ضدانقلاب مرا مزدور نظام و حزب اللهی‌ها، منافق می‌دانند
سه شبه 20 آذر 1397

زیباکلام در قزوین:

ضدانقلاب مرا مزدور نظام و حزب اللهی‌ها، منافق می‌دانند/ اگر انقلاب اسلامی نباشد نمره دموکراسی کشور "یک" خواهد شد

ضدانقلاب مرا مزدور نظام و حزب اللهی‌ها، منافق می‌دانند/ اگر انقلاب اسلامی نباشد نمره دموکراسی کشور"یک" خواهد شد
کد خبر: 268941/ کدخبرنگار : 51/ تاریخ انتشار: 1396/09/13 ساعت: 3:57 PM


زیباکلام در قزوین گفت: من نه تنها کلیت نظام را قبول دارم بلکه معتقدم برای این نظام باید بایستیم و مبارزه بکنیم، من به خاطر این عقیده مورد هجمه دو جریان قرار گرفته‌ام.به گزارش خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در مناظره‌ای که ظهر امروز(دوشنبه) به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در تالار اجتماعات مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: یکی از پرسش‌های اساسی که طی دهه گذشته، یعنی بعد از 2 خرداد 76 در ایران به وجود آمد، چرایی وقوع انقلاب اسلامی است؟

وی افزود: اما چرا این سوال مطرح شد؟ زیرا دوم خرداد به دنبال تحقق اهداف و آرمان‌های برزمین مانده انقلاب اسلامی بود، اگر از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبی بپرسید که چه هدفی دارند و چرا به مجلس می‌روند، متوجه می‌شوید که اصلاحات به دنبال آرمان‌های فراموش شده انقلاب اسلامی است که در دهه‌های گذشته تحقق نیافته و رو به فراموشی رفته‌اند.

این استاد دانشگاه با طرح این سوال که اصلاح طلبان چه می‌خواهند، پاسخ داد: حاکمیت قانون، نبود زندانی سیاسی، آزادی افکار و اندیشه در چارچوب قانون، آزادی اجتماعات و تشکل‌های صنفی_سیاسی مطالبات اصلاح‌طلبان از جمله مطالبات اصلاح‌طلبان هستند.

وی تصریح کرد: اما آیا این شعارها تازه سال ۷۶ پیدا شدند؟ خیر، مردم ایران از زمان مشروطه به دنبال این اهداف بودند، ملی شدن نفت، مشروطه و انقلاب اسلامی همه برای تحقق این شعارها بود. اما از آنجا که این اهداف در سال‌های بعد از انقلاب فرصت تحقق پیدا نکردند و فراموش شدند، اصلاحات به دنبال احیای این‌ها بود.

زیباکلام با اشاره به اینکه اصولگرایان وقتی با شعارهای اصلاح‌طلبی مواجه شدند شعارهایی چون استکبارستیزی و صدورانقلاب را مطرح کردند، تاکید کرد: این تاکید بر آمریکاستیزی برای عده‌ای فایده‌های زیادی دارد، زیرا در لوای این‌ها می‌توانند دیگر اهداف اصلی انقلاب اسلامی چون آزادی را به حاشیه ببرند.

وی اضافه کرد: حتی اگر فرض بگیریم که انقلاب اسلامی برای مبارزه با آمریکا، اسرائیل و عربستان بود، آیا بعد از ۴۰ سال نسل جدید و کسانی که در ۲۲ بهمن ۵۷ هنوز متولد نشده بودند، حق ندارند چیزی جز این‌ها بخواهند؟ آیا ما مجبوریم همچنان به آمریکا ستیزی ادامه دهیم؟ باید نظرسنجی انجام دهیم تا ببینیم آیا مردم همچنان به دنبال آمریکا ستیزی هستند یا خیر؟

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی ادامه مبارزات آزادی‌خواهانه ملت ایران بعد از مشروطه بوده‌است، تشریح کرد: بعد از انقلاب به دلایلی اهداف و آرمان‌های اولیه کنار رفت و آمریکاستیزی جای آن را گرفت.

وی افزود: باید به یک ارزیابی و جمع بندی از این 4 دهه برسیم تا بتوانیم برای آینده تصمیم گیری کنیم.


عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بارها گفته‌ام که کلیت نظام را قبول دارم، اظهار کرد: من نه تنها کلیت نظام را قبول دارم بلکه معتقدم برای این نظام باید بایستیم و مبارزه بکنیم، من به خاطر این عقیده مورد هجمه دو جریان قرار گرفته‌ام؛ از سویی جریان سلطنت طلب، ضد انقلاب مرا عامل و مزدور نظام می‌دانند، زیرا با هر کسی که در پی تثبیت و بقای نظام باشد، مخالفند.

وی افزود: حزب‌اللهی‌ها نیز مرا منافق می‌دانند و مخالفند، اما من هیچ وقت سعی نکردم به هیچیک از این دو گروه خود را ثابت کنم و متقاعدشان کنم که آدم بدی نیستم.

این استاد علوم سیاسی با بیان اینکه امروز نیز مهم‌ترین تلاش ما باید تحقق دموکراسی باشد، گفت: با وجود این معتقدم اگر امروز نمره ما در دموکراسی 10 و 11 است، اگر این نظام سقوط کند و نظام دیگری بیاید نمره ما 1 خواهد شد، بنابراین باید در همین نظام برای تحقق دموکراسی تلاش کنیم.
انتهای پیام/5001


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.