رشد 25 درصدی عواید موقوفات استان در سال جاری
سه شبه 29 آبان 1397

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین خبر داد:

رشد 25 درصدی عواید موقوفات استان در سال جاری

رشد 25 درصدی عواید موقوفات استان در سال جاری
کد خبر: 269213/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1396/09/20 ساعت: 11:34 AM


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: میزان عواید موقوفات در سال جاری تاکنون 50 میلیارد و 57 میلیون ریال بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 25 درصد رشد داشته است.حجت‌الاسلام غلامرضا عادل در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: طی یکسال گذشته در مجموع 183 مبلغ بومی و اعزامی از قم در مناسبت‌های مختلف در بقاع متبرکه سطح استان مستقر شده‌اند.

وی افزود: 309 نفر از هیئت امنا نیز در طول یکسال اخیر ثبت و فعال شده‌اند و در مجموع اعضای هیئت امنای امامزادگان و اماکن متبرکه سطح استان، 2180 نفر هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین خاطرنشان کرد: در حوزه اجرای نیات واقفان از عوائد موقوفات در حوزه نیات مذهبی شامل ختم قرآن، اطعام، عزاداری، کتب دینی و اجرای فرائض دینی 8 میلیارد و 597 میلیون ریال در یک سال گذشته هزینه کرده‌ایم.

شرکت 195 نفر در دوره‌های حفظ مجازی قرآن
وی ادامه داد: همچنین در نیت‌های خیریه شامل درمان، ازدواج، دانش‌آموزان و دانشجویان بی‌بضاعت 5 میلیارد و 144 میلیون ریال، حوزه عتبات عالیات مبلغ 4 میلیارد و 376 میلیون ریال و در حوزه عواید موقوفات مربوط به هزینه‌های عمرانی و جاری مساجد مبلغ 4 میلیارد و 259 میلیون ریال هزینه شده است.

عادل عنوان داد: از سال گذشته تاکنون در موقوفات مربوط به بقاع متبرکه 30 میلیارد و 552 میلیون ریال و در موقوفات دارای نیات اجتماعی از قبیل تعمیر حسینیه و تجهیز کتابخانه مبلغ 6 میلیارد و 171 میلیون ریال و درمورد موقوفات مرتبط با مدارس علوم دینی و حوزه‌های علمیه 429 میلیون ریال پرداخت شده است.

وی در ادامه بیان کرد: در حوزه مشارکت مردمی و هدایای غیرنقدی مردم به منظور ساخت و ساز و توسعه امامزادگان نیز در طول یکسال گذشته در مجموع 9 میلیارد و 751 میلیون ریال جمع‌آوری شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه قرآنی خاطرنشان کرد: پایان سال گذشته 1305 نفر در آزمون‌ پایانی طرح حفظ قرآن برگزیده شدند و همچنین در استان قزوین 195 نفر از قرآن پژوهان به صورت مجازی مشغول حفظ قرآن هستند.

وی عنوان کرد: در حوزه پروژه‌های عمرانی بقاع متبرکه شامل بازسازی، تعمیر، توسعه و تکمیل بقاع متبرکه نیز در 65 بقعه با زیربنای بالغ بر 29 هزار مترمربع و اعتبار بیش از 52 میلیارد ریال طرح‌های عمرانی صورت گرفته که از این مبلغ 30 میلیارد ریال از محل کمک‌های خیرین بوده است.

عادل با اشاره به اختصاص 3 میلیارد و 455 میلیون ریال اعتبار به مساجد سطح استان طی یکسال گذشته بیان کرد: 4 میلیارد و 803 میلیون ریال نیز برای بقاع متبرکه اختصاص پیدا کرده است.

وی بیان کرد: در حوزه عواید موقوفات در حوزه‌های مختلف شاهد رشد ۲۵ درصدی بودیم که بخشی از آن حاصل تنظیم اسناد اجاره‌ای جدید بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در پایان گفت: میزان عواید موقوفات در سال جاری تاکنون 50 میلیارد و 57 میلیون ریال بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 25 درصد رشد داشته است.


انتهای پیام/7003با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.