کارگران بدون دریافت حقوق اخراج شدند
دو شنبه 26 آذر 1397

بحران در شرکت نورپلاست قزوین؛

کارگران بدون دریافت حقوق اخراج شدند/وعده‌های توخالی مسئولین برای ما آب و نان نمی‌شود

کارگران بدون دریافت حقوق اخراج شدند/وعده‌های توخالی مسئولین برای ما آب و نان نمی‌شود
کد خبر: 268232/ کدخبرنگار : 100/ تاریخ انتشار: 1396/08/23 ساعت: 12:14 PM


این شرکت حدود 30 کارگر دارد که امروز پس از حدود 3 سال بدون داشتن امنیت و آینده شغلی و عدم دریافت دست‌مزدهای چندماهه خود با دستانی خالی بلاتکلیف مانده‌اند.به گزارش سرویس اجتماعی صبح قزوین؛ شرکت نورپلاست قزوین یکی از واحدهای تولیدی در استان است که متاسفانه وضعیت حقوق و معیشت کارگران آن حال و روز خوبی ندارد.

کارگران شرکت نورپلاست قزوین هفته گذشته در اعتراض به عدم دریافت حقوق به مدت ۱۱ماه تخواهان رسیدگی فوری مسئولین به مشکلات آن‌ها شده‌ و با نصب پلاکاردی در مقابل شرکت اعتراض خود را اعلام کردند.

همچنین این کارگران اعلام کردند که چندی قبل به استانداری مراجعه کرده‌اند تا شاید مسوولان گره‌ای از مشکلات ان‌ها را باز کنند اما تا کنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

البته مشکلات کارگری این شرکت تنها مربوط به چند روز اخیر نیست بلکه اسفندماه سال ۹۵ هم طی تماس با پایگاه خبری شاخص نیوز؛ خواستار انعکاس و رساندن سخنانشان به گوش مسوولان شده بودند.

طبق گفته‌های کارگران مشکلات این شرکت از سال ۹۳ آغاز شده و عدم دریافت به موقع حقوق‌ها و دست‌مزدهای عقب افتاده و عدم پرداخت حق بیمه از بحران‌هایی است که با آن مواجه هستند.

تنها کاری که از دست ما برمی‌آید شکایت است

یکی از کارگران مشکلاتشان را اینگونه شرح می‌دهد: از ابتدای آبان ماه شرکت درخواست عدم نیاز به اداره کار داده و با وجود اینکه هنوز مهلت قرارداد کارگران به اتمام نرسیده اما اقدام به اخراج نیروها کرده‌ و تولید را متوقف کرده‌اند.

یک ریال هم به کارگران حقوق نمی‌دهند تا حداقل بتوانند مخارج زندگی را تامین کنند و این در حالی است که پیش از این شرکت تولید و فروش خوبی داشت اما خبری از حقوق نبود.

هیچ کس پاسخگوی مطالبات و مشکلات ما نیست و تنها جوابی که می‌دهند این است که هر جا دلتان می‌خواهد بروید؛ و تنها کاری که از دست ما برمی‌آید شکایت است که آن هم ماه‌ها زمان می‌برد تا نتیجه‌ای حاصل شود و در حال حاضر در مخارج زندگی و خانواده خود درمانده‌ایم و از آبرو و حیثیت ما را بازیچه قرار داده‌اند.

به فرمانداری، پلیس امنیت ملی، اداره کار و استانداری رفته‌ایم اما هیچ نتیجه‌ای ندیده‌ایم؛ شکایت برای زن و فرزند ما نان و آب نمی‌شود.

حتی به دفتر مرکزی تهران هم مراجعه کرده ایم که تنها راهکاری که به می‌دهند ارائه چک‌هایی است که قابلیت استفاده در بازار را ندارد و می‌گویند طلب‌ها را به مقدار ماهی یک میلیون تومان قسط بندی می‌کنیم اما چنین روشی پاسخگوی طلب ۱۰ تا ۷۰ میلیونی کارگران نیست.

با ده‌ها سال سابقه، بیمه بیکاری نداریم
کارگر دیگری از همین شرکت برای توضیحات بیشتر عنوان می‌کند: از آنجایی که دفترچه‌های بیمه تمدید اعتبار نمی‌شوند بیمه بیکاری نمی‌توانیم بگیریم و در حال حاضر هم همه کارگران را اخراج کرده‌اند و می‌خواهند شرکت را اجاره دهند که در این صورت نمی‌دانیم باید طلب‌های خود را از چه کسی بخواهیم و این ترفندی است که حقوق کارگران را پایمال کنند.

صاحب اصلی شرکت پس از گرفتن وام‌های کلان متواری شده و در کشورهای خارجی به سر می‌برد و در حال حاضر شرکت به صورت سهامداری اداره می‌شود.

مسئولان هم در حال حاضر هیچ کاری برای حل مشکلات ما نکرده‌اند و فقط قول و وعده‌های توخالی می‌دهند.

مسئولان بحران کارگری شرکت نورپلاست را جدی بگیرند
این شرکت حدود ۳۰ کارگر دارد که امروز پس از حدود ۳ سال بدون داشتن امنیت و آینده شغلی و عدم دریافت دست‌مزدهای چندماهه خود با دستانی خالی بلاتکلیف مانده‌اند.

کارگرانی که سال‌ها توان و نیروی خود را برای چرخاندن چرخ تولید گذاشته‌اند اما حاصل آن جز عدم امنیت شغلی و مالی نبوده و امروز حتی در کوچک ترین مخارج زندگی خود درمانده هستند.

تمامی کارگران این شرکت خواستار رسیدگی و گذاشتن راهی پیش روی مشکلاتشان از سوی مسوولان استان هستند و تنها چشم امیدشان یاری و کمک صادقانه مسوولان ذی ربط است.
انتهای پیام/2002


منبع خبر : شاخص نیوز

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.