برداشت 85 هزار تن زیتون از باغات کشور
چهار شنبه 28 آذر 1397

مجری طرح زیتون کشور اعلام کرد:

برداشت 85 هزار تن زیتون از باغات کشور/ سرمازدگی میزان محصول را کاهش می‌دهد

برداشت 85 هزار تن زیتون از باغات کشور/ سرمازدگی میزان محصول را کاهش می‌دهد
کد خبر: 268680/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/09/05 ساعت: 12:29 PM


مجری طرح زیتون کشور گفت: امسال 85 هزار تن زیتون از باغات کشور برداشت شود که بجهت سرمازدگی و تنش گرمایی در زمان گلدهی در برخی استان‌ها؛ میزان تولید محصول کاهش یافته اما کیفیت و مرغوبیت بیشتر و بهتری نسبت به سال گذشته دارد.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ احمد مستخدمی مجری طرح زیتون کشور پیش از ظهر امروز(یکشنبه) در همایش طرح حمایتی زیتون که با حضور بهره برداران زیتون در استان‌های گیلان، زنجان و قزوین در مجموعه باغستان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: طرح جوانسازی باغات مسن زیتون مهمترین برنامه دفتر زیتون وزارت جهاد کشاورزی است تا با اجرای آن، عملکرد باغات افزایش یابد و بدون افزایش عملکرد در واحد سطح و همچنین مصرف آب بتوان تولید نهایی زیتون در کشور را افزایش دهیم.

وی افزود: اجرای طرح‌های پیوند و سرشاخه کاری و استفاده از ارقام مناسب و سازگار این محصول در مناطق و همچنین توسعه باغات نیز از دیگر برنامه‌های این دفتر است.

این مسئول با بیان اینکه زیتون تنها محصول استراتژیک باغبانی کشور است، بیان کرد: یکی از رسالت‌های مهم دفتر زیتون؛ طرح سلامت اجتماعی کشور است که با افزایش تولید روغن و سرانه مصرف و همچنین ترویج آموزش و برنامه‌های مناسب برای استفاده از روغن زیتون در دست پیگیری است.

وی اضافه کرد: روغن زیتون با طرح سلامت جامعه عجین شده که باید در تولید آن به خودکفایی برسیم.

اجرای طرح حمایتی یارا کارت بانک کشاورزی
مجری طرح زیتون کشور گفت: زیتون جزو نمونه‌های گیاهی همگرا با توسعه پایدار کشاورزی است و نسبت به نمونه‌های دیگر باغی نیاز به آب کمتری دارد که اگر مدیریت مناسبی در باغبانی زیتون انجام گیرد درآمد این محصول نسبت به محصولات باغی دیگر توجیه اقتصادی بیشتری خواهد داشت.

مستخدمی در ادامه به اجرای طرح‌های حمایتی زیتون اشاره و تصریح کرد: یکی از این طرح‌های حمایتی؛ بیمه خانوار بهره برداران زیتون است که با مساعدت و همکاری صندوق بیمه بنیاد ملی مهر بانو و نظام صنفی کشاورزی در مناطق زیتون خیز کشور اجرا می‌شود.

وی در ادامه به طرح حمایتی یارا کارت بانک کشاورزی اشاره کرد و گفت: در این طرح به پشتوانه یارانه افراد تسهیلاتی به آنها ارائه می‌شود که با هماهنگی و برنامه ریزی انجام شده، این تسهیلات به بهره برداران سه استان زیتون خیز قزوین، زنجان و گیلان ارائه خواهد شد.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد: با تدوین برنامه‌های مناسب و حمایت از کشاورزان و بهره برداران زیتون و همچنین ارائه خدمات دهی به این افراد در راستای اصلاح و توسعه باغات زیتون گام‌های موثری برداشته شود.

مستخدمی یادآور شد: بیش از 85 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر پوشش باغات زیتون است که بیش از 30هزار بهره بردار در این عرصه فعالیت دارند.

وی پیش بینی کرد: امسال 85 هزار تن زیتون از باغات کشور برداشت شود که بجهت سرمازدگی و تنش گرمایی در زمان گلدهی در برخی استان‌ها؛ میزان تولید محصول کاهش یافته اما کیفیبت و مرغوبیت بیشتر و بهتری نسبت به سال گذشته دارد.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.