پیشگیری از وقوع جرم در کاهش جمعیت کیفری موثر است
دو شنبه 26 آذر 1397

رئیس کل دادگستری استان قزوین:

پیشگیری از وقوع جرم در کاهش جمعیت کیفری موثر است

پیشگیری از وقوع جرم در کاهش جمعیت کیفری موثر است
کد خبر: 267993/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1396/08/17 ساعت: 9:54 AM


رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: اگر پیشگیری از جرم را محقق کنیم؛ بار سنگین فعلی سازمان‌ها را شاهد نبوده و زندان‌ها شلوغ نمی‌شود و بخش اعظمی از بیت المال برای نگهداری این جمعیت صرف نمی‌شود.به گزارش خبرنگار اجتماعی  صبح قزوین؛ حجت‌الاسلام نور ا... قدرتی صبح امروز(چهارشنبه)در شورای پیشگیری از وقوع جرم استان که در سالن جلسات دادگستری قزوین برگزار شد، بیان کرد: پیشگیری مقدم بر درمان است؛ از این رو همه باید دست در دست هم دهیم و این کار مهم را وظیفه خود تلقی کنیم؛ چرا که نگاه به پیشگیری در قالب کار اداری و عادی نتیجه بخش نخواهد بود.

وی ادامه داد: اما اگر موفق شویم در بحث پیشگیری از وقوع جرم گام برداریم، قطع یقین در بسیاری از وظایف، کار ما سبک می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان قزوین اضافه کرد: پیشگیری از وقوع جرم یک حکم و دستور عقلی است؛ بنابراین نیاز استدلال برای باور افراد نداریم البته آنچه در معارف دینی آمده است ارشاد به حکم عقل است چراکه هر عقل سلیمی حکم می کند که وقتی خطری وجود دارد و مخاطرات انسان را تهدید می کند باید از آن خطر جلوگیری کرد.

 50 تا 60 شرکت در استان قزوین دارای مشکل هستند
قدرتی تصریح کرد: در قانون اساسی تنها قوه ای که امر پیشگیری برایش به عنوان وظیفه اصلی در نظرگرفته شده، قوه قضائیه است؛ البته در سایر قوانین نیز به موضوع پیشگیری اشاره شده است؛ بنابراین انتظار می‌رود که سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها از این موضوع مهم غافل نشوند.

وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری نیز بر این امر مهم تأکید داشتند بنابراین همه ما وظیفه داریم کمک کنیم تا امر پیشگیری به معنای واقعی با مشارکت همه اقشار حقیقی و حقوقی به اجرا درآید و همه در این امر مهم کمک کار و یاور همدیگر باشیم.

رئیس کل دادگستری استان قزوین اظهار کرد: اگر پیشگیری از جرم عملی شود با هزینه کمتر آسیب‌های اجتماعی را کاهش می دهیم و دیگر وضعیت سرقت و قاچاق و سایر جرائم با شرایط قبل تغییر خواهد کرد.

وی تأکید کرد: اگر پیشگیری از جرم را محقق کنیم؛ بار سنگین فعلی سازمان‌ها را شاهد نبوده و زندان‌ها شلوغ نمی‌شود و بخش اعظمی از بیت المال برای نگهداری این جمعیت صرف نمی‌شود.

قدرتی ادامه داد: افراد در مسئولیت‌های مختلف از تضییع حقوق بیت المال سخن می‌گویند؛ در حالی که به دلیل غفلت یا کم کاری ناشی از روشن نبودن اهمیت پیشگیری، هزاران میلیارد تومان سرمایه عمر، زندگی، امکانات این جامعه به طور صحیح استفاده نشده و یا از دست می‌رود؛ در حالی که با ورود در عرصه پیشگیری که دستور عقل و دین است، بسیاری از مشکلات را شاهد نخواهیم بود تا برای آن هزینه کنیم.

وی اضافه کرد: براساس دستور قرآن اگر می‌خواهیم دچار آسیب نشویم باید خود، خانواده، هم‌شهریان، اقوام و نزدیکان را مورد توجه قرار دهیم و این نظارت همگانی که در امربه معروف و نهی از منکر تجلی می‌یابد در صورت بی توجهی منجر به مشکلاتی می‌شود که در روایات مختلف از سوی ائمه معصومین (ع) هشدار داده شده است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین عنوان کرد: ما همه در جامعه سوار بر یک کشتی هستیم، حال هر جای این کشتی سوراخ شود، آسیب آرام آرام کل جامعه را فرامی گیرد، آن گاه دیگر فرزندان ما نیز از این آسیب ها مصون نخواهند بود.

وی افزود: لازم است احساس نیاز به پیشگیری و ضرورت اجتناب ناپذیر آن برایمان ملموس شده و آن را درک کنیم، آن گاه درخواهیم یافت که کمبود بودجه نداریم بلکه باید تصمیم گیری درست و دوراندیشانه داشته باشیم البته برخی از این تصمیم‌ها باید به صورت کلان اتخاذ شود چراکه در مقیاس فرهنگی حرف اول را بودجه نمی زند.

قدرتی خاطرنشان کرد: وقتی محیط جامعه کم تنش و کم جرم باشد مدیران نیز می‌توانند خدمت کنند چراکه مدیر اجرایی باید پشت میز کار و تلاش کند و کارگشایی در کار مردم بپردازد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین با انتقاد از عدم رعایت ضوابط در اجرای کارها عنوان کرد: نباید کسی به بهانه سرمایه گذاری بیاید و بعد از گرفتن وام میلیاردی برخی خانواده‌ها را با مشکل مواجه کرده و استان را نیز دچار تنش و آسیب کند و بعد اثری از او نیز نباشد حال آنکه اگر نگاه پیشگیری وجود داشت، وقتی کسی برای سرمایه گذاری می آمد بررسی‌های لازم از طریق دستگاه های مختلف صورت می گرفت و اگر فرد صلاحیت داشت از او هم حمایت بیشتری صورت می گرفت تا به رشد تولید و صنعت استان کمک شود.

وی با انتقاد از برخی اظهارنظرها در خصوص جلوگیری از انتشار اخبار برخی آسیب‌ها و مشکلات اظهار داشت: مگر با نگفتن مشکلات کاری از پیش می‌رود؛ امروز در استان قزوین 50 تا 60 شرکت دارای مشکل هستند که کارگران آنها با خطر تعطیلی مواجه هستند و برخی از آنها برای بیان مشکلاتشان مقابل استانداری و فرمانداری تجمع می کنند.

قدرتی در پایان با اشاره به عدم حضور مدیران برخی دستگاه‌های عضو یادآور شد: موضوع پیشگیری باید جدی گرفته شود چراکه کاهش جرم، کاهش جمعیت کیفری، کاهش اطاله دادرسی و کاهش ورودی پرونده‌ها با اجرای جدی سیاست پیشگیری از جرم محقق می‌شود.

انتهای پیام/7003


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.