مشکلات اقتصادی و بیکاری عامل افزایش زندانیان است
سه شبه 29 آبان 1397

دادستان شهرستان بویین زهرا:

مشکلات اقتصادی و بیکاری عامل افزایش زندانیان است

مشکلات اقتصادی و بیکاری عامل افزایش زندانیان است
کد خبر: 269287/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/09/22 ساعت: 10:35 AM


دادستان شهرستان بویین زهرا گفت: مشکلات اقتصادی و بیکاری از عوامل تاثیرگذار در بروز جرائم و در نتیجه افزایش زندانیان محسوب می‎شوند.سعید اقبالی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: حبس‌زدایی و کاهش اطاله دادرسی از سیاست‌های کلان قوه قضائیه است و همه بزرگان و مسئولان كشور دغدغه كاهش جمعیت زندان‌ها را دارند.

وی ادامه داد: بعد از فرمایش مقام معظم رهبری در اين خصوص، حجت بر همه مسئولان تمام شد و همگان متوجه شدند که حبس زدایی تنها سیاست قوه قضائیه نیست بلکه سیاست حاکمیت است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بویین زهرا اضافه کرد: حبس زدایی سیاستی علمی، منطقی و اجرا شده در بیشتر کشورهاست و با تأسی از بیانات رهبری تدوین شده تا امنیت جامعه در حد مطلوب باشد و همگی می‌خواهند افراد حاضر در زندان با حرفه آموزی و آموزش های لازم به آغوش گرم خانواده و جامعه بازگردند.

وی عنوان کرد: ما در حبس زدایی به دنبال استفاده منطقی، عقلانی و هدفمند از مجازات حبس هستیم، حبس زدایی یک اندیشه خاص دستگاه قضایی نیست بلکه موضوع حبس زدایی خواست ملی، دینی، عقلانی و فرا قوه ای است.

این مسئول اعلام کرد: بايد موضوع مجازات های جایگزین زندان در دستور کار باشد تا بتوانیم شاهد کاهش محسوس جمعیت زندانیان باشیم.

وی توضیح داد: هم اکنون علاوه بر روش‎هایی که برای کاهش صدور احکام مجازات حبس به کار برده می‎شود، تعلیق مجازات مجرمانی که برای نخستین بار مرتکب جرم می‎شوند از دیگر راه‎های مؤثر در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها به شمار می‎آید.

اقبالی گفت: سیاست حبس‎زدایی و کاهش جمعیت کیفری زندان‎ها، می‎تواند از طریق بهره‎گیری از روش‎های متعدد در مسیر اجرا موفقیت‎های بیشتری کسب کند.

اطاله دادرسی یکی از دغدغه‌های بزرگ قوه قضاییه
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بوئین زهرا ابراز کرد: مشکلات اقتصادی و بیکاری از عوامل تاثیرگذار در بروز جرائم و در نتیجه افزایش زندانیان محسوب می‎شوند.

وی عنوان کرد: بايد توجه كرد كه در بسیاری از مواقع حضور فرد در زندان به لحاظ اجتماعی و اعتباری صدمات جبران ناپذیری را به زندگی متهم وارد می‌کند، از سوی دیگر زمانی که فردی وارد زندان می‌شود آسیب‌های اجتماعی بسیاری خانواده این فرد را تهدید می‌کند؛ بنابراين استفاده از مجازات‌های جایگزین برای کاستن از ضررها و آسیب‌های جدی زندان به افراد و خانواده زندانیان ضروري است.

این مسئول اعلام کرد: مشکل دیگری هم که در میان مراجعان و ذهن مردم وجود دارد این است که نگاه عمومی جامعه در برخورد با جرائم و تخلفات حبس و زندانی شدن افراد است در حالی که زندان باید راه نهایی و آخرین برای کار قضایی باشد.

دادستان بویین زهرا ادامه داد: البته امروز با توجه به گستردگی جوامع و پیچیدگی جرایم و لزوم مقابله با شرارت‌ها و تبهکاری‌ها و از طرفی ضرورت حفظ امنیت اجتماعی، برای محافظت از جامعه و مقابله با اقدامات مخرب لازم است مکانی به نام زندان داشته باشیم.

وی بیان کرد: اطاله دادرسی امروزه یکی از دغدغه‌های بزرگ قوه قضاییه است و الکترونیکی شدن ابلاغ‌ها می‌تواند گام بلندی در کاهش اطاله دادرسی باشد.

اقبالی یادآورشد: این طرح سبب افزایش سرعت، دقت و حفظ حریم خصوصی مردم می‌شود و نظارت جامع و کامل مدیران سبب کاهش اطاله دادرسی است.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.