سرطان سینه سومین علت مرگ‌و‌میر در بانوان قزوینی است
دو شنبه 30 مهر 1397

معاون فنی مرکز بهداشت استان:

سرطان سینه سومین علت مرگ‌و‌میر در بانوان قزوینی است

سرطان سینه سومین علت مرگ‌و‌میر در بانوان قزوینی است
کد خبر: 268839/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/09/11 ساعت: 1:15 PM


معاون فنی مرکز بهداشت استان گفت: هر 2 تا 3 روز در استان قزوین، یک مورد جدید پاتولوژی سرطان سینه در بین بانوان استان مثبت می شود.دکتر ناهید یزدی، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: از آنجا که سرطان سینه از دسته سرطان‌های قابل پیشگیری است، پس بنابراین، اقدام به موقع به منظور غربالگری افراد بدون علامت و تشخیص زودهنگام در افراد علامت دار، می‌تواند جان بانوان بسیاری را نجات دهد.

مدیرگروه سلامت خانواده مرکز بهداشت استان قزوین، مهمترین عوامل خطر این بیماری را سابقه خانوادگی مثبت، اضافه وزن، سابقه رادیوتراپی، سن بالای 50 سال و وزن بالا عنوان کرد و گفت: در هرحال، حتی بدون داشتن عوامل خطر، کلیه بانوان بالای 20 سال، باید هر ماه، خودآزمایی پستان و بانوان بالای 30 سال، هر سال، معاینه کلینیکی انجام دهند تا با تشخیص زودهنگام، جلوی بروز این بیماری مهلک، اما قابل پیشگیری، گرفته شود.

سرطان سینه در مردان نیز بروز می‌کند
مشاور امور بانوان رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: یکی از علل اصلی مرگ و میر در مردان و زنان، بیماری سرطان است که البته برخی سرطان‌ها در هر جنس، با شدت بیشتری دیده می‌شود.

وی اظهار کرد: اگرچه سرطان سینه به نظر می رسد که خاص گروه بانوان باشد؛ ولی این سرطان با درصد پایین، یعنی: حدود یک تا دو درصد، در گروه مردان نیز دیده می‌شود.

دکتر یزدی اذعان کرد: متاسفانه طی سال‌های اخیر، روند ابتلا به سرطان سینه در بین بانوان، صعودی بوده است.

وی گفت: در سال 1394 در استان قزوین، سرطان سینه، چهارمین علت مرگ و میر بانوان 30 تا 70 سال بوده که البته در سال بعدش، سومین علت مرگ و میر در بانوان استان شده است.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.