقت و به ما ابلاغ کند تا رسیدگی مجدد شروع شود.

این وکیل دادگستری درباره خبر ممنوع الخروجی برخی از اعضا خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی گفت: من از طرف خانواده آقای هاشمی این موضوع را پیگیری کردم. بر اساس ماده ۱۶قانون گذرنامه فائزه و یاسر هاشمی و پسر فائزه و محسن هاشمی ممنوع‌الخروج هستند.

وی افزود: این ممنوع الخروجی به معنی این نیست که این افراد اتهامی دارند زیرا ماده ۱۶قانون گذرنامه مقرر می‌دارد اگر قاضی مصلحت بداند می‌تواند افراد را از خروج از کشور منع کند.

این در حالیست که ياسر هاشمي در گفت‌وگو با «شرق» اعلام کرد که «اطلاعات آقاي عليزاده‌طباطبايي به‌روز نيست و اين اطلاعات صحت ندارد».

 اين در حالي است كه خود عليزاده هم در توضيحات بيشتري به «شرق» گفـت: ياسر هاشمي به او گفته است با پيگيري‌هايي که خودشان انجام داده‌اند، ممنوع‌الخروجي آنها رفع شده است.

طباطبايي گفت: «ممنوع‌الخروجي مربوط به چند ماه قبل بوده است ولي با پيگيري‌هاي انجام‌شده رفع شده و ظاهرا برخي اعضای خانواده هم سفر به خارج داشتند و با مشكلي روبه‌رو نشده‌اند».

 به گفته عليزاده‌طباطبايي، براساس ماده ۱۶ قانون گذرنامه، ممنوع‌الخروجي نياز به تشكيل پرونده ندارد و به صلاحديد قاضي اين اتفاق ممكن است رخ دهد.

* پای وصیت نامه هاشمی هم به ماجرا باز شد

اما در حالیکه ممنوع الخروجی برخی اعضای خانواده هاشمی تکذیب شده ولی فاطمه هاشمی روایت دیگری از ممنوع الخروجی برادران و خواهرش دارد!

 دختر بزرگ مرحوم آیت‌ا... هاشمی درباره ماجرای ممنوع‌الخروجی خانواده‌شان و وصیتنامه پدر گفت: «هنوز در مورد دلیل این مساله پاسخی به ما داده نشده است، اما برخی‌ها حدس می‌زنند که شاید اطلاعات مهم و محرمانه‌ای از نظام نزد ما وجود داشته و برای همین تعدادی از ما را ممنوع‌الخروج کردند. این در حالی‌ است که نزد خاندان آیت‌ا... ‌هاشمی هیچ اطلاعات سری و مهم وجود ندارد. همان موقعی که پدرم فوت شدند، آقایان آمدند و هرچه بود و نبود را با خودشان برداشتند و بردند. آیت‌ا...‌ هاشمی در دفتر کارشان که مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده، مطالب مهمی را در گاوصندوق و چند کشو نگهداری می‌کردند و وقتی من به آنجا رفتم تا وسایل پدرم را به خانه بیاورم، با کشوهای خالی مواجه شدم و هیچ چیزی وجود نداشت. ما به دنبال وصیتنامه ‌آیت‌ا... ‌هاشمی بودیم و پیش خودمان فکر کردیم که شاید وصیتنامه آنجا باشد، برای همین به دفتر کار ایشان رفتیم تا داخل کشو و گاوصندوق را ببینیم اما دیدیم که کشوها و گاوصندوق خالی است».

از سوی دیگر روزنامه اصلاح طلب شرق و از حامیان خانواده هاشمی نیز نوشته است: مهرماه بود كه فائزه هاشمي از ممنوع‌الخروجي پنج نفر از اعضاي خانواده خبر داد. او در مصاحبه با روزنامه شهروند، با اعلام اينکه خود او در ۲۶ ارديبهشت ممنوع‌الخروج شده، گفته بود: «شايد تصور مي‌شود که ما اسنادي را از اسرار نظام در اختيار داريم که مي‌خواهيم منتشرش کنيم در حالي ‌که چنين چيزي نيست».

صحبت‌ها از ممنوع‌الخروجي خانواده هاشمي، يك سال بعد از درگذشت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در حالي است كه حسن لاهوتي نوه دختري مرحوم هاشمي و فرزند فائزه هاشمي، سال ٨٩ به مدت يك روز بازداشت شده بود. او كه ١٠ روز پس از انتخابات رياست‌جمهوري دهم عازم لندن شده بود، هنگام بازگشت به كشور توسط تعدادي از مأموران و با ارائه حكم قضائي بازداشت و روانه زندان شد.

عباس جعفري‌دولت‌آبادي دادستان عمومي و انقلاب تهران همان زمان گفت: لاهوتي بامداد روز يكشنبه به موجب دستور قضائي و به اتهام ارتكاب برخي جرائم امنيتي در فرودگاه امام خميني (ره) دستگير شده بود كه عصر دوشنبه پس از انجام پاره‌اي تحقيقات توسط بازپرس، ابراز ندامت و پشيماني از اقدامات ارتكابي و با پذيرش توديع وثيقه ٧٣ميليون‌توماني به دستور بازپرس و تأييد دادستان تهران از زندان آزاد شد.

روزنامه آرمان نیز که به روزنامه خانوادگی آیت الله هاشمی معروف است نیز در راستای گسترش و زنده نگه داشتن شایعات بی مورد درباره وصیت نامه هاشمی و ربط آن به ممنوع الخروجی یاسر و فائزه نوشته است: "هنوز علت اصلی ممنوع الخروجی فرزندان آیت‌ا... مشخص نیست اما آنها محدودیتی برای فعالیت در داخل کشور ندارند چنان که محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران است که مقام بالایی تلقی می‌شود. ارتباط این ممنوع التصویری‌ها با وصیتنامه ‌آیت‌ا... هاشمی هم مشخص نیست و هنوز خبر دقیقی درباره آن منتشر نشده است. مشخص نیست موانع لغو ممنوع الخروجی فرزندان آیت‌ا... چگونه برداشته خواهد شد و وکلای این خانواده هم به اظهارنظر در این باره نپرداخته‌اند چنان که گویی این موضوع رازی سر به مهر است!"انتهای پیام/1404

منبع خبر : جهان

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.