نقص دودکش، بيشترين علت وقوع حوادث گازگرفتگي
جمعه 25 آبان 1397

سازمان آتش نشانی قزوین اعلام کرد:

نقص دودکش، بيشترين علت وقوع حوادث گازگرفتگي

نقص دودکش، بيشترين علت وقوع حوادث گازگرفتگي
کد خبر: 268617/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/09/02 ساعت: 11:49 AM


مدير مرکز آموزش سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين گفت: بررسي آمارهاي چندسال اخير سازمان آتش نشاني شهرداری قزوين نشان مي‌دهد بيشترين علت بروز گازگرفتگي نقص در سيستم دودکش وسايل حرارتي است.سعيد مافي در گفت‌وگو در خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: دودکش اولين مولفه خروج گازهاي سمي ناشي از احتراق وسايل حرارتي است و هرگونه نقص در سيستم آن تاثير قابل توجهي در بروز حوادث گازگرفتگي دارد.

وي با تاکيد بر اين که قطر لوله دودکش بايد بزرگتر يا مساوي خروجي کوره وسيله حرارتي باشد، افزود: گاهي اوقات مشاهده مي‌شود که به علت کوچک بودن دهانه ورودي دودکش، از لوله تبديل با قطر کمتر استفاده مي شود که به دليل ايجاد يک مقاومت در مسير جريان هواي گرم و محصولات حريق، بخشي از گاز منواکسيدکربن از دودکش پس زده شده و از طريق منافذ کوره و لوله به فضاي ساختمان بر مي‌گردد.

وي بیان کرد: نکته ديگر اينکه دودکش بايد داراي شيب مثبت باشد، يعني برای دودکش رو به بالا باشد نه به سمت پايين؛ همچنين نصب افقي دودکش به فاصله طولاني و اجراي پيچ و خم و استفاده از زانويي زياد در مسير آن، غير استاندارد است.

مدير مرکز آموزش آتش نشاني قزوين تصريح کرد: به هيچ وجه نبايد از لوله‌هاي آکاردئوني به عنوان لوله وسايل حرارتي استفاده کرد، اين لوله‌ها به مرور زمان مقاومت خود را از دست داده و دچار افتادگي و شيب منفي مي شود که در نهايت باعث برگشت گازهاي ناشي از احتراق به فضاي سکونت خواهد شد.

وي افزود: همچنين با گذشت زمان و بر اثر حرارت و گذر هواي گرم از داخل لوله‌هاي آکادئوني، سوراخ هاي بسيار ريزي در اين لوله‌هاي ايجاد مي‌شود که اگر چه ممکن است قابل ديدن نباشد ولي گاز سمي CO از طريق اين سوراخ‌ها بتدريج وارد فضاي خانه شده و باعث مسموميت و گازگرفتگي افراد مي‌شود.

مافي با اشاره به اين که جنس دودکش‌هاي داخل ديوار بايد از مصالح مقاوم بوده و به صورت مشترک و انشعابي کار نشده باشد، گفت: بارها ديده شده که براي تخليه دود حاصل از موتورخانه، يک دودکش بزرگ در ساختمان تعبيه شده و متاسفانه از هر طبقه هم يک انشعاب به اين دودکش متصل شده است که اين کار خطرناک بوده و دليل برخي از حوادث گازگرفتگي در سال ها ي اخير، همين انشعابات مشترک دودکش‌ها است.

وي مقاوم نبودن مصالح و عدم يکپارچگي دودکش‌هاي داخل ديوار را از ديگر دلايل وقوع حوادث گازگرفتگي خواند و افزود: گاهي اوقات ديده شده که لوله‌هاي سيماني را در داخل ديوار بر روي هم چيده و روي آن را با موادي مانند گچ و پوشانده اند که به مرور زمان و بر اثر انبساط و انقباض ناشي از گرما و سرماي هوا، ترک‌هايي در مسير پوشش لوله‌ها ايجاد شده و گاز منواکسيد کربن از اين طريق به داخل اتاق‌ها نفوذ کرده و حادثه گازگرفتگي اتفاق افتاده است.

مدير آموزش آتش نشاني شهرداری قزوين ادامه داد: بعضي مواقع افراد به دليل نبود دودکش در ساختمان، لوله بخاري را از پنجره يا ديوارهاي جانبي به بيرون مي کشند که کار اشتباه خطرناکي است و ممکن است محصولات احتراق و گازهاي سمي به دلايل مختلفي دوباره به داخل وسيله حرارتي و در نهايت فضاي ساختمان پس زده شود.

وي گفت: در صورت اجبار و نصب لوله از طريق پنجره بايد به ازاي کشيدن هر يک متر لوله افقي، 3 متر لوله عمودي نصب شود و انتهاي دودکش از ديوار جانبي پشت بام حداقل 60 سانتي متر بالاتر و مجهز به کلاهک H باشد.

مافي با توصيه به شهروندان مبني بر خودداري از قراردادن سر دودکش در ظرف آب گفت: اين کار هيچ گونه منطق علمي ندارد. محصولات احتراق نه جذب آب مي شود و نه در آن حل خواهد شد. با اين عمل، قطعاً گازهاي سمي در محيط سکونت پخش و سبب مسموميت و مرگ افراد مي شود.

وي يادآور شد: تجهيزات و وسايل حرارتي غيراستاندارد هم مي تواند منجر به بروز حوادث گاز گرفتگي شود، به ويژه در محيط هاي کارگري يا خانه‌هاي دانشجويي به دليل استفاده از وسايل گرمايشي مانند اجاق گاز براي تامين گرما، احتمال وقوع اين حوادث بيشتر است.

مدير مرکز آموزش سازمان آتش نشاني قزوين ضمن پيشنهاد نصب دستگاه هشداردهنده گاز منواکسيد کربن در نزديکي محل استقرار وسايل حرارتي افزود: با نصب اين دستگاه اگر اشکالي در سيستم دودکش و يا وسايل حرارتي ايجاد شود، افراد پيش از آن که دچار گازگرفتگي شوند از انتشار گازهاي سمي در محيط خانه آگاه و از حادثه نجات خواهند يافت.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.